6895 találat a(z) Áfa cimkére
Ezeket nézi az áfalevonási jog vizsgálatakor a NAV
Cikk
Megtörtént-e a számlán feltüntetett gazdasági esemény, valóságosak-e a felek, van-e adószámuk? Számos banánhéjon elcsúszhat az adózó, azaz az adóhatóság megtagadhatja az adólevonási jogot. A NAV erről szóló útmutatóját ismertetjük.
Kata és áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak mi a teendője, amikor évközben meghaladja az alanyi mentes határt (8 millió forintot)? Hogyan kell az áfába bejelentkezni? Havi/negyedéves vagy éves áfabevalló lesz? Kell-e vállalkozói bankszámlát nyitni, ha eddig magánszemély bankszámlát használt? Kérem a nyomtatványszámokat is említse meg a válaszában! Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Zoltán
Több vasúti vonalszakaszt korszerűsítenek
Cikk
A kormány mintegy 155,2 milliárd forint hazai forrást biztosít a Százhalombatta-Pusztaszabolcs, valamint a Budapest-Hatvan közötti vasúti vonalszakasz korszerűsítése során megvalósuló projektekre a pénteken megjelent kormányhatározatban.
Webshop
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ezt olvastam ma reggel a webshoppal kapcsolatban. "A webshopok adózásának egyik lényegi kérdése az általános forgalmi adó megfizetésének kérdése.A távértékesítést a 2006/112 EK tanácsi irányelv és az áfatörvény 29–31. §-ai szabályozzák. A távértékesítés tárgya kizárólag termék lehet, mely termék nem új közlekedési eszköz, nem szolgál fel- vagy összeszerelés tárgyául, illetve nem jövedéki termék, használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség. További feltétel, hogy az értékesítőnek áfaalanynak kell lennie, ugyanakkor a vásárló nem lehet áfaalany, vagy olyan adóalany lehet, akinek a beszerzése után nem kell adót fizetnie (például kizárólag tárgyi mentes tevékenységet végez)." Az írják, hogy a vevő nem lehet áfaalany v. olyannak kell lennie, aki röviden "tárgyi adó mentes"? Ezt hogy kell értelmezni? Lehet, hogy reggel van és azért nem értem, több ezer cég vásárol webshopon keresztül.
Webshop működtetésénél ezekre az áfa-előírásokra kell ügyelni
Cikk
Manapság a termékkereskedelem jelentős része interneten zajlik, ezért elengedhetetlen az általános forgalmi adó webshop-pal, illetve dropshipping-gel kapcsolatos előírásainak ismerete.
Pénügyi lízing – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lízingel egy személygépkocsit, a lízingbeadó egy bank, a szerződés megnevezése nyíltvégű pénzügyi lízingszerződés. A lízingszerződésben szerepel induló részlet (10%), fizetési ütemezés szerint havi tőketörlesztés és kamat, maradványérték. A tőketörlesztéseket (induló és havi egyaránt) a bank áfásan számlázza, és tájékoztatása szerint a kft.-nek kell az eszközök között kimutatnia a lízingelt eszközt. Kérem véleményüket a fenti eset helyes számviteli és áfatörvény szerinti megítéléséről. Üdvözlettel: Pintér László
Közüzemi díj továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Városi önkormányzat mint bérbeadó bérbe adott egy ingatlanrészt vendéglátó kft. mint bérlő részére. Az ingatlan többi részét (a szerződéses jogviszony fennállása közben) az önkormányzat által alapított (mint tulajdonos) városüzemeltetési nonprofit kft. üzemelteti. A teljes ingatlanra vonatkozóan a közüzemi szolgáltatások első számú igénybe vevője a városüzemeltetési nonprofit kft., és az önkormányzattal bérleti jogviszonyban álló vendéglátó kft. továbbszállítás útján kapja a közművi szolgáltatásokat almérőkön keresztül. Mivel a városüzemeltetési nonprofit kft. számol el az energiaszolgáltatókkal, ezért a továbbszámlázást is ő végzi el a bérlővel szemben. Miután mind az önkormányzat, mind a kft. ingatlan-bérbeadási tevékenysége az áfatörvény 86. paragrafus (1) bekezdésének l) pontja alá esik, a közüzemi szolgáltatások díját ugyancsak járulékos költségként a 86. § (1) bekezdésének l) pontja szerint áfamentesen számlázhatja a városüzemeltetési kft. (kvázi bérbeadóként), ha nem is ő a bérbeadó, hanem a tulajdonosa, az önkormányzat? Vagy önálló tevékenységként áfatartalmú számlát bocsáthat ki a városüzemeltetési kft. a vendéglétó kft. (bérlő) részére? Ismereteink szerint energiafelügyeleti engedély nélkül senki nem folytathat önállóan energiaszolgáltatási tevékenységet. Tudjuk, hogy eléggé rendezetlen állapottal állunk szemben, de ez a múltbeli valóságos helyzet. Köszönöm válaszát!
Tárgyieszköz-értékesítés/-selejtezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben van egy tárgyi eszköz, melynek a beszerzési értéke 8 millió forint volt. Több éven keresztül értékcsökkenést számoltunk el rá. Most jelenleg 3,5 millió forint az értéke. Értékesíteni szeretnénk, és néztük a piaci értékeket, ami alapján jó, ha 500 ezer forintért el lehetne adni. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor hogyan kell a könyvelésben módosítani a tárgyi eszköz értékét (kontirozással), hogy valós értéken szerepeljen és a kivezetés is számvitelileg helyes legyen, illetve milyen hatása van a társasági adóra, esetleg áfára? Várom válaszukat! Köszönettel.
Fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk munkaerő kölcsönzésével foglalkozik, mely fordított áfa alá tartozó tevékenység. A partnerek közötti munkaerő-kölcsönzési megállapodás alapján plusz havi bérleti díj jár a kölcsönbeadónak a kölcsönzött dolgozó kölcsönbevevő általi végleges átvétele esetén. 1. Ennek a plusz havi díjnak áfamegítélésében vagyok bizonytalan. Megítélésem szerint e díj jutalom, jutalék, sikerdíj, mely egyrészt szolgáltatási ellenértéknek minősül az áfatörvény 13. §-a alapján, másrészt az áfatörvény 70. §-a alapján – véleményem szerint, mint járulékos szolgáltatás – osztja a fő szolgáltatás, azaz a munkaerő-kölcsönzés adójogi megítélését, azaz a 142. § szerinti fordított áfa hatálya alá tartozik. Helyes a megítélésem? 2. Amennyiben egy fordított adózású ügylethez kapcsolódóan – például az áfatörvény 142. §-a szerint a szolgáltatási, szerelés-kivitelezési szerződés megszakítása, felmondása esetén – a felek a szolgáltatónak, kivitelezőnek járó kártalanításban állapodnak meg, akkor a kártalanítási összeg önálló eseményként úgynevezett egyenes adózású, avagy a szolgáltatási szerződés "hozadékaként", járulékos díjaként fordított adózású ügyletként számlázandó? Segítségét előre is köszönöm.
Rendezvény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogyha egy cég jubileumi vagy más hasonló ünnepséget tart és ebből az alkalomból lufikat vásárol/ugrálóvárat bérel, más szórakoztató elemeket helyez el, melyeket részben a lakosság is látogathat, akkor elszámolhatóak-e ezen költségek, illetve levonható-e ezekből az áfa? Van-e bármilyen közteher jellegű költség ezzel kapcsolatban, mely a céget terheli? Étel és ital fogyasztását a vállalkozás nem biztosítja. Van különbség a kérdésre adott válaszában akkor, ha a rendezvényt a lakosság nem, csak a cég dolgozói/meghívott vendégei és családtagjai látogathatják? Válaszát köszönöm!
Költségelszámolás, társasági adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságiadó-alany, alkatrész-kereskedési tevékenységi körrel rendelkező kft. munkaviszonyban álló ügyvezetője, aki a cég kereskedelmi tevékenységében is közreműködik, halláskárosodás miatt egy hallókészüléket kíván vásárolni, ami körülbelül 400 ezer forintba kerül. (Mivel enélkül nem tudja ellátni a feladatkörét a kft-ben.) Kérdésem: a hallókészülék beszerzése elszámolható-e a kft. költségei között, áfalevonási lehetőség kapcsolódik-e, illetve van-e valamilyen közteher (szja, eho), amit. a kft.-nek bevallani, illetve fizetni kell? Előre is megköszönve válaszukat tisztelettel.
Selejtezést terhelő általános forgalmi adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országból vagy az Európai Unió más tagállamából beszerzett alapanyag rossz minőség okán történő selejtezése esetén keletkezik-e a belföldi székhelyű vállalkozásnak általánosforgalmiadó-fizetési kötelezettsége? Változtat-e az ügylet megítélésén, ha a selejtezés költségeit a partner fizeti? Segítségét előre is köszönöm!
Kft. ingatlanértékesítése
Kérdés
Ügyfelünk (az általános szabályok szerint áfaalany) 2015 áprilisában vásárolt egy üzlethelyiséget. Az eladó cég adószámából látjuk, hogy az általános szabályok szerinti áfaalany. A számlát anno nulla százalékos áfával állította ki, ha jól gondolom, akkor ő nem volt bejelentkezve az áfa hatálya alá ingatlanértékesítés tekintetében. Az ügyfél így nem is szerepeltette az áfabevallásában (mivel a számla nem fordított adózásos volt) A vásárláskor bérlő is volt, amely tovább működött pár hónapig (a mi ügyfelünk bejelentkezett bérbeadás tekintetében áfa alá). A bérleti díjat áfásan számlázta ki; jó ez így? Most júliusban ügyfelem eadta az üzlethelyiséget, tegnap kaptuk meg könyvelésre a számlát, amelyet áfásan állított ki. Ez így biztos nem jó. A tevékenységei között sem szerepel a 6810-es TEÁOR, és nincs is bejelentkezve ingatlanértékesítés tekintetében áfa alá. Szerintem le kell sztornózni a számlát, és áfa nélkül kell kiszámlázni, de 0 százalék áfával, vagy forítot áfával? Mivel nem volt fordított áfás a vételkor a számla, szóba jöhet a 240 hónapos figyelés (az ő tulajdonában 27 hónapig volt az ingatlan), és keletkezik arányosítással fizetendő áfa? Egy másik ingatlanértékesítésnél a következő a helyzet. Ugyanez a kft. 2015 júniusában vásárolt magánszemélytől ingatlant, székhely létesítése céljából. Csak adásvételi szerződés volt, az árnak áfatartalma nem volt, mivel magánszemély volt az eladó. Ingatlanbecslő megállapította a telekrész értékét a vételárból. Most alapítottak egy másik kft.-t (tulajdonosok ugyanazok), amely vagyonkezeléssel fog foglalkozni. Azt tervezik, hogy eladják ennek a másik kft.-nek ezt az ingatlant. Hogyan kell kiállítani a számlát, jól gondolom, hogy mivel használt ingatlan, nem áfásan, de vajon fordított áfával vagy 0 százalékos áfával? Van-e 240 havi figyelés és fizetendő áfaarányosítás? Meg tudnának még erősíteni abban is, hogy jól gondolom-e, mivel ugyanazok a tulajdonosok és ügyvezetők is mindketten, mindkét cégben, kapcsolt vállalkozás lesz a két kft.?
Bérletidíj-engedmény hosszú távú szerződésnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 10 évre köt bérleti szerződést egy ingatlanra, és a hosszú időszakra való tekintettel, az első 15 hónapban nem kell megfizetnie a bérleti díjat, azt a bérbeadó elengedi. Kérdésem, hogy ez esetben jól jár-e a két fél, ha a bérleti díj számlázásra kerül (adókötelessé tétel függvényében áfával vagy anélkül), a bérbeadó adókötelessé tétel esetén fizeti az áfát az ügylet után. Ezt követően pedig elengedett követelésként, a bérbevevő elengedett kötelezettségként lekönyveli? Ez az ügylet ingyenes szolgáltatásnyújtás vagy engedmény kategóriába tartozik áfa szempontból? Társasági adóban a 8. § h) 2. alkalmazható-e a bérbeadónál? A bérbevevőnél jelent-e adóalap-módosítást? Előre is köszönöm a segítségét!
Lehetőségek és kötelezettségek üzletág átruházásánál
Cikk
Hogyan ruházható át az üzletág, milyen kötelezettségek terhelik a feleket? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.