7057 találat a(z) Áfa cimkére
Katás bt. áfája és bevétele
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A katás bt. bevételi nyilvántartást vezet. Ha a számla teljesítése szerinti időben kell az áfát bevallani, akkor a bevételei után fizetendő áfa előbb kerül be a bevallásokba, ha a számlák ellenértéke a tárgyidőszakban esetlegesen ténylegesen nem folyt be, mint az bevételként könyvelésre kerül. Illetve év végén előfordulhat, hogy a decemberi áfabevallásba olyan összeg áfája is bevallásra kerül, mely tétel nem szerepel a kata bevételek között az adott tárgyévben. Jól értelmezzük ezt?
Fesztiválszervezők a NAV horgán: több százmilliós kárt okoztak
Cikk
Fesztiválszervezők ellen nyomoz a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága: egy Fejér megyei férfi és két társa eltitkolta a belépőkből származó bevétel egy részét, amivel a költségvetésnek több mint 360 millió forint vagyoni hátrányt okozott.
Függ-e az alanyi mentes értékhatár átlépése a közösségi szolgáltatásnyújtás értékétől?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alanyi mentesként szolgáltatást nyújt magyar, illetve közösségi adóalanyok részére. Utóbbi tekintetében közösségi adószámmal rendelkezik. A törvénynek megfelelően a közösség felé kiállított számlákat havonta '65-ösön és 'A60-ason is lejelentjük. Most lassan elérné a 8 milliós alanyi mentes határt a számlakiállítások tekintetében. Kérdésként felmerült a vállalkozóban – és egy kicsit engem is elbizonytalanított –, hogy vajon azok a számlái, melyeket a közösségi adóalanyai felé állított ki, beleszámítanak-e ebbe az értékhatárba, mivel azon számlák esetében nem alanyi mentesként járt el. Az áfatörvény 188. § (2) bekezdése említi azokat a tételeket, melyeket a 8 milliós határnál nem kell figyelembe venni. Ott nem tér ki ezen szolgáltatásnyújtásokra, de mégis érdekelne az Önök véleménye. Válaszukat előre is köszönöm!
Külföldi (szlovák) magánszeméllyel kötött megbízási szerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pénzügyi, adózási, könyvviteli tevékenység elvégzésére Magyarországon bejegyzett kft. megbízási szerződést köt egy szlovák állampolgárságú magánszeméllyel, akinek az állandó tartózkodási helye Szlovákiában van. A megbízottnak Szlovákiában (e megbízási szerződésen kívül) határozatlan idejű (napi 8 órás) bejelentett munkaviszonya is van (munkavállalóként). Kérdésem, hogy mi a teendője a megbízónak, milyen bejelentési kötelezettség, adó- és járuléklevonási, illetve -befizetési kötelezettsége van? A megbízottra vonatkozóan ugyanez lenne a kérdésem, mit kell bejelentenie, igazolnia, hol adózik stb.? Mi lesz a könyvelés alapdokumentuma, hiszen magánszemélyként számlát nem tud kibocsátani? Kérem, az áfavonzatát is taglalni szíveskedjen. Még nincs eldöntve a munkavégzés helye, de a munka jellegéből adódóan Szlovákiában végezhető, mindenesetre a magyarországi munkavégzés időtartama sem egyben, sem megszakítva nem éri el a 183 napot. Kérném szíves visszajelzését mindkét eshetőségre, nevezetesen, ha Szlovákiában vagy, ha Magyarországon történő munkavégzéssel látja el a megbízást. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Áfabevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. Közösségi beszerzésről szóló számla késve érkezett meg, a számla kelte 09. hó, vagyis a szeptember havi áfabevallásban kellett volna szerepeltetni. Ha október hónapban áfabevallás-leadás után érkezik, beállítható-e az október havi áfabevallásba, és ha igen, a számla keltezésekori árfolyammal?
Háromszögügylet
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Háromszögügyletben kérném a segítségét. Adott egy magyar cég, mely weboldalon keresztül értékesítene. Az áru viszont közvetlenül a szerb (termék gyártója) cégtől menne a vásárló felé. A vásárlók többnyire magánszemélyek és jellemzően az USA-ba mennek a termékek. De az online értékesítés miatt igazából a világ bármelyik pontjára történhet értékesítés magánszemélynek és cégnek egyaránt. Hogyan kell ebben az esetben a magyar cégnek a számlát kiállítania a vevő felé? (Hogy ki végzi a szállítást, annak függvénye, hogy jár jobban a magyar és a szerb cég.) Nem szeretnének minden vevő országában adószámot kérni és áfát elszámolni. köszönettel.
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2003-ban vásárolt egy üzlethelyiséget, 2013-tól bérbe adja egy bt.-nek. Az ingatlan-bérbeadásra áfafizetési kötelezettséget választott, az ingatlaneladásra viszont nem. A kft. 2018-ban értékesítené a bt.-nek az ingatlant, de még ez évben a tulaj felújításokat végezne rajta. Kérdéseim: a felújítás áfáját levonásba helyezheti-e a kft.? Az értékesítést áfamentesen kell, hogy kiszámlázza, mivel csak a bérbeadásra jelentkezett be áfafizetésre? Figyelembe kell-e venni az áfatörvény szerinti figyelési periódust (120 vagy 240 hónapot)? Válaszát előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz – áfaarányosítás alanyi mentesség miatt
Kérdés
Az azonos témában 2017.01.26-án felmerült kérdéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A korábbi kérdés linkje: http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_26_Targyi_eszkoz_afa_aranyositas_ala_yen A válasz egyik része szerint: "Az Áfa tv. 135. § (2) bekezdésében foglalt utólagos korrekciós kötelezettség eredményeként az adóalany pótlólagos adófizetési kötelezettsége a korábban levont, tárgyi eszközökhöz kapcsolódó előzetesen felszámított adó meghatározott része tekintetében fennáll az alanyi adómentes időszakban is. Az alanyi mentesség időszakában évente tehát 1/5 résznyi áfát kell visszafizetni." A kérdésem arra irányul, hogy az áfatörvény szerint: 153/C § (1) Abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben ... c) a változás bekövetkezik az a) és b) pontok alá nem tartozó esetekben. Értelmezésem szerint, ha a vállalkozó alanyi adómentességet választ, akkor a teljes korrekciót az utolsó áfabevallásában rendeznie kell. Köszönettel.
Követségek által kiállított bizonylat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfával kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni. Magyarország területén lévő nagykövetségekre milyen szabályozás vonatkozik? Terméket értékesíthetnek-e ? Ha igen, akkor vevőként milyen bizonylatot fogadhatunk be tőlük? Áfás számlát kötelesek-e kiállítani, vagy rájuk a külföldi anyaország előírásai vonatkoznak? Ennek megválaszolásában kérném a segítségüket. Előre is köszönöm!
Gyógytorna
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. gyógymasszázs- és gyógytorna-szolgáltatást nyújt az egyéb humánegészségügyi ellátás (8690) teáor besorolás alatt. A tevékenység az áfatörvény 85. paragrafus (1) bekezdése alapján adó alóli mentesség a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel számlázható? Válaszát előre is köszönöm!
Későn ébredt a NAV, nem szedheti be az adóbírságot
Cikk
Az áfa adónemben bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzés jegyzőkönyvét 2014. október 17-én kézbesítették a felperesnek. Az elsőfokú adóhatóság a 2015. május 11-én hozott határozatot. A jogerős ítélet valamennyi kereseti előadás tekintetében elutasította a felperes keretét. Egyebek mellett megállapította, hogy az elsőfokú határozat kiadmányozására valóban az Art. 128. § (1) bekezdés szerinti határidőn túl került sor. Ez a határidő azonban nem jogvesztő, az adóhatóság ezen határidőn túl is jogosult a határozat meghozatalára.
Katás egyéni vállalkozó – áfabevételi küszöb
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó, aki EU-s országon kívüli országba számláz közvetítői szolgáltatást. A hó végével eléri a nyolc millió forint bevételt. Kérdésem az lenne, hogy át kell-e jelentkeznie az áfakörbe, és ha igen, a következő hótól kezdve áfabevallást kell készítenie, és a bevételét a 01. sorban feltüntetnie?
Letartóztatták a több százmilliós kárt okozó fakereskedőket
Cikk
Százmilliós károkat okozó fakereskedő bűnözőkre csaptak le egyszerre két helyen is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) észak-alföldi pénzügyi nyomozói. Négy embert előzetes letartóztatásba helyezett a bíróság.
Áfa egészségügyi szolgáltató kft.-nél
Kérdés
Egészségügyi szolgáltató kft. árbevételének 90 százaléka az OEP-től származik. A maradék kb 5 százalék például jogosítványhoz kötött vagy egyéb egészségügyi alkalmassági vizsgálatok díja magánszemélyeknek számla ellenében. A társaság az arányosított áfát alkalmazza. Bevallási kötelezettsége negyedéves. Probléma: Az OEP elszámolás 3 havi csúsztatással történik. Például január havi bevétel áprilisban érkezik meg a társaság bankszámlájára az elszámolással együttesen. A folyósítás különböző mutatók alapján történik, ezért jelentős eltérések vannak havonként. Az október, november és decemberi elszámolás miatt a beszámoló készítése is elhúzódik. Problémát fog okozni az áfa elszámolása. Az arányosított áfa tárgyévi elszámolása halmozottan kerül megállapításra, de az éves elszámolásnál 10 százalékos eltérés esetén korrekciót kell alkalmazni a tárgyévre vonatkozó utolsó adó megállapítási időszakról szóló bevallás elkészítésének határidöjében, például 2018. január 2o-áig. Ebben az időszakban a 3 havi elcsuszás miatt még nem fog rendelkezésre állni a bevétel, csak egy megbecsült összeg. Abban az esetben, ha ez rosszul kerül megállapításra a bizonytalansági tényezők miatt, akkor legkorábban április hónapban lehet az előző év érintett bevallási időszakát önellenőrizni és adóhiány esetén még külön terhek is felmerülnek. Az a kérdésem, hogy milyen technikát kövessünk az esetleges adóhiány, önellenőrzési pótlék minimalizálásra? Az OEP pénzforgalmi elszámolás szerint teljesít. Köszönőm Dajkáné Bozsóki Margit
Kaució
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kaucióval kapcsolatos kérdésem lenne. Cég ad bérbe cégnek. Helyes eljárás-e, ha a kauciót a szerződésben foglaltak szerint utalják (nem készül számla), és kötelezettségek között tartjuk nyilván a szerződés érvényessége időtartama alatt? Vagy számlát kell kiállítani róla, és áfát is fel kell tüntetni benne? Köszönettel.