6895 találat a(z) Áfa cimkére
Újabb élelmiszerek áfája csökkenhet
Cikk
A trappista sajt és más sajtféleségek, valamint húskészítmények, így a felvágottak áfájának csökkentése is felmerült – mondta a földművelésügyi miniszter az RTL Klub Híradójának.
Háromszögügylet és vevői készlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áru útvonala: a termék a magyar cég telephelyétől közvetlenül a szlovák vevő székhelyére/telephelyére érkezik, mint az osztrák cég vevői készletébe a vevő telephelyén. Számlázás: magyar cég számláz osztrák kapcsolt cégnek áru termékértékesítést. Az osztrák cég továbbszámlázza szlovák cégnek ezt árut, amikor a lehívás megtörténik a szlovák cég részéről. A fuvarozást a magyar vagy az osztrák cég szervezi, viseli. (Különböző az áfa szempontjából történő helyes elszámolás?) Megvalósulhat-e háromszögügylet, tehát, magyar adóalany adómentes termékértékesítést számláz osztrák adóalanynak, aki a közbenső szereplő (nincs bejelentkezési kötelezettsége a vevő országában), és a vevői lehíváskor a szlovák adóalany adómentes közösségi beszerzést hajt végre? (Gondot jelent-e az ügyletben, hogy osztrák vállalatnak van magyar adószáma, de itt gazdasági tevékenységet nem végez?) Köszönöm a választ előre is! Üdv: Zsuzsa
Viszonteladóra vonatkozó áfaszabályok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk cége 2008 óta használt személygépkocsik értékesítésével foglalkozik. Az áfa szempontjából a következő nyilatkozatot tették. Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok alapján állapítom meg. Viszonteladóként ezen tevékenységünk egészére nem alkalmazzuk az áfatörvény XVI/2 alfejezetének rendelkezéseit. Ebben az esetben ha magánszemélytől vesz személygépkocsit az értékesítéskor a számlát hogyan kell kiállítani és áfát kell-e fizetni? Köszönettel.
Oktatás – áfa
Kérdés
Egy felnőttképző intézmény OKJ-s oktatást, vizsgáztatást bonyolít le. Ez az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 82. § (1) bekezdés j) pontja a (2) a ponttal kiegészítve áfamentes. A képzésen oktatók az áfamentes számlát állíthatnak ki az oktatásról, vizsgáztatásról. A felnőttképző intézménnyel szerződéses jogviszonyban álló, az OKJ-s képzés, az OKJ-s vizsga szervezője, áfamentes számlát állíthat ki? Erre az esetre alkalmazható az áfatörvény 87. § a) pontja? Oktatásszervezés megnevezéssel áfamentes vagy 27% áfás számlát kell kiállítani? Köszönöm a segítséget!
Ingatlanátalakítás áfakérdései
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségüket kérni: Saját tulajdonú ingatlan értékesítésével és bérbeadásával foglalkozó cég vásárol egy üzletházként nyilvántartott kétszintes ingatlant. A földszinti két üzlethelyiséget kisebb felújítás után kiadja. Az emeleten lakásokat kiván kialakítani, ezek megvalósítása után az épületet társasházzá akarják nyilvánítatni, az egyes üzleteket és lakásokat albetétesíteni. A kész lakásokat értékesítik vagy bérbe adják majd. A cég lakóingatlan és nem lakóingatlan bérbeadása esetén bejelentkezett az áfakörbe, de értékesítés esetén csak a nem lakóingatlan esetén választotta az áfakört. Kérdéseim: – Az így kialakított lakások új ingatlannak minősülnek-e, vagy nem? – Az ingatlant adóalanytól vásároltuk, aki bejelentkezett az értékesítés esetén az áfakörbe, tehát társaságunknak, mint üzletházvásárlás után levonható áfája keletkezett (fordított adózással el is számoltuk) Ha az ingatlan egy része átminősítésre kerül, akkor ezt a beszerzést terhelő levont áfát helyesbíteni kell? Ha igen, akkor milyen arányban, és milyen időponttal? Mi a különbség, ha az átalakítás után a lakásokat bérbeadjuk (bérbeadásra áfakörben vagyunk) vagy eladjuk (eladásra a nem új lakóingatlan esetében nem jelentkeztünk be az áfakörbe)? – A lakások kialakítása érdekében felmerült kiadások áfája levonható-e és ha igen melyik törvényi feltétel alapján?
Személygépkocsi – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű lízing keretében jutott személygépkocsihoz. a cégautóadót megfizeti, az áfát 90%-ban vontuk le a kezdő részletnél, és havonta a törlesztőrészleteknél. 2015. októberben került a jármű a kft.-hez. 2017. februárban végtörlesztett a kft. a lízingbeadónál. Áfás számlát kapott a vállalkozás. Ez az érték több mint az eredetileg aláírt maradványérték. Ebből az áfából valamely rész levonható? A lízingcéggel történt elszámolás után a kft. azonnal értékesítette az autót egy magánszemély felé, áfásan. Helyesen számlázott a kft.? Miként kell a 17 hónap áfalevonásait beszámítani a 60 hónapos figyelésnél? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna
Ingatlanáfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörös kft. építési telket vásárolt. Az ellenértéket kifizette, az építkezést még nem kezdte meg, a tulajdonjog még nem került bejegyzésre. Iskolát akar építtetni a telekre, ahol mentes és áfás tevékenységet is fog végezni. Mikor teheti azt meg, hogy levonásba helyezi az áfát? Éves áfabevalló, de több mint 250 000 forint a telek áfája, azaz áprilisban bevallást adunk be a szerzésről. Szükséges az arányosítás már akár 2-3 évvel azelőtt, hogy tudná a kft., milyen arányban fogja végezni a mentes és az áfás szolgáltatását? Milyen hasznos tanáccsal tudna minket ellátni azért, hogy ne történjen jogosulatlan visszaigénylés? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna
"Ingyenes" gépkihelyezés esetleges adóvonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk kávé forgalmazásával foglalkozik, kizárólag vendéglátó egységek részére. A megkötött – határozott időre szóló – szerződésben a partner kötelezettséget vállal arra, hogy a kávét kizárólag cégünktől szerzi be a szerződés időtartama alatt (általában 3 év), az előre megállapodott minimális mennyiségben. Vállalja, hogy ezen idő alatt csak a cég logóját tartalmazó (vagy sima, logó nélküli) csészékben szolgál ki. Ezek fejében cégünk a tulajdonunkban maradó kávégépeket és darálókat ad át "ingyenes" használatra a partnernek. Ezen túl előre kikötött mennyiségben, 99%-os árkedvezményt biztosítva céglogós csészékkel és egyéb marketingeszközzel is ellátjuk. Valamint gondoskodunk a gépek folyamatos szervizeléséről is. A szerződésben a kávéár úgy kerül megállapításra, hogy fedezetet nyújtson a kávé beszerzési árára, a kihelyezett gép értékcsökkenésére, a várható szervizköltségre és a 99%-os kedvezménnyel eladott csészékre. Erről a szerződés megkötése előtt egy gazdaságossági számítás készül, mint megtérülési kalkuláció. Amennyiben a partner nem teljesíti a vállalt mennyiséget, gépbérleti díjat számlázunk felé. Mi az ügylet áfabeli megítélése? A kávéárban megtérülő vagy a külön számlázott gépbérlet, illetve a logós csészék reklámértéke ellentételezi-e az ingyenes kihelyezést, vagy felmerülhet áfafizetés? Mi a helyes számlázási/számviteli gyakorlat? Mi a helyzet, ha a vállalt vásárlási mennyiség nem teljesül, de a bérleti díj számlázása elmarad?
Internetáfa 2017
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabályok figyelembe vételével az internet-hozzáférési szolgáltatásra vonatkozó 18 százalékos áfa először azon a számlán jelenik meg, melynek kiállítási dátuma 2017. január 1-jét követő dátumra esik, és nem tartalmaz előző évről áthúzódó internetszolgáltatást. A szolgáltató által jelen esetben kiállított számla tartalmaz 2017.01.20-02.19-ig terjedő időszakra internetszolgáltatást, továbbá havidíjat és sms-csomagon felüli túlhasználati sms-díjat 2016.12.20-2017.01.19-ig terjedő időszakra. Mindhárom tétel 27 százalék áfát tartalmaz. Helyesen van kiállítva a számla? Havidíj (2017.01.20-2017.02.19.): 36 000 Ft (27% áfa) Internet (2017.01.20-2017.02.19.): 10 000 Ft (27% áfa) Egyéb díjak: sms-küldés (2016.12.20-2017.01.19.) 114 Ft (27% áfa) Fizetendő: bruttó 46 114 Ft Válaszukat előre is köszönöm!
Személygépkocsi-értékesítés – áfa felszámítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk magánszemélytől vásárolt személygépkocsit (áfás) bérbeadással történő hasznosításra. A személygépkocsit értékesítjük. Áfa felszámítása nélkül számlázhatjuk?
Ingatlan-átalakítás, -felújítás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi áfamentes cég kötött egy vállalkozási szerződést ingatlan-kivitelezési munkák elvégzésére. E szerződés szerint a megrendelő (két magánszemély) megbízta őt a megrendelő kizárólagos tulajdonát képező, 255 négyzetméter területű lakóházban 5 darab önálló lakás (önálló lakás albetét) kialakítására. A cég, mint vállalkozó kötelezettsége a szolgáltatás teljesítéséhez szükséges munkát a saját költségére megszervezni. A szolgáltatás ellenértékeként kikötött 61 millió forint vállalkozói díjat hogyan kell a cégnek kiszámláznia? Áfamentesen, mert esetleg nem számít bele a mentesség felső értékhatárába, vagy áfásan? Ha áfásan, akkor hány százalékos áfakulccsal? Befolyásolja-e esetleg ezt az a körülmény, hogy a szerződésben úgy állapodtak meg a felek, hogy a megrendelő a vállalkozói díjat az ingatlanon kialakításra kerülő 5 darab lakás közül 3 darab vállalkozóra történő átruházásával egyenlíti ki? Válaszát köszönöm!
Bizományosként saját nevében értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy szlovák cég bizományosaként belföldön saját nevében értékesítést végez egy Budapestről induló és érkező, Németországban zajló motoros túrához. A túra Németországban zajlik, a szállás, étkezés és egyéb költségek is ott merülnek fel. A vevők magyar állampolgárságú magánszemélyek és magyar adószámú társaságok. Kérdésünk: a társaságunk által értékesített részvételi díj áfa szempontjából hogyan adózik? Válaszát előre is köszönjük!
Felajánlott nyeremény adózása
Kérdés
Cégünk áfaalany, szállodai szolgáltatást végzünk. A Facebookon nyereményjátékot hirdetünk a megosztók, a feltett kérdésre válaszolók között, majd sorsolással választjuk ki a nyertest. A nyeremény szállodánkba szóló utalvány (voucher), mely szállást és félpanziós ellátást biztosít 2 fő részére. A voucher átadásakor, felhasználásakor kell-e számviteli bizonylatot vagy számlát kiállítanunk, ha igen, milyen fizetési móddal, kinek a nevére? Áfa- és egyéb adófizetési kötelezettségünk keletkezik-e, ha igen, mikor, mennyi, és annak mi a könyvelési módja? Kérem segítségüket a voucherátadás, -felhasználás elszámolásában, adózásában, könyvelésében. Köszönöm!
Előleg/foglaló áfája használt ingatlan esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Régi ingatlan értékesítése esetén, ha az eladó adókötelezettséget választott, és fennállnak a fordított adózás feltételei, kell-e az eladónak az előlegről/foglalóról számlát kiállítani, illetve kell-e szerepeltetni a bevallásban a vevőnek a fizetendő és a levonható áfát, vagy csak a végszámla az adózási pont? Köszönettel: Horváth Ildikó
Közösségen belüli beszerzés esetén a fizetendő adó dátuma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségen belülről (Anglia) szerez be termékeket. A szállítást az eladó vagy harmadik fél végzi. Az angol eladó a részletes számlán csak a kiállítás dátumát és a fizetési határidőt tünteti fel, ami eltér a termékek tényleges átvételének dátumától. Tehát a termékszámlán nincs teljesítési dátum. Az eladó nem számít fel áfát, annak bevallása a vevő kötelessége. A kft. nem kap szállítólevelet az áru átvételekor, azaz a teljesítéskor. Ilyen esetben a fizetendő adót milyen dátummal kell megállapítani és bevallani? Például a számla dátuma 01.30., és a termékeket a kft. 02.05-én vette át. Ekkor melyik napot tekintjük a teljesítés napjának? Havi áfabevalló esetében melyik hónapban valljuk be a kapcsolódó áfát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel.