765 találat a(z) értékesítés cimkére

Szja-bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár vett egy telket és házat épített rá. 1992-ben kapta meg a lakhatási engedélyt. 2015-ben a férj meghalt. A feleség magasabb áron értékesítette a lakást, mint ami a hagyatéki végzésben volt. A vételár egy részét 2015-ben, a maradék összeget 2016-ban kapta meg. Mikor, hogyan kell az ingatlaneladás után adóznia?

Őstermelő közösségi értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes, különleges jogállású mezőgazdasági őstermelő (kistermelő) angliai székhelyű gazdasági társaságnak értékesít mézet. A külföldi cég jön az őstermő telephelyére, ott vásárol és az őstermő számlát állít ki a cég nevére. Ebben az esetben szükséges az őstermelőnek közösségi adószámot kérni, illetve van jelentési kötelezettsége az értékesítéssel kapcsolatban?

Ingóságok értékesítése: alkotmánybírósági pofont kapott a Kúria Cikk

Felülbírálta, mert alaptörvény-ellenesnek találta az Alkotmánybíróság a Kúria ingóértékesítéssel kapcsolatos jogegységi határozatát.

Foglaló vagy előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy (nem lakó-)ingatlannal rendelkező, áfás tevékenységet végző vállalkozás az ingalant értékesíteni kívánja és foglalót fogad el a vevőtől, akkor a számlát áfa nélkül kell kiállítania? Tekintettel arra, hogy a foglaló a Ptk. megítélése szerint nem előleg. A vállalkozás nem választotta az áfatörvény 86. § j) pontja szerinti áfakötelessé tételt ingatlan értékesítés esetében. Ha előlegben állapodnak meg a felek, akkor az előleg áfás vagy nem, osztja a mentes ingatlan értékesítésre vonatkozó szabályokat vagy nem? Ha pénzeszköz átvétele készpénzben történik, akkor a készpénzfizetési korlát vonatkozik a szóban forgó ügyletre is? Válaszukat előre is köszönöm.

Pótbefizetés könyvelése a pótbefizetéssel érintentett társaság értékesítése esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk pótbefizetést eszközölt egy gazdasági társaságban, amely társaság 100 százalékos üzletrészét időközben értékesítettük egy másik gazdasági társaságnak. Az üzletrész-értékesítési szerződés nem rendelkezett külön az értékesített társaságban lévő pótbefizetésről, a vételár meghatározásakor nem történt utalás a pótbefizetés miatti ellenérték hányadra. Kérdéseim: 1.) Az üzletrész volt tulajdonosánál a pótbefizetés kivezetése hogyan könyvelendő? 2.) Van-e adóhatása annak az üzletrész eladójánál, ha a pótbefizetés miatti követelést "ellenérték nélkül" engedtük át az üzletrész új tulajdonosának? 3.) A pótbefizetés visszafizetése az új tulajdonos részére megtörtént. Hogyan könyvelendő a befolyt pénz az új tulajdonosnál, van-e ennek Tao korrekciója? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés társaságiadó-vonzata Kérdés

A kft. 11 éve vett egy irodát, amit 2015-ben eladott. Az ingatlan könyv szerinti értéke (beszerzési ár + ráaktiválások - értékcsökkenés) 10,2 millió forint, az eladási ár 14,8 millió forint. A cég alaptevékenységből származó 2015. évi árbevétele 2,8 millió forint. Ebből várhatóan csak szerény eredménye lesz. Elkülönülten adózik-e az ingatlanértékesítésből származó bevétel, ha igen, mi az adó alapja és mértéke? Van-e lehetőség arra, hogy a cég az ingatlanértékesítésből származó bevételt adómentesen, vagy adókedvezménnyel elkülönítse és abból 1-2 éven belül máshol vállalkozási célú ingatlant vegyen? Ha igen, mi ennek a módja? Köszönöm válaszát.

Ingatlanértékesítés adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a 2014 decemberében vásárolt 2 szobás ingatlant szeretném értékesíteni és helyette egy 3 szobás lakást vásárolnék. Az eladás és a vétel is egy éven belül történne meg. A kérdésem, hogy ebben az esetben milyen adóvonzata van az ingatlannal kapcsolatos ügyletnek. Köszönettel Margit

Ingatlanértékesítésből származó jövedelemadó számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakását 2013. évben vásárolta 10 millió forintért. 2015-ben eladta 15 millió forintért. Az értékesítésből származó bevételét újra ingatlanba, illetve telek és szerkezetkész ház megvásárlásába fekteti egy éven belül. Kérdésem az lenne, hogy az eladásból származó jövedelem (5 millió forint*0,9, csökkentve az ingatlanra fordított beruházásokkal...stb.) után meg kell-e fizetni a 16 százalék szja-t , vagy mivel újra ingatlanba fekteti a szerzett összeget, van-e valami lehetőség arra hogy ne kelljen az adó megfizetni/teljes mértékben megfizetni, lehet-e kedvezményt érvényesíteni...stb.?Válaszát köszönöm!

Szünetelő egyéni vállalkozó Kérdés

A szünetelés ideje alatt az egyéni vállalkozó eladhatja-e a szünetelés megkezdésekor meglévő anyag- és árukészletét? A szünetelés alatt ha készletben káresemény történik (selejtes lesz, csökken az értéke) mi a teendő ?

Üzletrész-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üzletrész-értékesítéssel kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni az alábbi üggyel kapcsolatban. A Kft. 100 százalékos tulajdonosa B Kft. A Kft. jegyzett tőkéje 3 millió forint. Ha C Kft. megvásárolna B Kft.-től A Kft.-ben lévő tulajdonrészét 5 millió forintért, akkor a 3 millió forinton felüli résznek van-e valamilyen adóvonzata B Kft.-re vonatkozóan?

Szja: Dr.Szeiler Nikoletta részére Kérdés

Kedves Szakértő! Egy előző kérdésemet szeretném javítani. 2006-ban 14 millió forintért vásárolt ingatlant 2011-ben a tulajdonos fiának ajándékozza 11 milliós értékben meghatározva. A nevezett ingatlant a fiú visszaajándékozza 2014-ben az édesanyjának, szintén 11 millió forintos értéken Amennyiben értékesítésre kerül az ingatlan, mi lesz a szerzési érték, illetve a szerzés éve? Véleményem szerint 2014, de ezt hitetlenül fogadja az érdeket. Köszönettel: Gál Ágnes

Sportbelépő- és koncertjegy-értékesítés áfája Cikk

A sportbelépő- és koncertjegy-értékesítés turisztikai szolgáltatásnak minősül-e az áfatörvény szempontjából? (Az engedélyeztetési hatóságnál nem tudták megmondani, hogy az egyszeri rendezvény – például focivébédöntő – turisztikai eseménynek számít-e.) Olvasói kérdésre Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Ingatlan értékesítése: amikor kötelező az áfa, és amikor választható Cikk

Mikor kell felszámítani forgalmi adót az ingatlanértékesítés után, és mire kell ügyelni, ha az adóalany áfakötelezettséget választ erre a tevékenységre? Összefoglaltuk.

Vállalkozás /üzletrész/ eladása Kérdés

A társas vállalkozás a tulajdonát képező ingatlanban folytatja a tevékenységét. A folyamatos működés mellett az üzletrészek értékesítésre kerültek az ingatlannal együtt, a névértéket meghaladó összegért. Az üzletrész tulajdonosai a névértéket meghaladó összeg után, 16 százalék szja-t és 14 százalék ehót fizettek meg és fognak bevallani az éves bevallásukban? A vevőt milyen fizetési, bevallási kötelezettség terhei? A vevő

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A vállalkozás vállalta, a NAV-hoz be is jelentette, hogy a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan és lakóingatlan bérbeadása esetében az általános szabályok szerint adózik. Ez így is történt több éven keresztül. (Lakóingatlan, illetve lakóingatlannak nem minősülő ingatlan értékesítésre nem választotta az általános szabályok szerinti adózást.) Kérdés: A fentiekben említett adózási móddal bérbe adott ingatlan egy részét 2015-ben értékesíti. Milyen áfa kulccsal kerül kiállításra a számla (nem minősül első értékesítésnek)? 27 százalékkal, vagy adó alóli mentességgel a tevékenység jellegére tekintettel? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink