hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mesterséges intelligencia: inkább segít munkahelyeket létrehozni, mintsem tönkretenné a már meglévőket

  • adozona.hu

A ChatGPT robot novemberi megjelenése, amely forradalmasította a mesterséges intelligencia felhasználását, egyszersmind aggodalmakat is keltett a munka világának átalakulását, illetve a foglalkoztatásra gyakorolt hatását illetően. Az ENSZ Munkaügyi Szervezetének (ILO) a mesterséges intelligencia ezen alkalmazásait vizsgáló új tanulmánya azonban arra a következtetésre jutott, hogy a munkahelyek és az iparágak többsége csak részlegesen van kitéve az automatizálásnak.

Az ILO szerint a mesterséges intelligencia inkább kiegészít, mintsem helyettesít bizonyos tevékenységeket. Ily módon az új technológia első következménye nem a munkahelyek megszüntetésében nyilvánul meg, hanem inkább a minőségükben bekövetkező esetleges változásokban, például a munka intenzitásában és az önállóságban - áll a tanulmányban.

A tanulmány kiemeli azt is, hogy az új technológia hatásai jelentősen változnak foglalkozásonként és övezetenként, és a nőket jobban érintheti a munkára gyakorolt befolyás, mint a férfiakat.

Az irodákban végzett adminisztratív munka az a kategória, amely leginkább ki van téve a mesterséges intelligencia technológiáinak, amelyek a feltételezés szerint a feladatok közel egynegyedét  érintik nagy mértékben, több mint a felét pedig átlagosan.

A jelentés szerint várhatóan azok az országok, ahol a jövedelmek a legmagasabbak, viselik majd el a legnagyobb hatásokat egyebek mellett az irodai alkalmazottak magas száma miatt. A magas jövedelmű országokban az összes foglalkoztatott  5,5 százalékát, míg az alacsony jövedelműekben 0,4 százalékát érintik esetlegesen a generatív mesterséges intelligencia automatizációs hatásai – állapították meg.

A tanulmány szerint ugyanakkor a mesterséges intelligencia által potenciálisan létrehozott állások száma gyakorlatilag megegyezik valamennyi országban.

Ebből következik, hogy "megfelelő helyi politikával, a technológiai átalakulás ezen újabb hulláma jelentős előnyöket hozhat a fejlődő országoknak" – mutat rá az ILO, amely szerint az országoknak a "rendezett, méltányos és konzultatív" változást támogató politikákat kell kidolgozniuk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink