6895 találat a(z) Áfa cimkére
Személygépkocsi-vásárlás áfája közösségen belüli beszerzésnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. Csehországból vásárolt személygépkocsit. Ilyen esetben az áfát közösségi termékbeszerzésként a vásárló kft. fizetendőként szerepelteti az áfabevallásában? És mivel az autót saját célra vásárolta, nem eladásra vagy bérbeadásra, így nem vonható le az áfa? Ha tartósan bérel a kft. személygépkocsikat szintén EU tagországból, akkor az áfa tekintetében hogyan kell eljárni a bérlettel kapcsolatban? Nem lízingről van szó, hanem tényleges bérlet, a futamidő végén visszaadják az autókat. Szerepeltetni kell a bevallásban az áfát? Levonhatóságnak milyen feltételei vannak? Előre is köszönöm a segítséget!
Google Adwords hirdetés könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a Google Adwordson keresztül hirdet. Havonta befizet 400-500 ezer forintot, a hónap végén megkapja a számlát. A számlán a Google feltünteti a költségek és az áfa adatait, valamint alatta az adott havi utalásokat. Konkrétan az adott hónapban volt 400 ezer forint költsége és befizetett 420 ezer forintot. Kérem, kontírozza a fenti tételeket. Köszönöm szépen.
Alanyi mentesség határa 2016-2017.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alanyi mentesség határával kapcsolatosan szeretném az ön véleményét kérni. A kérdésem, hogy az áfatörvény 310. §-a értelmében, ha alanyi mentes tevékenység esetén a figyelembe veendő bevételek 2016-ban meghaladták a 6 millió forintot, de nem érték el a 8 millió forintot, lehetőség van-e továbbra is alanyi mentesként végezni a tevékenységet? Úgy értelmeztem, hogy erről még mint választásról sem kell az adóhivatalnak benyújtani tájékoztatást, mert nem választás. Ügyfelem éppen csak, hogy átlépte 2016-ban a 6 millió forint bevételt, és a határ emelkedésével számára biztosított 2017-ben is az alanyi adómentes működés. Köszönöm válaszát. Tisztelettel: Feketéné Németh Anna
Szja-ról katára való áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném kérni a segítségét. Adott egy áfás egyéni vállalkozó (tehát pénzforgalmi szemléletű adózó) 2016. évben végzett egy szolgáltatást, erről a szolgáltatásról 2017. januárban állított ki számlát, amin a számla kelte 2017. januári, a teljesítés dátuma 2017. január, a fizetési határidő 2017. január. Ez a vállalkozó 2017.01.01-től szja szerinti adózásról áttért a kata szerinti adózásra, és alanyi mentességet választott. A fent említett számla ellenértékét 2017. januárban meg is kapta. Kérdésem lenne, hogy egyáltalán jól lett kiállítva a számla katásan és áfa nélkül? Vagy ezt még szja szerinti adózóként áfásan kellett volna kiállítani (mivel még 2016. évi szolgáltatás lett kiszámlázva, igaz a cégével való szerződésben úgy állapodtak meg, hogy egy hónap csúszással állítja ki a számlát)? A NAV-tól is kértem tájékoztatást, írásban 2016. évi szja-s bevételnek minősítették, és a 2017. évi katásként kiállított számlán annak ellenére, hogy már alanyi mentes ebben az évben, még az áfát fel kellene tüntetnem.Telefonon történt tájékoztatás alapján pedig már 2017. évi katás bevételként kellene elszámolnom a pénzforgalmi szemlélet és a számlán szereplő teljesítési dátum miatt. Nagyon várom a segítségüket! Köszönöm szépen!
Áfa folyamatos teljesítés vonatkozik-e erre az esetre?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elég speciális cég vagyunk, egy önkormányzat 100%-os tulajdonú nonprofit kft.-je. Városüzemeltetési tevékenységünk áfájával kapcsolatban merült fel kérdésünk. 2016-ban a képviselőtestület elfogadta az üzleti tervünket, és a köztünk lévő keretszerződés alapján az ebben elfogadott működési költségeket finanszírozta 12 hónapon keresztül, egyenlő részletekben. Év végén nem volt elszámolás, a tényleges költségek alapján nem számláztunk többletköltséget, és nem fizettünk vissza megtakarítást. Havonta két számla ment ki, a hónap 8-án egy előlegszámla, az előlegbekérőre beérkezett előleg napján kiállítva, ez rendben is van, az adott havi áfában elszámoltuk. A másik számla a hónap utolsó napján lett kiállítva, a fizetési határidő a következő hónap 8-a, viszont áfateljesítésként az adott hónap utolsó napja lett megjelölve, és akkorra is vallottuk be áfában. Az akkori könyvvizsgálónk azt mondta, hogy szerinte ez nem folyamatos teljesítés. 2017-ben várhatóan év végén el kell számolnunk a teljesítményeinkkel, és lehetséges, hogy elszámoló számlát kell kibocsátani. Tehát ez már folyamatos teljesítés lesz szerintem. Akkor az előlegszámla havonta a havi áfába kerül, a havi végszámla pedig a következő haviba a fizetési határidő alapján. De lehet, hogy ez nem is helyes, hogy havonta végszámlát bocsátunk ki, mivel nincs havi elszámolás? Ez is előlegnek minősül? Önök hogy ítélik meg a 2016-os és 2017-es gyakorlatunkat? Köszönettel!
Sétavitorlázás
Kérdés
Egy társaság (bt.) amely katás adózó, a Velencei-tavon sétavitorlázást szervezne. Kérdéseim a következők: – A vitorlást a magánszemély ingyenes használatba adná a bt.-nek., van-e ennek jogszabályi akadálya? – A vitorlást szállodák, cégek megrendelhetik ügyfeleik, vendégeik részére. A szolgáltatásról számlát állít ki a bt. Szükséges-e online pénztárgép használata, előírja-e jogszabály, vagy lehet "kézi" nyugtát adni, amennyiben nem kér számlát az ügyfél? – A sétavitorlázás nem egy konkrét kikötőből indul, mert egyelőre olyan nincs. Megrendelhető, és a megbeszélt időpontban, a megbeszélt helyen (például a szállodánál) veszi fel a vendégeket. – Lehet-e katás adózóként ezt a tevékenységet végezni, milyen tevékenységet kell pontosan felvennie? – Katásként a bt. végezhet-e teherautó-bérbeadási tevékenységet (vannak autói). Hogyan lehet a teherautó-bérbeadás díját megállapítani, hogy későbbi adóellenőrzésen "piaci" legyen a bérleti díj? Ugyanis olyan "öreg" autókról van szó, amelyeket lízingcégeknél már nem találhatunk, és ezért gondot okoz a piaci ár megállapítása a szerződéshez. Kérem szíves válaszát, minden részletre kiterjedően – áfa, egyéb fontos adózási-bizonylatolási információk –, mire kell még figyelni. Tiszteletettel: Czigányné Tóth Katalin
Közvetített szállodai szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég utalványokat értékesít, melyek hazai szállodákban használhatók fel. A szálloda 18 százalékos áfával kiállítja a számlát a cégnek, a vendég részére – mint közvetített szolgáltatást – nevezett cég szintén 18 százalékos áfával számláz ki pénzügyi teljesítést nem igényel megjegyzéssel, hiszen már az utalványt kifizette. Helyesen járunk-e el az áfa tekintetében? Ezzel összefüggésben a szálloda felé jutalékot számláz a cég. Kérdésem, hogy mint a "kuponos" értékesítők, számlázható-e 18 százalékos áfával a szerződés szerinti jutalék ezekre az ügyletekre? Köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Gál Ágnes
Családi gazdaságban az áfamentes értékhatár
Kérdés
Családi gazdaságban három tag van, mennyi lehet az éves árbevételük, hogy ne lépjék túl az áfamentes értékhatárt? Valamelyik tag csak év közben jött, kell-e emiatt a bevételeket arányosítani?
Őstermelő fizetendő áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi áfakörös őstermelő 2016.12. 01-i teljesítésű áfás számláját, melyet 2017. január 03-án fizettek ki részére, most hozta könyvelésre. Áfa szempontjából jó a teljesítéstől számított 45 nap? Tehát a januári bevallásban kell szerepeltetni? A számlának a könyvelésben hol a helye: a 2016-os vagy a 2017-es évben? Köszönöm válaszát.
600 millió forintos kárt okoztak fiktív számlákkal
Cikk
Újabb fiktív számlákkal üzletelő bűnszervezetet buktattak le a NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói. A több mint 600 millió forintos kár teljes egészében megtérülhet a zárolt vagyontárgyakkal.
Harmadik országtól igénybevett szolgáltatás áfabevallásban II.
Kérdés
Tisztelt Verbai Tamás! Hivatkozva az azonos című kérdésre adott válaszának utolsó mondatára "Míg az alanyi adómentességet választó adóalany esetében – mivel az Áfatv. XIII. fejezete e körben kivételes szabályt nem tartalmaz – továbbra sem áll fenn adófizetési kötelezettség (és így nem kapcsolódik ehhez adólevonási jog sem)", a következő lenne a kérdésem. Ez azt jelenti, hogy ha egy Magyarországon belföldinek minősülő, alanyi adómentes jogi személy harmadik országból vesz igénybe szolgáltatást (pl. webhosting, hirdetés) akkor nem kell megfizetnie a nettó összegű (áfát nem tartalmazó) számla után a magyarországi áfát? Mi a helyzet, ha ugyanez a jogi személy EU-tagállamból veszi igénybe ugyanezt a szolgáltatást (pl. Google, Facebook)? Köszönöm a válaszát! P.Zsuzsa
Kártalanítás madárinfluenza miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném szíves tájékoztatásukat kérni. Cégünk a 74/2013. VM-rendelet és a 2008. évi XLVI. törvény rendelkezései alapján állami kártalanításra jogosult a madárinfluenza miatt elhullott, illetve leölt állatállományból eredő károk megtérítésére. A megyei kormányhivatal határozata az állami kártalanítás megállapításáról 2017.01.16. napján kelt, a kártalanítás összegét x Ft + 27 % áfa összegben határozták meg. A kártalanítás összegének kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül történik a NÉBIH Költségvetési Igazgatósága által. A NÉBIH tájékoztatása szerint az áfával növelt összegű kártalanítás kifizetése a határozat alapján történik, ők nem kérnek számlát az utaláshoz. Kérdéseink: – Ki kell-e állítanunk számlát a kártalanítás összegéről, vagy a határozat alapján elszámolható a fizetendő áfa? – Melyik áfabevallási időszakban kell bevallanunk a fizetendő áfa összegét: 2017. januárban, a határozat keltekor, vagy amikor jogerős lett a határozat, illetve amikor a kártalanítást kiutalták?
Kata és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: kisadózó alanyi mentes egyéni vállalkozó 2016-os bevétele 6 200 000 Ft lett (2015. 12. 15-én indult, a 2015. évi bevétele 0 Ft volt). A 200 000 Ft után megfizeti a 40%-os büntetőadót és az áfát is. 2017-ben automatikusan áfás lesz, vagy maradhat alanyi mentes? Várható-e, hogy a NAV "hivatalból" áfásnak minősíti. Válaszát előre is köszönöm.
Nyíltvégű lízingnél áfa árfolyama
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségét: nyíltvégű lízing törlesztéséről megkaptuk a számlát, a törlesztés euróban történik. Számlán a teljesítési és a fizetési határidő dátuma megegyezik (2017.01.01.), a számla kelte 2016.12.16. A számlán az áfát a 12.16-ai MNB árfolyammal számítva tüntették fel forintban, azonban az áfát, ha jól gondolom, a teljesítési időpontjában érvényes MNB árfolyammal kellene könyvelni és bevallani, amely eltér a számlán szereplő összegtől. Kérdésem az, hogy ebben az esetben melyik összeget kell figyelembe venni az áfabevallásnál és mi a helyes könyvelés? Köszönöm válaszát.
Egyéni vállakozó áfabevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásnál, ha utalásos számlája nem érkezik be az adott időszakban, mikor kell bevallani az áfa bevallásban? Például havi áfabevallási kötelezettségnél, a teljesítés dátuma december 4., fizetési határidő január 2-a. Úgy emlékszem 45 nap után kell betenni az áfa bevallásba, de a teljesítés vagy a fizetési határidő számít? Várom válaszukat.