hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkajogász válaszol: váratlan szerződésmódosítás

  • adozona.hu

Gyesről megyek vissza dolgozni, de munkáltatót váltanék, van ennek valami akadálya, ha korábbi munkaadóm visszavár? A munkaszerződés módosítása milyen formában jogszerű és mit tehetek, ha nem akarom aláírni? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

1. Jelenleg gyesen vagyok itthon a kisfiammal, de valószínűleg rövidesen kénytelen leszek újra dolgozni. (a gyesből még majdnem egy évem van.) A jelenlegi munkahelyemre nem szeretnék visszamenni - ahol határozatlan idejű munkaszerződésem van - viszont a munkáltatóm "tárt karokkal vár". Van-e bármilyen kötelezettségem a jelenlegi munkáltatómmal kapcsolatosan? Amennyiben máshol vállalok munkát, mit kell pontosan tennem a mostani munkahelyemen?

A gyes alatt a jelenlegi munkáltatóval a munkaviszony fennáll, a gyes megszűntével abból tényleges munkavégzési kötelezettség keletkezik. Amennyiben a munkavállaló nem kíván a továbbiakban korábbi munkahelyén maradni a gyes után, nincs akadálya annak, hogy a munkavállaló munkaviszonyát rendes felmondással vagy közös megegyezéssel akár a gyes időtartama alatt is megszüntethesse. Amennyiben a munkavállaló párhuzamosan kíván újabb munkaviszonyt létesíteni, úgy erről munkáltatóját köteles értesíteni, a munkáltató a további munkaviszony létesítését csak összeférhetetlenség esetén tilthatja meg. Az újabb munkaviszony létesítése nem érinti a munkavállaló korábbi munkaviszonyából eredő kötelezettségeit. Amennyiben a munkavállaló nem párhuzamosan kíván újabb munkaviszonyt létesíteni, korábbi munkaviszonyát fel kell mondania.

2. A férjemmel a munkahelyén (egy kft-nél) hétvégén aláírattak egy új munkaszerződést, miszerint hétfőtől havi 96 óra a munkaidő és ennek megfelelő a bér is. (Hozzátették, hogy nem muszáj aláírni, de akkor kirúgják őket.) Kérdésem: kell-e, és ha igen, mennyivel előbb ezt a módosítást bejelenteni? Érvényes-e az aláírt szerződés, ha alaki illetve tartalmilag hibás? (Hibás a lakcím adata, a munkaidőre vonatkozó óraszám.) Elég szóban, vagy írásban is közölni kell a munkavállalóval a várható változást, ha igen, mennyivel előbb? Hogy számítják ki az ilyen esetek után az esetleges táppénzt összegét, vagy a szabadságra jutó bért?

A munkaszerződés módosítására a felek közös megegyezésével kerülhet csak sor. Tekintve, hogy férje aláírta a módosítást, így formailag munkaszerződés-módosítás történt. A módosítás esetén a lakcím hiánya nem jelent alaki problémát. A munkáltatót nem terheli semmilyen előzetes bejelentési kötelezettség. A munkavállaló megteheti, hogy nem írja alá a módosítást. Ilyen esetben azonban valóban számolnia kell egy esetleges rendes felmondás lehetőségével, de addig is a munkaszerződése az eredeti tartalommal él tovább. 

A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg. A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 százaléka jár. Ha a munkavállalónak távolléti díjat kell fizetni, részére a távollét idején (időszakában) érvényes személyi alapbére, rendszeres bérpótléka, valamint a rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlék együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga jár. Ez azt jelenti, hogy ha férje most menne el betegszabadságra vagy táppénzre úgy a részére járó távolléti díjat az aktuális – azaz módosítás utáni - személyi alapbérének alapulvételével számítják ki. Ugyanez igaz a rendes szabadság idejére járó díjazásra is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldön biztosított ügyvezető

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szervizdíj kiosztása éven beül

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Innovációs járulék kétéves szabály

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink