765 találat a(z) értékesítés cimkére
Jegyzett tőke emelése eredménytartalékból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk (egy kft.) a szabad eredménytartaléka terhére emelni tervezi a jegyzett tőkéjét. Ezt követően a társaság 100 százalékos üzletrészét értékesíteni szándékozik magánszemélyek részére. A döntéshez szeretnénk tisztában lenni az események adózási következményeivel. 1. Az egyszemélyes kft. jelenlegi jegyzett tőkéje 10 millió Ft, eredménytartaléka 90 millió Ft. Ha ennek terhére a jegyzett tőkét felemeljük 100 millió Ft-ra, majd később a teljes üzletrészt értékesítjük 150 millió Ft-ért, akkor mi után kell szja-t fizetni, ha a 10 millió Ft-os jegyzett tőke bekerülési értéke is 10 millió Ft volt a magánszemélynél? Ha a következő tulajdonosok később meg szeretnék szüntetni végelszámolással a céget, és a társaság vagyona ekkor 200 millió Ft lesz, akkor az adó alapja az ő esetükben az értékesítés és a szerzés összegének különbözete, azaz 50 millió Ft lesz? Vagy náluk is hatása lesz az eredménytartalékból történő jegyzett tőke-melésnek? 2. Ha nem emelünk jegyzett tőkét, hanem 10 millió Ft jegyzett tőkével és 90 millió Ft eredménytartalékkal adjuk el a céget ugyanígy 150 millió Ft-ért, akkor milyen összeg után kell az szja-t megfizetni? Illetve mi után kell az adót fizetni az új tulajdonosoknak, ha később 200 millió Ft vagyonnal végelszámolják a céget? A 150 millió Ft szerzési értéket figyelembe véve csak az 50 millió Ft "tényleges jövedelmük" után vagy a 90 millió Ft átvett eredménytartalék után is adózniuk kell? Válaszát nagyon köszönöm.
Olajfúró berendezés számlázása és áfabevallásba állítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy már feltett kérdéssel kapcsolatban szeretnék új információkat megosztani, pontosítani. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_20_Olajfuro_berendezes_szamlazasa_es_ceg#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Egy olajfúrással foglalkozó magyarországi kft. állítja ki a számlát egy szintén olajfúrással foglalkozó törökországi cégnek egy olajfúró berendezés értékesítéséről. A berendezés már több éve Törökországban van, mivel a török cég eddig bérelte azt, most viszont szeretnék megvásárolni. Milyen számlázással kapcsolatos előírásokat kell figyelembe venni? Mi ennek a tevékenységnek az áfavonzata? Az áfabevallás melyik soraiban kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Megszűnő egyéni vállalkozó tárgyi eszközei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg szünetelő (2016.10. hótól) egyéni vállalkozó rendelkezik 2015-ben vásárolt nagy értékű tárgyi eszközzel (kb. 2,7 M Ft nyilvántartási értékű). A vásárlás évében veszteséges volt, így bár az eszköz kizárólag üzemi célt szolgál, az értékcsökkenés megkezdésének évében (2015-ben) a nettó értéket nem tudta elszámolni, mint osztalékalap csökkentő tételt. Kérdéseim: 1. Ha eladná az eszközt a megszűnés előtt, akkor az eszköz eladási árával szemben tudja-e érvényesíteni a nyilvántartás szerinti értéket mint költséget a 1753 záró szja bevallásában (értékcsökkenés elszámolva 2016.09.30-ig)? 2. Ahhoz, hogy értékesítse az eszközt, újra kell-e indítani például 1 napra a vállalkozást, hogy utána szüntesse meg véglegesen? 3. Amennyiben szünetelésből szűnik meg, szünetelés alatt értékesítheti-e az eszközt, és amennyiben igen, akkor az a vállalkozásból származó jövedelem lesz, vagy magánszemélyként egyéb jövedelem? Ha magánszemélyként egyéb jövedelem vagy ingóságértékesítésből származó, akkor milyen költséget számolhat el az eladási árral szemben? 4. A megszűnés évéről benyújtandó szja-bevallásban a korábbi évek nyilvántartott vesztesége is csak az adóévi nyereség 50 százalékáig vehető figyelembe, vagy megszűnéskor nem kell alkalmazni az 50 százalékos szabályt?
Családi gazdálkodó ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő (családi gazdálkodó 2014. 04. 01.) gazdasági ingatlanát értékesíteni szeretné. A területen tanyaépület, istálló, több sertésól található, mely 1990-ben épült. Saját tulajdonú gazdasági társasága, szívességi használója a tanyán kÍvüli ingatlanoknak. Állattartásból eredő őstermelői bevétel nem volt, támogatást, ilyen címen nem kapott. A családi gazdaság megalakításánál nem szerepel, a bevitt eszközök között. Kérdésem a következő: őstermelői, vagy ingatlanértékesítésből származó bevétele lesz a kapott összeg a magánszemélynél? Olvastam egy régebbi választ, ahol termőföld-értékesítés valósult meg, és ez elbizonytalanított a jövedelem jogcímében. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel. Mlinár Jánosné
Cégautó értékesítése Kérdés
Cég 2013-ban vásárolt kereskedőtől személygépkocsit, az áfáját nem vonta le. Most értékesítené. Kérdés, hogy áfás vagy mentes számlát állítson ki, és van-e a figyelési idő miatt áfabefizetési kötelezettsége?
Ingatlanértékesítés, áfa, tao Kérdés
Használt, cégtulajdonban lévő ingatlan értékesítése esetén az épület és a hozzátartozó telek is alapesetben áfamentes? A cégnél az ingatlan-bérbeadás (nem eladás) áfaköteles tevékenységnek van bejelentve jelenleg. Az illeték alapja, amennyiben nagyobb az értékesítési árnál társaságiadó-alap növelő tényező-e?
Zálogjoggal terhelt ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy áfatörvény szerint használtnak minősülő ingatlan zálogjoggal van terhelve, akkor milyen adózási (áfa), illeték, illetve számlakibocsátási kötelezettség keletkezik, ha a) a zálogjog jogosultja a zálogtárgyat (ingatlant) értékesíti egy 3. személynek (kényszer-értékesítés), b) a zálogjog jogosultja a zálogtárgyat megveszi. Az ingatlan tulajdonosa, a zálogjog jogosultja, és a 3. személy is áfaalany. Az egyes esetekben mi a teljesítés időpontja? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Termelőeszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság személyszállításra használt buszt értékesíteni szeretne. Magánszemélytől vásárolta (áfa nélkül). A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben áfásan kell értékesítenie? Köszönöm Páll M.
Jegyzett tőke és az üzletrész aránya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tulajdonos eladja az 1000 forintos jegyzettőkéjű cégben lévő 400 forintos üzletrészét 15 000 forintos értékben. Kifizetés 2 részletben történik tulajdonjog fenntartása mellett. Első részlet kifizetése 70 százalék, a tulajdonjog a cégé. A fennmaradó 30 százalék üzletrész és ahhoz kapcsolódó szavazati jog a tulajdonosé még. Kérdésem, ha a cég jegyzett tőkét emel, a tulajdoni arány a szerződés (1000 forint) szerinti, vagy mivel még tag (30 százalék) a tulajdont és a szavazati jogot már a felemelt jegyzett tőkéhez kell viszonyítani? Köszönöm szépen a választ!
Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!
Szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016-ban elhalálozás során férjtől a feleség örökölt ingatlant, amit 2017-ben értékesített. Kérdés: személyi jövedelem adót kell fizetni az eladás után? Ha igen, akkor mi alapján kell megállapítani az adóalapot (a hagyatéki végzésben feltüntetett érték a mérvadó?)? Az öröklésnél figyelni kell a 5 éves időintervallumot? Köszönettel: Égei Emese
Ingatlanértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy cég, ha eladja egy másik társaságnak az eddig saját maga által használt ingatanát, az milyen áfafizetés alá tartozik? Fordítottan fog adózni? Illetve azt is kérdezném, ha a felek rögzítik, hogy az ingatlan vételára tartalmazza az ingatlanban foglalt ingóságokat is, akkor azok szintén osztoznak az ingatlan áfájának sorsán? Tehát ha például az ingatlan fordítottan adózik, akkor elegendő leszámlázni az ingatlant a vételárban foglalt ingóságokkal fordított áfával, vagy ezeket mindenképpen külön kell szerepeltetni a rájuk egyébként vonatkozó 27 százalékos áfakulccsal? Válaszát köszönöm!
Örökölt lakás eladása utáni adózás Kérdés
Felnőtt lányom 2016-ban megörökölte elhunyt édesapja lakásának harmadát. Még abban az évben a lakás eladásra került. Milyen adókat kell fizetnie utána?
Változott az ingatlanértékesítés utáni adószabály Cikk
A magánszemély ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából (a továbbiakban: ingatlanértékesítés) származó jövedelmét a bevételből kiindulva, a költségek és a tulajdonban tartás időszakát figyelembe véve kell meghatározni – emlékeztet tájékoztatójában a NAV.
Ingatlant értékesít? Így számolja ki a fizetendő adót! Cikk
Mi számít jövedelemnek ingatlan értékesítése esetén, milyen esetekben kötelezett az eladó adó fizetésére? Az Adózóna segít a kérdések megválaszolásában és a számolásban.