hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online csalások: új lehetőségek a visszaélések ellen

  • MTI

Az augusztus elsején életbelépő új törvény hatékonyabb fellépést tesz lehetővé az online bűnözőkkel szemben – hangsúlyozta Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közigazgatási államtitkára csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Kifejtette, a covid-időszak óta egyre inkább a digitális térbe terelődött az élet egy része. Az online térben a fogyasztók mellett megjelentek az online csalók is, jelentősen megnövekedett az online csalások száma.

Hozzátette, az online csalóknak rengeteg eszköze van kicsalni a pénzt. Az államtitkár egyebek közt példaként említette a hamis banki telefonhívásokat, a csomagküldéssel kapcsolatos hamis sms-, email-értesítéseket.

Cél, hogy amikor már megtörténik a baj, akkor legyen egy hatékonyabb eszköz az ellopott ügyfélpénzek megállítására – fogalmazott az államtitkár.

Tavaly a negyedik negyedévben 5,8 milliárd forint értékben követtek el online csalást, ez az egész évre vetítve 23 milliárd forintot jelent, az idén az első negyedévben 9 milliárd forintot érintettek az online csalások – ismertette az államtitkár.

Megjegyezte, az online csalás nem magyar sajátosság, ott van jelen, ahol előtérbe kerül a digitalizáció.

Túri Anikó elmondta, visszaéléskor az ügyfélnek azonnal telefonálni kell bankjába, a pénzforgalmi szolgáltatójához. Az új törvény hatályba lépést követően pedig a banknak lehetősége lesz nyomonkövetni a visszaéléssel érintett ügyletet, és megállíthatja az elcsalt összeget.

A bankszámláról csalással leemelt összeg több bankba is kerülhet, az új törvény hatályba lépésével, a bankok felvehetik egymással a kapcsolatot, információt cserélhetnek a problémás ügyletről, zárolhatják az érintett összeget, ezt követően a hatóság kivizsgálja az ügyet, és jó esetben ez a pénz vissza is kerülhet az eredeti ügyfélhez, akitől a pénzt elvették – részletezte az államtitkár.

Az intézkedés mellett még sok mindent kell tenni az online csalások megakadályozására, felszámolására, elengedhetetlen a pénzügyi edukáció a digitális tér esetében is – mondta az államtitkár.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink