Magas pénzbüntetés jár a választási kampányban elhangzó valótlanságokért Csehországban egy törvényjavaslat szerint

  • MTI

Magas pénzbüntetést fog fizetni a jövőben az a cseh politikus, aki választási kampányában sértegeti ellenfeleit, más pártokat vagy politikusokat, illetve nyilvánvaló valótlanságokat állít róluk – írja a Právo című független cseh napilap pénteki kiadásában, közölte az MTI.

A büntetési tételeket a választási kampányról szóló új törvényjavaslat tartalmazza, amelyet a belügyminisztérium terjesztett a képviselőház elé. A parlamenti alsóház a törvényjavaslatot első olvasatban már elfogadta, s amennyiben a képviselők a harmadik olvasatban véglegesen rábólintanak, akkor 2026 januárjától életbe is lép. A javaslat tehát az idén ősszel esedékes képviselőházi választásokat még nem érinti – jegyezte meg a lap.

„Az érintett paragrafus a választási kampány alapszabályára, alapelvére épül, miszerint a kampánynak tisztességes és becsületes módon kell lezajlania. Kiemelten fontos, hogy a jelöltekről és az induló pártokról nem szabad valótlan tényeket közölni” – mondta Ondrej Krátoska, a belügyminisztérium szóvivője a Právónak, olvasható az MTI közleményében.

"Eddig ennek az elvnek a megsértése nem vont maga után semmiféle szankciót" – jegyezte meg a szóvivő.

A törvény betartását a politikai pártok gazdálkodását felügyelő hivatal fogja ellenőrizni beadványok alapján. Az egyes cselekedetek elévülési határideje három év. A törvényjavaslat szerint a büntetések felső határa kétmillió korona, azaz mintegy 32 millió forint.

Frantisek Sivera, a hivatal elnöke szerint nem várható, hogy a beadványokról – hacsak a tényállás nem lesz teljesen egyértelmű – a hivatalnokok még a kampány során dönteni tudnának, a bizonyítékok beszerzése és kiértékelése miatt elhúzódó ügyekre kell számítani.

Radek Vondrácek, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom alelnöke, a képviselőház alkotmányjogi bizottságának elnöke nyilvánosan bírálta a törvényjavaslatot. –„Gumiparagrafusokról van szó, s nem jó, hogy az egyes ügyekről lényegében hivatalnokok fognak dönteni egyéni megítélésük alapján” – jegyezte meg a belügyminisztériumnak címezve szavait a politikus, aki az elmúlt választási időszakban az alsóház elnöki tisztségét is betöltötte. A belügyminisztérium a Právónak küldött reagálásában elismerte: nem minden valótlan állítás lesz szabálysértés, sok függ majd attól, milyen kontextusban és milyen körülmények között hangzott el egy vitatható nyilatkozat.

A hivatal közölte, hogy ha a törvényjavaslat életbe lép, legalább tíz új alkalmazottat, szakembert kell felvennie, akik foglalkozni fognak a beadványokkal – olvasható az MTI közleményében.

A 2025-ös adóváltozásokról szóló írásokat az Adózóna oldalán itt olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi ház 5 százalékos áfával? II.

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Coaching mint elektronikus úton nyújtott szolgáltatás?

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink