hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NGM a tranzakciós adóról: az egyszeri befizetés a korábban átvállalt adósság kezelési díját váltja ki

  • MTI

A Varga Mihály által javasolt, az államkincstáron kívül minden pénzforgalmi szolgáltatóra vonatkozó, egyszeri befizetési kötelezettség válthatja ki az állam által korábban átvállalt önkormányzati hitelek után tervezett 7 százalékos kezelési díjat, miután erről a nemzetgazdasági tárcának nem sikerült egyezségre jutnia a bankszövetséggel - válaszolta a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-nek.

A kormány múlt hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek az idei költségvetést és az egyes közteherviselési kötelezettséget előíró törvényeket módosító törvényjavaslatait. Ebben egyebek mellett a bankoknak egyszeri, az állam által már korábban átvállalt önkormányzati hitelösszeg 7 százalékát kitevő befizetés szerepelt. 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdai módosító indítványai azonban arra vonatkoznak, hogy a 7 százalékos "kezelési díj" a már korábban átvállalt önkormányzati hitelekre ne vonatkozzon, a tranzakciós illetékből várt bevétel elmaradása miatt pedig egyszeri befizetést ír elő. Ennek összege a január-április hónapokra együttesen megállapított tranzakciós illeték összegének 208 százaléka.
   
Az NGM emlékeztet: az eddigi bevételi adatok alapján bár a kormány eredményesen lépett föl az inflációval szemben - annak mértéke sokkal kisebb lehet a várakozásoknál - a fogyasztási jellegű adóbevételek alakulását hátrányosan befolyásolta. A pénzügyi tranzakciós illeték esetében pedig a 301 milliárd forintos éves bevételi várakozáshoz képest mindössze 52,8 milliárd forint bevétel folyt be május végéig. E bevételkiesést orvosolta volna az önkormányzatok adósságának átvállalása miatt korábban megfogalmazott 7 százalékos mértékű banki befizetési kötelezettség.     Azonban e "kezelési díj" beszedésének kérdésében a tárcának nem sikerült egyezségre jutnia a bankszövetséggel, így a költségvetési helyzet stabilitásának fenntarthatósága érdekében egy új megoldás született. Annak érdekében, hogy a bankok eredeti vállalásuknak megfelelően járulhassanak hozzá a tranzakciós illetékfizetési kötelezettségükhöz, a pénzforgalmi szolgáltatók (ide nem értve a kincstárat) a kormány javaslata szerint tranzakciós illeték elmaradását pótló egyszeri befizetésre lesznek kötelezettek 2013-ban, amely fizetési kötelezettség kiváltja a korábban tervezett "kezelési költséget".
   
Hozzáteszik: a mostani intézkedés-sorozat háttere a kormány egyik kiemelt célja, a magyar gazdaság tartós védelme. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarország ne kerüljön például Máltához hasonló helyzetbe, hiszen a túlzottdeficit-eljárás lezárása után egy tagállam ellen rövid időn belül újból megindulhat az eljárás. Így a túlzottdeficit-eljárás végleges lezárása érdekében a kormány egyértelművé kívánja tenni, hogy az államháztartási hiány 2014-ben is érdemben 3 százalék alatt lesz - tették hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink