hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EU: eredménytelen a harc a feketemunka ellen

  • adozona.hu

Nincs jele annak, hogy a feketemunka visszaszorulóban lenne az EU-ban, sőt, úgy tűnik, egyes szektorokban kifejezetten terjed – ismerte el az illegális foglalkoztatás elleni fellépések eddigi kudarcát Vladimír Spidla illetékes biztos. Az Eurobarometer egyúttal egy olyan kutatás eredményeit is közzétette, amely megpróbálta felmérni a feketemunka elterjedtségét.

A Bruxinfo tudósítása szerint Spidla nagyon károsnak minősítette a feketemunka létét az európai szociális rendszer szempontjából. Az illegális foglalkoztatás ugyanis illegális szociális dömpinget tesz lehetővé, ami egyfelől kizsákmányolja a dolgozókat, másfelől esetenként rendkívül erősen versenytorzító hatású lehet. 2003-ban a Tanács egy sor lehetséges ellenintézkedést határozott meg a feketemunka visszaszorítására, de ezek nem sok eredményt hoztak.

Ennek okai egyebek között az élőmunkát sújtó magas adó- és járulékterhek, a túlóra megadóztatásának tisztázatlansága, valamint a minimálbér alacsony volta illetve (egyes tagállamokban hiánya). Ez utóbbi azzal magyarázható, hogy ha a minimálbér magasabb lenne, a munkavállaló szívesebben keresne ilyen – más tekintetben is nagyobb biztonságot nyújtó – lehetőséget.

Az Eurobarometer közvélemény-kutatási módszerekkel próbálta megbecsülni a feketemunka elterjedtségét az EU-ban. Eszerint az uniós állampolgárok 5 százaléka vallotta azt, hogy az elmúlt egy évben dolgozott illegálisan, Magyarországon 7 százaléka ismerte be az illegális munkavégzést, 89 százalék viszont nemmel válaszolt - írja az MTI.

Az idén május-június között a felmérés készítői 26 659 uniós állampolgárt faggattak a fekete munkáról. A felmérésből az derült ki, hogy öt százalék - azaz az EU 392,9 millió lakosából 19,7 millió - dolgozott bevallottan illegálisan az elmúlt egy évben. 

Az első helyen Dánia áll 18 százalékkal, a második Lettország 15, a harmadik Hollandia 13 százalékkal. A középmezőnyben Magyarország 7 százalékkal egy csoportban van Ausztriával, Csehországgal és Litvániával, az utolsó négy Portugália (3 százalék), Nagy-Britannia (2 százalék), Málta (2 százalék) és Ciprus (1 százalék). 

A felmérés szerint az illegálisan munkát vállalók átlagosan 16,6 eurót keresnek óránként, a férfiak és nők fizetsége között azonban lényegesen nagyobb az eltérés, mint normális esetben: a férfiak 19 eurót, a nők 12 eurót keresnek. Ez nagyjából 30 százalék különbség, ami egyébként 15 százalék szokott lenni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink