hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A bankrendszer a konjunktúra enyhe romlását érzékeli az MNB felmérése szerint

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2025 áprilisában ismét lefolytatta Banki Konjunktúrafelmérését. A válaszok alapján a bankrendszer a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta 2024 végén és 2025 elején. A bankok megítélése szerint a működési költségek emelkedése, a nemzetközi és hazai gazdasági környezet bizonytalansága, a szabályozási környezet szigorodása, a vállalati hitelképesség romlása, valamint a jövedelmezőség mérséklődése negatívan járultak hozzá a működési környezet megítéléséhez. Ezzel szemben a háztartási hitelkereslet emelkedése, valamint a piaci verseny fokozódása pozitív hatást gyakoroltak. 2025 második és harmadik negyedévére előretekintve a bankok a konjunkturális helyzet további, kis mértékű romlását várják – írja honlapján az MNB.

A konjunktúraérzet alakulását meghatározó tényezők:

  • A gazdasági környezet a felmérés előző hullámához képest érdemben romlott a bankok megítélése szerint. 2024 utolsó és 2025 első negyedévében a válaszadó intézmények kétharmada érzékelt romlást a nemzetközi, nettó 43 százaléka pedig a hazai makrokörnyezetben. Előretekintve kisebb arányban, de további romlást várnak 2025 második és harmadik negyedévében.
  • A piaci verseny fokozódott, így továbbra is pozitívan hat a konjunkturális helyzetre. A verseny élénkülését a bankok elsősorban a nem-banki szereplőkkel szemben (nettó 38%) érzékelték, de a pénzforgalmi szolgáltatások terén, valamint a lakossági és a vállalati szegmensben is az intézmények negyede-ötöde számolt be intenzívebb piaci versenyről. Előretekintve a bankok nettó 30-40 százaléka vár élénkülést az egyes szegmensekben, amiben a lakáspiaci élénkülés, a munkáshitel, valamint a Demján Sándor Program is szerepet játszhat.
  • A forrásokhoz való hozzáférés a bankok szerint az elmúlt fél évben érdemben nem változott. Előretekintve 11 százalékuk várja a rövid források iránti hozzáférés javulását, de nettó 8 százalékuk a hosszú források és a bankközi likviditás szűkülését vetítette előre a jegybanki hosszú fedezett hitelek lejáratával.
  • A hitelkockázatok a stabil munkaerőpiacnak, az adósságfék-szabályoknak és a magas vállalati likviditásnak köszönhetően nem materializálódtak, így a portfólióminőség hozzájárulása a bankok konjunktúraérzetéhez semleges. A lakossági ügyfelek hitelképessége érdemben nem változott, viszont a vállalati szegmensben a bankok nettó 24 százaléka a hitelképesség romlását érzékelte 2024 végén és 2025 elején, és ugyanilyen arányban további romlást várnak. Ez a portfólióminőség enyhe romlásához vezethet 2025-ben a szektor megítélése szerint.
  • A bankok fele a lakossági hitelkereslet élénkülését érzékelte 2024 utolsó és 2025 első negyedévében, a vállalati hitelek iránti kereslet változatlansága mellett. Előretekintve a válaszadó intézmények a korábbiaknál kisebb arányban (30-35%) várják a hitelkereslet élénkülését a következő fél évben.
  • A szabályozói környezet szigorodását a bankok 30 százaléka jelezte, 35 százalékuk pedig a következő fél év vonatkozásában számít erre. Ezt a szigorított extraprofitadó, a jelzáloghitel-kamatstop és a módosuló tőkekövetelmény-rendelet (CRR3) magyarázhatja.
  • A bankok nettó 22 százaléka jelezte az értékvesztés előtti jövedelmezőség romlását, a működési költségek emelkedését pedig kétharmaduk érzékelte. Előretekintve a bankok nettó 43 százaléka számít jövedelmezőségi szintjének csökkenésére, fele pedig a működési költségek emelkedésére.

Összességében a javuló és a romló konjunktúrahelyzetet tapasztaló bankok különbségéből számított konjunktúraindex alapján a válaszadók a működési környezetük enyhe romlását érzékelték 2024 negyedik és 2025 első negyedévében, 2025 második és harmadik negyedévére előretekintve pedig a konjunkturális helyzet további romlását várják.

A Banki konjunktúrafelmérés részletes eredményei és ábrakészlete az MNB honlapján elérhető az alábbi linken: https://www.mnb.hu/penzugyi-stabilitas/publikaciok-tanulmanyok/banki-konjunkturafelmeres – olvasható az MNB honlapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi autópályadíj elszámolása

Bunna Erika

adótanácsadó

Háromszög ügylet

Bunna Erika

adótanácsadó

Teljesítés dátuma

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink