adozona.hu
A munkajogász válaszol: felmondás, végkielégítés, közös megegyezés
//adozona.hu/archive/20110223_felmondas_vegkielegites
A munkajogász válaszol: felmondás, végkielégítés, közös megegyezés
Milyen jogai vannak a munkavállalónak, ha elküldik, ha felmond, illetve ha a közös megegyezést választja? Azonnal vagy gondolkodási idő után kell a közös megegyezésről szóló felmondást aláírnia? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Közel 6 éve dolgozom egy cégnél. Sajnos az elmúlt időszakban nagyon megváltoztak a munkakörülmények és a vezetőség. Szeretnék tisztán látni: milyen jogaim vannak abban az esetben, ha Ők küldenek el rendes felmondással, közös megegyezéssel, illetve ha én mondok fel. Mikor és mennyi végkielégítés jár nekem, illetve jár-e végkielégítés abban az esetben, ha azért a munkámért amit eddig is csináltam, jóval kevesebb fizetést ajánlanak fel a jelenleginél és én azt nem fogadom el, s ezért válnak meg tőlem? Illetve mi abban az esetben a helyzet, ha a jelenlegi pozíciómnál alacsonyabbat kínálnak fel, szintén kevesebb fizetésért és én azt nem akarom elfogadni? Kényszeríthet-e arra a munkáltató, hogy egy általuk megírt közös megegyezésről szóló felmondásról, felmondási konstrukcióról azonnal, ott helyben döntést hozzak?
Önnek 6 éves munkaviszony után 2 havi átlagkereset jár végkielégítésként, ha a munkáltató rendes felmondással szünteti meg a munkaviszonyát.
Amennyiben Ön mond fel, akkor végkielégítésre nem lesz jogosult.
A közös megegyezés tartalmát a felek szabadon határozzák meg. Általánosságban elmondható, hogy a közös megegyezésben a munkavállalónak legalább annyi pénzt ajánlanak fel, mint ami munkáltatói rendes felmondás esetén járna Önnek.
A munkabér és a munkakör (pozíció) olyan kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, amelyet a felek csak közös megegyezéssel módosíthatnak. Ön nem köteles sem a kevesebb bért, sem egy másik pozíciót elfogadni, de azt ennyi információ birtokában nem tudom megmondani, hogy van-e a munkáltatónál olyan felmondási indok, amelyre alapított felmondás jogszerű lenne.
A munkáltató nem kötelezheti arra, hogy a közös megegyezést ott helyben aláírja. A felmondást ilyenkor át szokták adni, de a közös megegyezés tervezetét általában átgondolás céljából hazaviheti a munkavállaló.