731 találat a(z) értékesítés cimkére

Cégautó értékesítése Kérdés

Cég 2013-ban vásárolt kereskedőtől személygépkocsit, az áfáját nem vonta le. Most értékesítené. Kérdés, hogy áfás vagy mentes számlát állítson ki, és van-e a figyelési idő miatt áfabefizetési kötelezettsége?

Ingatlanértékesítés, áfa, tao Kérdés

Használt, cégtulajdonban lévő ingatlan értékesítése esetén az épület és a hozzátartozó telek is alapesetben áfamentes? A cégnél az ingatlan-bérbeadás (nem eladás) áfaköteles tevékenységnek van bejelentve jelenleg. Az illeték alapja, amennyiben nagyobb az értékesítési árnál társaságiadó-alap növelő tényező-e?

Zálogjoggal terhelt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy áfatörvény szerint használtnak minősülő ingatlan zálogjoggal van terhelve, akkor milyen adózási (áfa), illeték, illetve számlakibocsátási kötelezettség keletkezik, ha a) a zálogjog jogosultja a zálogtárgyat (ingatlant) értékesíti egy 3. személynek (kényszer-értékesítés), b) a zálogjog jogosultja a zálogtárgyat megveszi. Az ingatlan tulajdonosa, a zálogjog jogosultja, és a 3. személy is áfaalany. Az egyes esetekben mi a teljesítés időpontja? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Termelőeszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság személyszállításra használt buszt értékesíteni szeretne. Magánszemélytől vásárolta (áfa nélkül). A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben áfásan kell értékesítenie? Köszönöm Páll M.

Jegyzett tőke és az üzletrész aránya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tulajdonos eladja az 1000 forintos jegyzettőkéjű cégben lévő 400 forintos üzletrészét 15 000 forintos értékben. Kifizetés 2 részletben történik tulajdonjog fenntartása mellett. Első részlet kifizetése 70 százalék, a tulajdonjog a cégé. A fennmaradó 30 százalék üzletrész és ahhoz kapcsolódó szavazati jog a tulajdonosé még. Kérdésem, ha a cég jegyzett tőkét emel, a tulajdoni arány a szerződés (1000 forint) szerinti, vagy mivel még tag (30 százalék) a tulajdont és a szavazati jogot már a felemelt jegyzett tőkéhez kell viszonyítani? Köszönöm szépen a választ!

Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!

Szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016-ban elhalálozás során férjtől a feleség örökölt ingatlant, amit 2017-ben értékesített. Kérdés: személyi jövedelem adót kell fizetni az eladás után? Ha igen, akkor mi alapján kell megállapítani az adóalapot (a hagyatéki végzésben feltüntetett érték a mérvadó?)? Az öröklésnél figyelni kell a 5 éves időintervallumot? Köszönettel: Égei Emese

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy cég, ha eladja egy másik társaságnak az eddig saját maga által használt ingatanát, az milyen áfafizetés alá tartozik? Fordítottan fog adózni? Illetve azt is kérdezném, ha a felek rögzítik, hogy az ingatlan vételára tartalmazza az ingatlanban foglalt ingóságokat is, akkor azok szintén osztoznak az ingatlan áfájának sorsán? Tehát ha például az ingatlan fordítottan adózik, akkor elegendő leszámlázni az ingatlant a vételárban foglalt ingóságokkal fordított áfával, vagy ezeket mindenképpen külön kell szerepeltetni a rájuk egyébként vonatkozó 27 százalékos áfakulccsal? Válaszát köszönöm!

Örökölt lakás eladása utáni adózás Kérdés

Felnőtt lányom 2016-ban megörökölte elhunyt édesapja lakásának harmadát. Még abban az évben a lakás eladásra került. Milyen adókat kell fizetnie utána?

Változott az ingatlanértékesítés utáni adószabály Cikk

A magánszemély ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából (a továbbiakban: ingatlanértékesítés) származó jövedelmét a bevételből kiindulva, a költségek és a tulajdonban tartás időszakát figyelembe véve kell meghatározni – emlékeztet tájékoztatójában a NAV.

Ingatlant értékesít? Így számolja ki a fizetendő adót! Cikk

Mi számít jövedelemnek ingatlan értékesítése esetén, milyen esetekben kötelezett az eladó adó fizetésére? Az Adózóna segít a kérdések megválaszolásában és a számolásban.

Kis értékű eszközök értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a segítségét: Magánember (nem adószámos magánszemély, nem vállalkozó) kis összegű eszközöket adott el, az ezért kapott összeg 800 ezer Ft. Lehet-e élni a 200 ezer Ft-os mentességgel? Kell-e eho-t fizetni? Válaszukat köszönöm.

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves állásfoglalását azzal kapcsolatban, ha magánszemély ajándékozás útján ingatlanra (lakás) tesz szert 2013-ban, majd 2016-ban értékesíti, akkor hogyan állapítom meg a fizetendő szja-t? A beszerzéskori érték ismeretlen, nem lett összeg megjelölve. 2016-ban 11 000 000 forintért került eladásra. Az ingatlanközvetítő költsége 300 000 Ft volt. Ez, illetve milyen egyéb költség ami levonható? Például tulajdonilap kikérése?

Ingatlanértékesítés, áfakötelezettség 2016 Kérdés

Az áfatörvény 86. § (Adó alóli mentesség a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel) szerint 86 §. (1) Mentes az adó alól: j) a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése, kivéve annak a beépített ingatlannak (ingatlanrésznek) és az ehhez tartozó földrészletnek az értékesítését, amelynek jb) első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése vagy használatbavétel-tudomásulvételi eljárás esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásulvétele és az értékesítés között még nem telt el 2 év. Kérdések: 1) Egy cég irodaház-építésbe kezdett 2010. évben, az irodaházra ideiglenes használatbavételi engedélyt kaptak 2013. évben, majd a végleges használatba vételi engedélyt 2015. márciusában kapták meg. Az ingatlant 2016. márciusában továbbértékesítették. Az új tulajdonos (aki nem jelentkezett be ingatlan értékesítés tekintetében áfakötelezettség alá) az ingatlant továbbértékesíti 2016. év decemberében. Ebben az esetben az irodaház 2016. decemberi továbbértékesítése áfa-kötelezettség alá esik-e, az áfatörvény fent hivatkozott 86. § (1) jb) pontja alapján, mivel az ingatlan jogerős használatbavétele óta a 2 év még nem telt el, melyet egyenes adózással az eladó számít fel, és a vevő helyez levonásba? Az, hogy az ingatlan a két éves időtartamon belül egyszer már eladásra került, befolyásolja-e az fenti pontban leírtakat, azaz adókötelezettség alá esik-e az értékesítés vagy nem?

Társasházi közös tulajdon értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező társasház közös tulajdonban lévő ingatlanát értékesítené vagy bérbeadná. Eladási ár 9 150 000 Ft lenne és a kapott összeget a társasház felújítására fordítanák, nem lesz felosztva a tulajdonosok között. Kell-e, és ha kell, mennyi adót kell fizetni az értékesítés után a társasháznak? Ha nem értékesítik, hanem inkább bérbeadják magánszemélynek, akkor milyen adókat kell a bérbeadás után fizetnie a társasháznak? Változik-e a helyzet, ha vállalkozásnak adják bérbe a helyiséget? Köszönjük szépen a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink