hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyesület, alapítvány, nonprofit gazdasági társaság illetékkötelezettsége

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Az eltérő jogállású alapítványok vagyonszerzési illetékkötelezettségének változása indokolja a címben felsorolt szervezetekre vonatkozó illetékszabályok számbavételét, különös tekintettel az alapítványok egyes típusaira.

Illetékkötelezettség

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) előírása szerint [1. § (1) bekezdés] öröklés, ajándékozás és visszterhes vagyonátruházás esetén vagyonszerzési illetéket kell fizetni a vagyonszerzőnek. Az Itv. azonban személyes illetékmentességről, öröklési és ajándékozási illetékmentességről, visszterhes vagyonátruházás illetékmentességről, illetékkedvezményről is rendelkezik.

Személyes illetékmentesség

Személyes illetékmentességben részesül – egyebek mellett – az egyesület, a köztestület, az alapítvány, ideértve a közalapítványt is, valamint a közhasznú, kiemelkedően közhasznú nonprofit gazdasági társaság [Itv. 5. § (1) bekezdés]. A személyes illetékmentességnek azonban feltétele, hogy az adott jogi személynek a vagyonszerzést, illetve az eljárás megindítását megelőző adóévben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme után társaságiadó-fizetési kötelezettsége, külföldi illetőségű szervezet esetén a társasági adónak megfelelő közteherfizetési kötelezettsége nem keletkezett [Itv. 5. § (2) bekezdés].

Az illetékmentességhez arról kell nyilatkozni, hogy a szervezetnek adófizetési kötelezettsége előreláthatóan nem keletkezik, ha a hatósági eljárás kezdeményezésére az adóév utolsó napját követő 150. nap előtt kerül sor. Ez esetben – ha a nyilatkozatában vállaltak nem teljesültek – az adóév utolsó napját követő 180. napig van lehetőség arra, hogy ezt a körülményt a szervezet adóbírság terhe nélkül jelezze az eljáró hatóság felé jelezze, és pótlólag megfizesse az illetéket [Itv. 5. § (3)-(4) bekezdés].

E rendelkezések alkalmazásában 2020. január 1-jétől alapítványnak a következő szervezetek minősülnek:

– az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (civiltörvény) szerinti közhasznú jogállású alapítvány;

– a más EGT-államban nyilvántartásba vett alapítvány, ha igazolja, hogy teljesíti a civiltörvény szerinti közhasznú szervezetté történő minősítés feltételeit, ide nem értve a magyarországi nyilvántartásba vételt;

– az alapítás évében és az azt követő két évben az az újonnan létrejött alapítvány, amely vállalja, hogy az alapítás évét követő második év végéig e feltételeknek eleget tesz [Itv. 102. § (1) bekezdés v) pont].

Nem vonatkozik tehát a személyes illetékmentesség – akkor sem, ha nem volt kötelezett az előző adóévben társaságiadó-fizetésre – a közhasznúnak nem minősülő alapítványra, a vagyonkezelő alapítványra, a közhasznú besorolással nem rendelkező nonprofit gazdasági társaságra.

Átmeneti előírás [Itv. 99/T §] alapján az a vagyonszerző, amely az Itv. 102. paragrafus (1) bekezdés 2019. december 31-én hatályos v) pontja értelmében alapítványnak minősült, 2022. december 31-éig jogosult a feltételes személyes illetékmentesség igénybevételére, ha vállalja, hogy 2023. január 15-éig igazolja, hogy a civiltörvény szerinti közhasznú jogállást szerzett. Ha a vagyonszerző e vállalását nem teljesíti, akkor a feltételes személyes mentességre tekintettel meg nem fizetett illetéket az eredeti esedékességtől számított késedelmi pótlékkal megnövelt összegben köteles az állami adóhatóság felhívására megfizetni. A vagyonszerző megszűnése esetén e fizetési kötelezettség az alapítót vagy annak jogutódját terheli.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a civil szervezeteket érintő öröklési és ajándékozási illetékszabályokat, egyebek mellett azt is megtudhatja, mely esetekre vonatkozik illetékmentesség.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink