6895 találat a(z) Áfa cimkére
Kata – külföldi szolgáltatásnyújtás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes bt. külföldi, közösségi adóalanynak nyújt marketing szolgáltatást. Kell-e közösségi adószámot kérnie, illetve áfabevallást benyújtania? Ebben az esetben a bt. az általános szabályok szerint adózik-e, és a külföldi szolgáltatás után felszámított áfa beállítható-e befizetendőbe és levonhatóba is? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó? Így számolja el az üzemanyagköltséget!
Cikk
Hogyan számolható el az üzemanyagköltség, mikor kell cégautóadót fizetni, útnyilvántartást vezetni és levonható-e az üzemanyag áfája? Ezt kérdezte egyik olvasónk. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
Háziorvos egyéb tevékenységének áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérném válaszát, hogy amennyiben egy háziorvos az alap háziorvosi tevékenysége mellett fegyverviselési engedélyhez és jogosítványhoz egészségügyi alkalmassági vizsgálatot is végez időnként, akkor az alkalmassági vizsgálatot mentesen vagy áfásan kell számláznia? Az alap háziorvosi tevékenysége az OEP által támogatott, és a közérdekű jellege miatt mentesen számlázza. A háziorvos alanyi adómentességet nem választott. Kérem, hogy válaszolja meg a kérdést foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóra (üzemorvos) vonatkoztatva is. Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel.
Közösségen belűli beszerzés közösségi adószám nélkül
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni. Belföldi áfás adóalany Ausztriából vásárolt a tehergépkocsijába egy motort. Amikor kiállították neki a számlát, nem volt közösségi adószáma (amit közben megkért), a másik félnek volt közösségi adószáma. A számlát az ausztriai áfa szerint állították ki. Nekünk most hogyan kell az áfabevallásban szerepeltetnünk? Kell itt Magyarországon áfát fizetni? A választ előre is köszönöm.
Román vállalkozás Magyarországon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar gazdasági társaság egy ingatlan felújításához román gazdasági társasággal szerződne. A román fél maximum 3-4 hónapig tartózkodna Magyarországon, kb. ennyi időt vesz igénybe az általuk végzendő tetőfelújítás. Kérdésem, hogy kell-e a román félnek Magyarországon adószámot kérnie? A román-magyar egyezmény szerint csak a 9 hónapot meghaladó tartózkodás esetén lesz telephelye az ingatlan, ezt nem éri el az itt-tartózkodási ideje. Áfafizetési kötelezettség azonban véleményem szerint felmerül, de ki fogja fizetni az áfát?
Ingatlan bérbeadása nagykövetségnek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég ingatlant ad bérbe külföldi állam Magyarországon lévő nagykövetségének. A bérbeadó magyar cég az ingatlan bérbeadását áfakötelessé tette. Felszámítson a magyar bérbeadó cég áfát a bérleti díj után, vagy a bérbeadás áfa területi hatályán kívüli ügyletként minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.
Nyílt végű pénzügyi lízing áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízinggel vettünk egy személyautót. Kérdésem lenne, hogy csak útnyílvántartás elszámolásának keretében megosztással lehet az áfát visszaigényelni? Valahol hallottam, hogy megengedi a törvény a 70-30 százalékos megosztást is. Azaz, hogy 70 százalékra igénylem vissza, 30 százalékra nem. Igaz ez? Köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás – rezsiköltség áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: ingatlanbérleti díj számlázásánál a közös költség továbbszámlázása ugyanúgy 27 százalékos áfás, mint a bérbeadásé? Köszönettel: Urbán Ágnes
Megjelent a februári VálaszAdó
Cikk
Január közepén váratlanul módosította a kormány a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló rendeletet. Változott a szocho mértéke, így hozzá kapcsolódó kedvezmények is, módosultak a táppénz, a gyed szabályai. Nagy felbolydulást eredményezett a székhelyszolgáltatók bejelentése körüli mizéria.
Új vagy régi ingatlan? Mi a releváns időpont?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszait az alábbi konkrét esetre vonatkozóan felmerült kérdésekre. Eset: 'A' cég jogerős építési engedély birtokában emeletszint-ráépítéssel (tetőtér-, padlásbeépítés) új lakóingatlanokat épít. Adásvételi előszerződésben ezeket az ingatlanokat eladja magánszemélyek részére, akik e szerződés alapján többszöri alkalommal vételár-előleget fizetnek 'A' cégnek. Az építkezés befejeződik, a használatba vételi engedély jogerőssé válik valamennyi lakás vonatkozásában. Eltelik a használatba vételi engedély jogerőssé válásától 2 év, de a társasházi alapító okirat módosításának bejegyzésére, azaz az új albetétek ingatlan-nyilvántartásba vételére és a végleges adásvételi szerződések aláírására nem került még sor. Az ingatlan területe 120 nm, használt ingatlan értékesítése adómentes. A példa: 2010 – építési engedély jogerőssé válása 2011 – adásvételi előszerződések megkötése a leendő albetétekre, 2011–2017 vevő évente 2x fizet vételárelőleget, x + mindenkori áfa, szerződés szerint 2012 – használatba vételi engedély jogerős lesz 2017/02 – társasházi alapító okirat módosításának bejegyzése (új albetétek megjelenése) 2017/03 – végleges adásvételi szerződések megkötése, birtokba adás, pénzügyi elszámolás a vevőkkel. Kérdés: a létrejött (létrejövő) lakóingatlanok az Áfa tv. szerint mettől meddig minősülnek új ingatlannak? Az építési munkák megkezdésétől a használatba vételi engedély 2 éves koráig vagy az albetétek bejegyzéséig? A végszámla áfája: 5%/27%/AM? Köszönöm, Sz. Zs.
Áfa tv. 58. §
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság jogdíj-használat értékesítésére két éves időtartamra szerződést kötött. A szerződés értelmében az éves díjat minden évben négy egyenlő részletben fizeti meg a jogdíj vevője a jogtulajdonos által kiállított számla alapján, az első részletet március 15-ei, a második részletet április 15-ei, a harmadik részletet május 15-ei és a negyedik részletet június 15-ei határnappal. A szerződésben rögzítésre került, hogy a felek az Áfa tv. 58. §-a alapján számolnak el és a teljesítés a jogértékesítésről kiállított számlán a fentiekben idézett fizetési határnappal egyezik meg. A kérdésem: helyesen történik-e az ügylet számlázása, ha a számlán a fizetési határnap és a teljesítési időpont azonos? Üdvözlettel.
Hajó vásárlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás a bevételszerző tevékenységéhez kishajót szeretne vásárolni. Kérdésünk az lenne, hogy a kapcsolódó költségeket (szerviz, üzemanyag) el lehet-e számolni? Ha gázolajjal működik, akkor az áfa levonható, ha kizárólag vállalkozási célra használják? Köszönettel: Szentesi Péter, Virtus Kft.
Közület vásárlása PayPal rendszeren keresztül
Kérdés
Egy kft. PayPal rendszeren keresztül vásárol terméket (anyagot), a számlát USD-ben kapja. Lehet-e ennek a vásárlásnak import áfa, vagy más közterhe?
Vadászat áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság külföldiek vadásztatását végzi. A vadászok részére a vadászati szolgáltatás mellett szállást és étkezést is biztosít. Egyes esetekben a külföldi magánszemély, más esetekben külföldi társaság a megrendelő. Kérdéseim az áfa kezelésére vonatkoznak. A komplex szolgáltatásnyújtás esetében mikor kell áfát felszámítani és mikor fizeti a szolgáltatást megrendelő az áfát az alábbi esetekben: 1.) EU-s magánszemély, 2.) harmadik országbeli magánszemély 3.) EU-s társaság 4.) harmadik ország társasága a megrendelő, illetve a szolgáltatás igénybevevő. Kérdésem továbbá, ha az ügylet magyarországi teljesítési helyű és az áfát fel kell számítani, akkor azt a külföldi partner visszaigényelheti-e? Üdvözlettel
Cég közösségi szolgáltatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi, vagy milyen engedélyek szükségesek ahhoz, hogy egy bt. kivigye az árukészletének egy részét Németországba, és különböző fesztiválokon azt mint italszolgáltatás, azaz mozgó büfé szolgáltatást végezzen kint? Hogyan fizeti az áfát? Az árut Magyarországon veszi meg (zárjegyes alkohol mint például sör, bor, üveges és kimért, pálinka). A bevétele euróban keletkezik, de mekkora az áfa? A külföldi utazás költségeit teljes mértékben elszámolhatja, van az Euróban megfizetett szolgáltatása után áfa-visszaigénylési lehetősége?