hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mennyit kell adóznom a végkielégítésem után? - új kalkulátor az Adózónán

  • adozona.hu

Az utóbbi időben több egymásnak ellentmondó szakértői vélemény látott napvilágot azzal kapcsolatban, kettő vagy négymillió forint végkielégítés után kell-e adózni az új törvény értelmében. De Angyal József, az Adózóna okleveles adószakértője továbbra is ragaszkodik saját jogértelmézéshez, mely szerint 4 millió forintig különadómentes a végkielégítés. Ezzel számol az Adózóna új kalkulátora is.

A szakértő szerint a törvény értelmezésére jó példa, ha mondjuk 20 éves közszolgálati jogviszony után elküldik a közszféra dolgozóját. Neki 8 hónap végkielégítés és legalább 2 hónap munkavégzés alóli felmentés jár. Ez összesen 10 hónap. Ebből 2+2 hónap a 60 napra számított összeg, 6 hónap az ezt meghaladó rész. A jogszabály szerint külön-külön kell a két részre a 2 milliós korlátot figyelembe venni.

A hvg.hu egyik olvasójának, mint írja, tavaly október végén szűnt meg az állása, miután indoklás nélkül felmondtak neki. Hat hónapos felmentési idejében, vagyis október végétől június 21-ig bruttó 2,6 millió forintot keresett, melyből a volt munkahelye levonta az adót. Nem tudja viszont, hogy az új szabály értelmében neki kell-e adóznia végkielégítése után.

A kérdésre, mint Angyal József mondta, csak akkor lehet pontos választ adni, ha tudjuk a felmentési idő alatt mikortól mentették fel a dolgozót a munkavégzés alól. A munkabért ugyanis az utolsó munkában töltött napon kell kiadni. Ez a dátum számít a jövedelem-szerzés időpontjának is. Amennyiben 2009.12.31-ig felmentették a munkavégzés alól, akkor nem vonatkozik a különadó az olvasóra, miután 2009-es jövedelemről van szó. De ha 2010 januárjában akár egyetlen napot is dolgozott a felmentési ideje alatt, akkor kell adóznia a végkielégítése után, mivel 2010-es jövedelemnek számít a felvett jövedelem. Amennyiben az idei jövedelemből az adót és a járulékot levonták, akkor az különadó előlegnek minősül, Így a jövedelem alapja visszamenőlegesen különadó alappá válik. Ez esetben október 31-ig a különbözetet kell befizetni.

Jelentkezzen most a HVG Adózóna konferenciájára!

Tudjon meg mégtöbbet a magánszemélyek különadójáról és az évközi adóváltozásokról, jelentkezzen itt az Adózóna szeptember 16-i Adóváltozások konferenciájára! A konferencián tájékozódhat még a társaságiadóról és az osztalékadóról szóló törvény módosításáról, az adóalap megállapításának szabályairól, a banki különadóról, az adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatásáról és az ehhez kapcsolódó bejelentési kötelezettségről. A konferencia után konzultációra is van lehetőség. Tudjon meg mégtöbbet a konferenciáról és kattintson ide!

Az Adózóna új kalkulátorával ezt is ki lehet számolni. A visszamenőleges befizetés esetén az önadózásra miatt a magánszemély már döntési helyzetben van. Hogyan értelmezi a törvényt? 2 x 2 milliós korláttal vagy csak 1 x 2 milliós korláttal számol. Ezekben az ügyekben - mivel nem 2 forintról van szó - valószínűleg a bíróság mondja ki a végső szót, ha addig nem sikerül érvényre juttatni a törvény helyes jogértelmezését. Az előzetes "tisztázás" a bíróságok felesleges terhelését kerülné el.

Hogyan használjuk a végkielégítés kalkulátort?

Három alapadatra van szükség a kalkulátor használatához. Elsőként meg kell adni a  havi rendszeres jövedelem összegét, majd a végkielégítés hónapok számát, végül pedig a munka alóli felmentés hónapok számát. A kalkulátor ezekből az adatokból kiszámítja a törvénynek megfelelő fizetendő különadó összegét. A kalkulátor visszamenőlegesen is kiszámítja a fizetendő különadó különbözetet. A 60 napot a kalkulátorban két hónapként vesszük figyelembe. Ha a felmentési idő egy részét le kell dolgozni, akkor azt nem kell megadni a számításokhoz, mert a munkabért az utolsó munkában töltött napon kell kiadni. Innen kell számítani a munka alóli felmentést (így lehet tört hónap is). Így például felmentési idő lehet 2 hónap, de ebből fél hónapra szabadságot vesz ki a dolgozó, a többire felmenti a munkáltató, akkor a nem ledolgozott felmentési idő 1,5 hónap. A már kifizetett végkielégítésnél a levont adót és járulékot különadó-előlegként kell figyelembe venni.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink