adozona.hu
Nem titkolózhatnak többé a multinacionális vállalatok – ki kell teríteni a kártyákat
//adozona.hu/altalanos/adatszolgaltatas_EU_arbevetel_multinacional_X8Y0UA
Nem titkolózhatnak többé a multinacionális vállalatok – ki kell teríteni a kártyákat
Új adatszolgáltatási kötelezettséget írt elő az EU a 750 millió eurónál nagyobb éves árbevételű multinacionális cégcsoportokra – közölte hírlevelében a Niveus Consulting Group.
• Hosszú huzavona után az EU végül kihirdette azon irányelvet, amely alapján a 750 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező multinacionális cégcsoportok számára adatszolgáltatást írnak elő.
• Országonkénti bontásban közzé kell tenniük, hogy az unió mely tagállamaiban termelnek nyereséget, illetve fizetnek adót, valamint az EU által adóparadicsomnak tekintett EU-n kívüli országokkal kapcsolatban is közölniük kell adatokat.
• A cégcsoportoknak azonban még van idejük felkészülni, ugyanis az első beszámolással érintett év 2025 lesz.
ELŐZMÉNY
Az Európai Bizottság még 2016-ban terjesztett elő javaslatot a társaságiadó-információk egyes vállalkozások és fióktelepek általi nyilvánosságra hozatala tekintetében. Ez azért is fontos, mert a magyar jogba korábban már átültetett eddigi szabályozás csupán a cégcsoportok által az adóhatóságok felé ír elő országonkénti jelentéstételt (Country-by-Country Reporting, Országonként Jelentéstételi Kötelezettség), amely viszont nem nyilvános, mivel adótitkot képez. Az EU végül több mint 5 évnyi késlekedés után 2021. december 1-jén kihirdette azon irányelvet, amely bevezeti a nyilvános adatszolgáltatási kötelezettséget, így ez alapján már nem lehet többé titkolózni, hogy hol, milyen nyereséggel működik a cégcsoport – hívja fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.
KIRE VONATKOZIK?
A 2021/2101-es irányelv alapján az adatszolgáltatás a 750 millió EUR-nál nagyobb konszolidált árbevétellel rendelkező, az Európai Unióban székhellyel, vagy jelentős telephellyel rendelkező multinacionális vállalkozásra nézve kötelező. Az eredeti elgondolást tükrözi az elfogadott irányelv, így a kkv-k jelenleg nem tartoznak az irányelv hatálya alá – emeli ki Bagdi Lajos.
MILYEN ADATOKAT KELL JELENTENI?
Az információszolgáltatás az alábbi nyolc kulcsfontosságú területre terjed ki:
1. A cégcsoport neve, az érintett pénzügyi év, a jelentés bemutatásához használt pénznem és a leányvállalatok felsorolása;
2. A cégcsoport által végzett tevékenységek rövid bemutatása;
3. Az alkalmazottak száma;
4. Nettó árbevétel (beleértve a kapcsolt felek közötti tranzakciókat is);
5. Adózás előtti nyereség (vagy veszteség) összege;
6. Az adott pénzügyi évben esedékes társasági adó összege;
7. Az adott pénzügyi évben ténylegesen megfizetett társasági adó összege;
8. A felhalmozott nyereség összege az adott pénzügyi év végén;
A felosztást minden tagállamra és minden nem együttműködő (vagy szürke listás) országra vonatkozóan meg kell adni. Ezeket a jelentéseket egyúttal a cégcsoportok (társaságok) honlapján elérhetővé kell tenni legalább 5 éven keresztül.
MIKORTÓL KELL JELENTENI?
Az irányelv rendelkezései alapján a tagállamoknak 2023. június 22-éig kell megalkotni azon belső jogszabályokat, hogy az irányelvnek megfeleljenek, majd ezt követően a 2024. évi beszámoló mérlegfordulónapjától számított tizenkét hónapon belül kell nyilvánossá tenni az adatokat, így valójában 2025 lesz az első beszámolási időszak a naptári éves adózók számára.
Hozzászólások (0)