6895 találat a(z) Áfa cimkére

Katás fogorvosi tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kizárólag fogorvosi tevékenységet végző vállalkozó esetében is érvényes az a szabály, hogy évi 12 millió forintos árbevétele lehet, és mivel a tevékenység jellegére tekintettel adómentes, így a 8 millió forint értékhatár elérése esetén sem kell áfát fizetnie? Kérném szíves válaszukat, köszönettel.

EU-s szolgáltatás igénybevételének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásközvetítéssel foglalkozik, de most felmerült, hogy egyedi esetekben kisebb utazási csomagot is összeállítana. Ha például egy német utazásszervezőtől veszünk repülőjegyet Dominikára, és egy szállást foglalunk szintén Dominikába, egy osztrák irodától, akkor tudomásom szerint ez már utazási csomagnak minősül. Kérdésem, hogy ebben az esetben a repülőjegy után kell-e magyar áfát felszámítanunk közösségi szolgáltatás igénybevétele címén, illetve hogy a szállás után kell-e áfát felszámítani? A repülőjegy általános esetben áfa hatályán kívüli, illetve a szállás is az lenne, mivel harmadik országban teljesül. Ha viszont ebben az esetben (az utazási csomagra tekintettel) áfát kellene felszámítani utánuk, akkor ez a költségeinket 27 százalékkal növelné, hiszen levonási jog viszont álláspontom szerint egyáltalán nem kapcsolódna hozzájuk, mivel az utazásszervezés árrés adózás alá esik. Kérem, hogy ha egyéb lényeges körülmény is van az adózás (áfa) tekintetében, amivel számolnunk kell, akkor azt is szíveskedjen leírni. Köszönettel: Csizmadia Lajos

Know-how áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. üdítőital gyártásához "titkos receptet", know-how-t szeretne vásárolni, amit utána értékesítene. A know-how technológiai, és üzletinek is mondható. Milyen áfavonzata van vételkor, ha magánszemélytől, vagy ha kft.-től vásároljuk, illetve milyen adóvonzata van akkor, ha kft.-nek adjuk el? Ha esetleg áfamentesen vettem, akkor áfamentesen adom tovább? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta

Lakásszövetkezeti közös tulajdon értékesítése Kérdés

Lakásfenntartó szövetkezet (egyéb szervezet) a több évtizede a tulajdonában lévő lakást értékesíteni szeretné. Nem tartozik az áfakörbe. Kell-e az értékesítés után áfát fizetnie 2017-ben? Az ebből származó bevételt a ház felújítására használná fel. Vállalkozási tevékenységnek minősül ez az értékesítés? A tao-törvény szerint kell utána fizetni társasági adót?

Munkavállalás Romániában Kérdés

Építőipari cég Romániában vállalna javítási munkát MAGÁNSZEMÉLYNEK, családi háznál, melynek ideje 4-5 munkanap lenne. A megrendelő forintban fizetne, főként készpénzben. Mit kell tudnunk ennek a munkának a vállalásával és számlázásával (például számla nyelve, mi van, ha esetleg mégis euróban fizetnének, átutalással) kapcsolatban? Milyen bejelentési és adófizetői (áfa, társasági.adó, helyi adó stb.) kötelezettségek keletkeznek? Ha Romániában keletkezik bejelentési vagy adófizetési kötelezettség, hol, és hogyan kell azt intézni (a magyar kivitelező cég nem akar sem fióktelepet, sem céget létrehozni Romániában)? Gyors válaszukat várva, köszönettel: M

Árfolyam helyes alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. szállodai vendéglátással foglalkozik. A szobák ára, mivel határ közeli helyen fekszik és a vendégei javarészt euróban fizetnek, euróban van meghatározva. A kft. saját árfolyamot használ, a vendégek számára ki van írva az adott napon alkalmazott árfolyam, ami követi ugyan az euró hivatalos árfolyamát, de kb. 10-15 forinttal elmarad attól. A pénztárgépbe a kft. a saját árfolyamán számolja át a kapott eurót, és az így forintosított összeget üti be, mint eurós fizetés. Emellett rendelkezik bankkártyás fizetést lehetővé tevő terminállal is, ahol a vendégeknek lehetősük van eurós bankkártyával fizetni, tehát a kft. a bankkártyás fizetéseket euró bankszámlájára kapja meg euróban, de ebben az esetben is a forintos pénztárgépbe a kft. által alkalmazott árfolyamon van forintosítva az eurós fizetés. A kérdésünk az lenne, hogy megteheti-e ezt a kft., vagy kötelező neki az adott napi valuta vagy deviza vételi árfolyamot használnia, illetve az áfa szempontjából helyes-e ez az eljárás?

Lízingelt személygépkocsi eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég a nyílt végű pénzügyi lízing végén úgy dönt, hogy megveszi a gépkocsit. A havi lízingdíjak áfáját az üzleti célú használat arányában levonta. A személygépkocsi megvételekor a számlában szereplő áfa nem vonható le. A későbbiekben el szeretnék adni a gépkocsit. Az lenne a kérdésem, hogy áfásan vagy áfamentesen lehet eladni a gépkocsit? Úgy gondolom, hogy a személygépkocsi-vásárlás – nem levonható áfával – a maradványértéken történő megvásárlással következik be, így majd áfamentesen lehet eladni a cégautót. Kérem szíves véleményét, hogy helyesen jár-e el a cég, ha így kezeljük az ügyletet. Előre is köszönöm.

Termékértékesítés unión kívülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Unión kívülre értékesített gép esetén a megrendelő azt kéri – lehet, hogy a fizetendő vámja miatt –, hogy a számlán külön értékkel szerepeljen a gép tényleges ára, a külföldi helyszíni üzembe helyezés, a dokumentációkészítés költsége. Ilyet sosem szoktunk tenni, de lehetséges-e? Milyen tevékenységnek számít az általunk gyártott gép megrendelő telephelyén történő üzembe helyezése, és milyen tevékenység a gép dokumentációjának elkészítése. Hogyan néz ez ki az áfában? Válaszát előre is köszönöm.

Amikor bennragadhat a visszaigényelhető áfa Cikk

Előfordulhat, hogy az adózónak véglegesen le kell mondania a továbbvihető levonható áfáról? Olvasói kérdésre dr. Somos Géza ügyvéd válaszolt.

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. húszmillió forint nettó értékben vett egyéb megnevezésű ingatlant. Az ingatlan használt, több mint két éves, a számlakibocsátó áfás számlát adott ki, amit a vevő ki is fizetett. Visszaigényelhető-e ennek a számlának az áfája? Segítségét köszönöm: Ildi

Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként kíván lakóingatlant vásárolni, majd felújítás után értékesíteni. A vállalkozói tevékenysége más jellegű tevékenység. 1. Beleszámít-e az ingatlanértékesítés bevétele a vállalkozói tevékenységének katás bevételébe? 2. Beleszámít-e a bevétel az alanyi áfamentes határba? 3. Megteheti-e egyáltalán, hogy ezt a tevékenységet nem az egyéni vállalkozói tevékenysége keretein belül végzi? Ha igen, kell-e valamilyen bejelentést tenni a NAV felé a tevékenységről. 4. Van-e a 15% szja-n kívül valamilyen fizetési kötelezettsége, ha "magánszemélyként" végzi ezt a tevékenységet? 5. Kell-e áfát felszámítani az eladáskor, és levonható-e a felújítási költségek áfája akkor, ha esetleg egy általános áfakötelezettséget választott kft. keretein belül történne a tevékenység, amely nem választott adókötelessé tételt az ingatlanhasznosításra, vagy lakóingatlanról lévén szó, a törvény egyértelműen nem engedi levonni a felújítás áfáját? Köszönettel.

Ha tévedett, ha meggondolta magát – ilyenkor javíthat áfanyilatkozatán Cikk

Legyen áfás, vagy alanyi mentes, pénzforgalmi elszámolásra jelentkezne be? Az adózónak tevékenysége megkezdésekor nyilatkoznia kell a választott adózási módról. Ismertetjük, hogy mikor, milyen esetekben változtathat korábbi döntésén.

Áfacsalás gabonával: börtönbüntetés és vagyonelkobzás a bűnszervezet tagjainak Cikk

Letöltendő, illetve felfüggesztett szabadságvesztésre, vagyonelkobzásra, pénzbüntetésre ítélte adócsalás miatt egy gabonával üzletelő bűnszervezet kilenc tagját – köztük Csábi Bettina profi ökölvívó- és kick-boksz-világbajnokot – a Kecskeméti Törvényszék. Az ítélet nem jogerős.

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk generálkivitelezésben, engedélyköteles munkát végez magánszemélynek. A számlát 5 százalékos áfával növelten állítjuk ki. Az alvállalkozónk hány százalékos áfával állítja ki felénk a számláját?

Hajóbeszerzés EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Görögországban, görög adóalanytól vásárolt egy 2003-as évjáratú hajót. A kérdésem az lenne, hogy áfafizetési kötelezettség keletkezik-e az ügylettel kapcsolatban? A fizetési kötelezettség függ-e attól, hogy a hajó magyar területre kerül vagy sem? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Könyvírás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink