7057 találat a(z) Áfa cimkére
Egyéb ingatlan áfája
Kérdés
Az alábbi esetre tekintettel kérném szíves véleményüket. Belföldi gazdasági társaság – melynek fő tevékenységi köre saját tulajdonú ingatlan bérbeadása – már rendelkezik lakóingatlannal. A lakóingatlan-értékesítés, -bérbeadás tekintetében nem jelentkezett be az általános forgalmi adó hatálya alá, tehát mindkét tevékenység esetében áfamentesen jár el. Vásárolna most egy lakóingatlannak nem minősülő ingatlant. A lakóingatlannak nem minősülő értékesítés és bérbeadás tekintetében bejelentkezne az adásvétel előtt kizárólag a lakóingatlannak nem minősülő értékesítés és bérbeadás tekintetében az áfa hatálya alá. Így a vásárolt lakóingatlannak nem minősülő ingatlan áfáját levonásba helyezné. Megteheti-e ezt? Segítségüket előre is köszönöm: Tisztelettel: Gyerő Szilvia
Saját előállítású szoftver
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. saját előállítású szoftvert készít, mely tárgyéven belül elkészül. Költségei kimutathatók, melyeket szabályzatai szerint állományba vesz. A szoftver előállítása cél is, használatba kívánják adni térítés ellenében másik kft.-nek. Év közben 5-ös számlaosztályban kerülnek kimutatásra a felmerült költségek, melyeket kimutatás alapján év vége felé (befejezéskor) az 58-as számlával szemben tervezünk állományba venni (szellemi termékek között). Helyes lenne-e ez a megoldás, vagy az éven belül elkészült szoftver értékét át kell-e vezetni mindenképpen a kisérleti fejlesztés aktivált értéke (és lekötött tartalékot is kell képezni) számlán? Valamint kapcsolódik-e áfa-elszámolás a bekerülési érték állományba vételéhez? Ha igen, akkor miként? Köszönöm!
Előleg számlázása és áfaelszámolása
Cikk
Internetes kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás vevői többnyire magánszemélyek, és a teljes vételárat előre kell megfizetniük. A terméket ezt követően körülbelül két hét múlva postázzák, futárszolgálattal. Hogyan kell számlázni a kapott előleget, és milyen áfafizetési szabályokkal kell tisztában lennie a vállalkozásnak? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó szünetelése és az áfa
Kérdés
Havi áfabevalló egyéni vállalkozó a tevékenységét 08.30-ától szünetelteti. 08.29-ei teljesítési dátummal a készleteit eladta, leszámlázta, de ennek ellenértéke csak szeptemberben folyt be a bankszámlára. Mikor kell az említett bevételben lévő áfát bevallani és befizetni? Ugyanennek az egyéni vállalkozónak van egy olyan 08.29-i keltezésű közműszámlája, mely 07.22-08.21. időszakra vonatkozik, és a fizetési határideje (így a teljesítési időpontja is) 09.18. Mikor (melyik havi áfabevallásban) lehet az említett számlában lévő áfát levonni?
Ingatlanértékesítés áfamegítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes vendéglátóipari kft. üzletet vásárolt 2010-ben magánszemélytől. 2015-ben tevékenységváltás miatt az üzletet kiadta, és más tevékenységből származó bevétele meghaladta az alanyi mentes határértéket, így áfássá vált, a bérbeadásra a tárgyi mentességet választotta. Kérdésem, hogy ha ezen üzletet értékesíti, kell-e áfát felszámítania? Köszönöm!
Őstermelő – kompenzációs felár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm az alábbi kérdésre adott pontos válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_21_Ostermelo_oew#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Ennek kapcsán lenne még egy kérdésem: milyen adózási módot választhat az őstermelő pontosan, és melyiknél mi szerint adózik? Említette a kompenzációs felárat, ebben az esetben hogyan kell adózni, vagy ez csak az áfastátuszt határozza meg? Adózásra, ha jól olvastam, átalányadózás lehet, vagy 10 százalékos költséghányaddal; ez összefügg a kompenzációs felárral? Nagyon köszönöm a válaszát! Most kívánjuk kiváltani az őstermelői igazolványt, és még nem értünk mindent pontosan!
Áfateljesítés időpontjának meghatározása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság folyamatos lakossági és közületi távhőszolgáltatást végez. Év közben havonta előlegszámlák készülnek, a végleges, fogyasztott hőmennyiség elszámolása évente egyszer (tényleges leolvasás alapján) történik. A számla kötelező adattartalmát esetükben a 2013. évi CLXXXVIII. számú, az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló törvény is szabályozza. Az elszámolásról készített számla kelte 2017.08.10., fizetési határideje 8 nap, adattartalma pedig a következő egy példával: Hődíjelőleg-visszavét (2016.09.01-2017.07.31.) - 110 000 Ft Alapdíj (2017.08.01-2017.08.31.) 10 000 Ft Ténylegeshődíj-elszámolás (2016.06.30-2017.05.16.) 77 915 Ft Kérdésem: a fenti adattartalmú számlán helyesen milyen időpontot kell feltüntetni az áfateljesítés időpontjaként? Válaszukat előre is köszönöm!
Közraktárjegy
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közraktározási folyamattal kapcsolatos könyvelési lépésekben kérném a segítséget. Cégünk kétféle esetben szeretne a jövőben közraktárjegyet használni 1. Megveszi a termelőtől a közraktárjegyet, és később, mikor szüksége lesz rá, beváltja a lerakott árura. 2. A közraktár hitelező bankként finanszírozza a termelőnek a letett áru értékét, és ha az határidőre nem fizeti vissza a hitelt, a közraktár elárverezi a készletet Az 1. folyamatot számvitelileg a következő módon kezelnénk. A letevő forgatással átruházza cégünkre a közraktárjegyet. (Fontos kérdés, hogy ebben az esetben áfakötelezettség van-e?) A letevő szállítót könyveljük az értékpapírral szemben, a számla bekerül a fizetési programba, és elutalják a bankból. T 37 – Közraktárjegy (letétbe helyezett áru értéke) plusz áfa? K – Szállító (454) T Szállító (454) – K Bank (384) Ezzel egy időben a közraktárjegyről DMS lapot kell kiállítani a közraktárjegy tartalmának megfelelően. A közraktári folyamatban, mikor az árujegyet beváltják és a készletet elszállítják, az eredeti letevő köteles a számlát kiállítani a közraktárjegyen szereplő mennyiségről. Itt is kérdés az áfarelevancia. Az áru jellege miatt előfordulhat, hogy a megrendelt mennyiség eltér a bevételezett mennyiségtől (például nedvességtartalom csökkenése miatt). A számlázott mennyiség a közraktárban eredetileg betárolt mennyiségről szól – a keletkezett különbözetet valamilyen módon el kell számolni tárolási vagy egyéb veszteségként?
Feles bérlet, terményértékesítés bizonylata, áfatartalom
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az értékesítés formájával és az áfával kapcsolatos lenne. A feles bérleti szerződés értelmében annak díját – megállapodás alapján – terményben egyenlíti ki a bérlő. A bérbeadó a terményt cégünk felé értékesíti. Mivel őstermelői tevékenységet nem végzett ezzel a terménnyel kapcsolatosan, őstermelőként ezt nem értékesítheti felénk, kompenzációs felárra ezzel kapcsolatosan nem jogosult (tudomásom szerint). Kérdésem, hogy akkor hogyan értékesítheti a terményt? Felvásárlási jegyet így nem állíthatok ki, akkor csak egy szerződés alapján történjék a vásárlás, és így nem kell kiállítani más dokumentumot, vagy mégis ki kell állítani bizonylatot, de milyet? Az elszámolásban a magánszemély 8-as adószámával értékesít? Mivel kukoricáról van szó, ami fordított áfás, van-e itt valamelyik félnek áfafizetési kötelezettsége? Nekem mint cégnek van-e jelentési kötelezettségem a 1708-as bevalláson? Köszönöm válaszát.
Személygépkocsi-lízing áfája nyílt végű lízing esetében
Kérdés
Társaságunk személygépkocsit szeretne lízingelni nyílt végű lízinggel. Hogyan "viselkedik" az áfa a lízing esetében?
Áfa: felülbírálta a bírósági ítéletet a Kúria
Cikk
A bíróság ítéletében nem állapíthatja meg a számla szerinti gazdasági esemény hiányát, ha ezt az adóhatóság határozatában nem vitatta – mondta ki határozatában a Kúria.
Áfás vagy nem áfás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. még alanyi adómentes státuszban, áfa nélkül alkatrészeket számlázott ki egy magánszemély felé. Minőségi kifogás miatt az áru egy részét visszavételezte, amiről jóváíró számlát állítana ki. Azóta azonban a cég átlépte az alanyi mentességre jogosító bevételi határt, tehát már áfakörös. Ebben az esetben a jóváíró számlát már áfatartalommal kell kiállítani? (Én azt gondolnám, hogy igen, ugyanakkor mintha ezzel előnyhöz jutna a vállalkozás, hiszen olyan áfát vonhat le, amit nem fizetett meg.) Köszönettel várom válaszát!
Tárgyi eszközre vonatkozó különös szabályok
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérdésem a tárgyi eszközre vonatkozó különös szabályok alkalmazására vonatkozik, ezen belül is a figyelési időre, mely ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónap, ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónap. Ennek a jogszabályi résznek az értelmezésével vannak nehézségeim. Van egy vállalkozás ( szolgáltatás, szépségipar) amely értékesíteni szeretné a szalonban lévő tárgyi eszközeit. Az eszközök beszerzésére zömmel 2012-2014 között került sor. Az eszközök beszerzésekor a vállalkozás az áfát levonásba helyezte. (Az eszközök beszerzése teljes mértékben az adóalany adóköteles tevékenységét szolgálja, ahhoz kapcsolódik, mentes tevékenysége nincs.) Az eszközeit áfásan fogja rövidesen értékesíteni. Az áfatörvény 134-136 §-a alapján tételesen, eszközönként vizsgálnom kell azt, hogy az adott eszközt, mely eladásra kerül, mikor szerezte be a vállalkozás, és abban az esetben ha a figyelési időn belül került értékesítésre, akkor a hátralévő hónapokra el kell végeznem áfában a kiigazítást? Például: 2013.08.01-jén vásárolt a vállalkozó egy gépet 236.220 + 63.780 Ft-ért, melynek az áfáját levonásba helyezte. 2017.09.01-jén megtörténik a gép értékesítés 200 e Ft + áfa értékben. A bezerzés és az eladás között eltelt idő: 49 hónap. Levonásba helyezve beszerzéskor: 63.780 Ft. Ha a figyelési időből indulok ki akkor 63780 / 60 hó x 49 hónap = 52.087 Ft, tehát ezt az áfát jogosult a vállalkozó levonásba helyezni.A maradék 11.693 Ft-ot be kell fizetnie?
Utalvány utáni jutalék áfája II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi tevékenységet folytató cégnek szerződése van az utalványokat forgalmazó céggel étkezési-, ajándék-, e-utalványok elfogadására, beváltására. Elszámoláskor a visszaváltott utalványok értéke után százalékos mértékű jutalékról a forgalmazó cég áfás számlát állít ki. Kérdésem, hogy a forgalmazó cég által kiszámlázott jutalék áfáját áfatörvény szerint a kereskedelmi cég visszakérheti-e? Köszönettel!
Hajó áfájának levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdést tettem fel amire választ is kaptam az alábbiak szerint: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_7_hajo_beszerzese_tdi További kérdésem az lenne, hogyha a vállalkozás venne egy yachtot is a rá vonatkozó vtsz számmal (8903), de ezt azért, hogy bérbeadja, akkor van-e feloldás az áfatörvény tiltó rendelkezése alól, mely a yacht áfáját nem engedi levonni? Ilyen esetben valamilyen feltételek mellett levonhatóvá válik az áfa? válaszát köszönöm.