hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több adót fizettünk, de a hiány is nőtt

  • MTI/Adózóna

Nőtt a költségvetés hiánya júniusban 2015 júniusához képest az uniós kifizetések megindulása és az adósságszolgálattal kapcsolatos kamatfizetési kötelezettségek torlódása miatt, az első félévi hiány azonban 2002 óta a legalacsonyabb szinten áll – közölte a részletes adatok alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.

Júniusban a központi alrendszer (államháztartás az önkormányzatok nélkül) hiánya 388,9 milliárd forint lett, szemben az előző év azonos hónapjának 312,2 milliárd forintos deficitjével. A részletes adatok megegyeznek a július 7-én közölt előzetes számokkal.

Az idei első hat hónapban a központi alrendszer hiánya 402,1 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban ez az összeg a mostaninak több mint kétszerese, 823,3 milliárd forint volt.

A központi alrendszer első féléves hiánya a 2016. évi módosított, 761,6 milliárd forintos deficit-előirányzat 52,8 százaléka, a tavalyi 67,7 százalékkal szemben.

Az adatokból kiderül, hogy a féléves hiány 97 százaléka június hónapban halmozódott fel. Ehhez hozzájárult, hogy a 623 milliárd forint összegű féléves kamatfizetési kötelezettség csaknem fele (46 százalék), 287 milliárd júniusban vált esedékesé. A szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásai 196,7 milliárd euróra rúgtak, miközben az uniós transzferek 5,5 milliárd forint körül alakultak.

Idén januártól június végéig a központi költségvetés 514,9 milliárd forintos hiányt, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 47,2 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 65,6 milliárd forintos többletet mutattak.

Az NGM közleménye szerint a két év január-júniusi egyenlegének eltérő alakulásában főként a központi költségvetés jelentősen alacsonyabb kiadásai, valamint a kedvező gazdasági folyamatok és a gazdaságfehérítési intézkedések (az ekáer, az online pénztárgépek bevezetése) eredményeként a magasabb adóbevételek játszottak szerepet.

A közlemény kiemeli, hogy a GDP arányában meghatározott, európai uniós módszertan szerint számított 2,0 százalékos hiánycél reális és biztonságosan teljesíthető. Emellett hangsúlyozzák, hogy Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése miatt nem szükséges módosítani sem az idei, sem pedig a jövő évi költségvetést.

A központi alrendszer idei első félévi 7893,3 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 103,6 milliárd forinttal magasabbak. Jelentősen, csaknem 120 milliárd forinttal  nőttek az elmúlt évhez képest a társasági adó, 75 milliárddal  az általános forgalmi adóból, 25 milliárddal a jövedéki adóból, 13 milliárddal a személyi jövedelemadóból és 114 milliárddal a szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek, addig egyes bevételek, elsősorban a fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételei (256 milliárd forinttal) és a kamatbevételek (93 milliárddal) elmaradtak az egy évvel ezelőttitől.

A pénzügyi tranzakciós illetékből származó bevétel június végéig 97,2 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi bevételnél 10,7 milliárd forinttal alacsonyabb.

A központi alrendszer első félévi, 8295,4 milliárd forint összegű kiadásai 317,6 milliárd forinttal teljesültek alacsonyabb összegben, mint az elmúlt év azonos időszakában, mely főként a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásainak előző évhez viszonyított 571 milliárdos mérséklődésével függ össze. Emellett jelentős mértékben, 82 milliárd forinttal elmaradtak a 2015. évi június végi kiadásoktól a társadalombiztosítási ellátásokhoz történő garancia és hozzájárulások, 65 milliárddal a kamatkiadások, valamint 41 milliárddal az EU költségvetéséhez történő hozzájárulások is.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink