hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több cég közös ingatlant venne, hasznosítana

  • adozona.hu

Két cég és egy magánszemély közösen ingatlant vásárolna, amelyet az esetleges felújítás után irodaként vagy üdülőként hasznosítana. A vétellel és a működtetéssel, költségekkel kapcsolatban kérdezett olvasónk. Dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy kft., egy kkt. és egy magánszemély közösen szeretne megvásárolni egy ingatlant, egyenlő tulajdoni hányaddal. (Jelenleg még nem eldöntött, hogy ez egy lakóingatlan vagy egy üdülő lesz.) Magánszemélytől vásárolnák meg. A hasznosítás célja üdülő esetében a bérbeadás lenne. Ha a lakás mellett döntenek, akkor azt irodaként használnák, ott lenne a cégek közös székhelye. 1. Amennyiben az ingatlan felújításra szorul, annak költségét hogyan lehetne elszámolni? Ugyanez a kérdés a fenntartási költségekkel kapcsolatban is. 2. A cégek jelenleg ingatlan-bérbeadás szempontjából nem áfakörösek. Amennyiben belépnének az áfakörbe, akkor a magánszemély is áfakörbe kell, hogy tartozzon a bérleti díj miatt? 3. Üdülő esetében, amíg az elhúzódó felújítás miatt árbevétel nem keletkezik bérbeadásból, azon időszak alatt felmerülő költségek áfája levonható-e? 4. Üdülő esetén, van-e lehetőség arra, hogy a későbbiekben a két cég átadja az üzemeltetési jogot a magánszemélynek?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Első kérdése nem adózási kérdés, hanem inkább az ésszerű gazdálkodás megvalósításának módjára irányul. Mivel egyenlő tulajdoni hányaddal fognak rendelkezni az ingatlanban, így az elvégzett felújítás mindannyiuk tulajdonrészének értékét növeli, véleményem szerint indokolt volna egyenlő arányban megosztva viselni a felújítás költségeit. A fenntartás költségeinél már lehet megegyezés kérdése, hogy egyenlően megosztva vagy a tényleges használat aránya szerint osztják-e el a költségeket a tulajdonosok.

Az ingatlan bérbeadása alapvetően adómentes áfában a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel [áfatörvény 86. § (1) l) pont]. Minden adóalany maga dönthet róla, hogy él-e az áfatörvény 88. § (1) b) pontja szerinti választási lehetőséggel, és adókötelessé teszi-e saját ingatlan-bérbeadási szolgáltatását. A két gazdasági társaság döntése nem irányadó a harmadik tulajdonos (bérbeadó) magánszemélyre nézve.

Véleményem szerint levonható az üzemeltetés, árbevétel-termelés előtti szakaszban keletkező felújítási költségek áfája, hiszen a bevételszerzés, a gazdasági tevékenység végzése érdekében történik meg az üdülő felújítása.

Az üzemeltetési jog átadására bizonyára van lehetőség, ez egy polgári jogi ügylet lenne, amely rendszerének kialakításakor az elszámolások során ügyelni kell az esetleges adókötelezettségekre is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink