Megvilágosodott a lámpakereskedő, jócskán csökkentette a bírságot a GVH

  • adozona.hu

13,5 millió forintra bírságolta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa a Lutec lámpakereskedő céget, mivel a specializált szakkereskedők részére történő forgalmazása során meghatározta a fogyasztói árakat, sőt szankciók alkalmazását is kilátásba helyezte, amennyiben azokat egy vállalkozás nem alkalmazta. A cég az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, elismerte a jogsértést és megfelelési program végrehajtását is vállalta, így végül jelentős bírságcsökkentésben részesült.

A Gazdasági Versenyhivatal lezárta eljárását a Lutec Lighting Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel szemben, amelyben feltárta, hogy a cég egyes lámpatestek hazai szakkereskedők részére történő nagykereskedelmi értékesítése során meghatározta, hogy a szakkereskedők milyen áron értékesíthetik azokat tovább a fogyasztók számára.

Az úgynevezett viszonteladási ármegkötés jelentős versenykorlátozó magatartásnak, így súlyos jogsértésnek minősül. A Lutec fentebbi gyakorlatát súlyosbította, hogy a vállalkozás aktív lépéseket tett az általa „ajánlott” árak kikényszerítésére, például a szállítás megtagadásának kilátásba helyezésével, amennyiben egy viszonteladó eltérő árakat alkalmazott. A GVH felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy a viszonteladói ár meghatározása minden esetben tiltott.

A mikrovállalkozásnak minősülő cég az eljárás során végig együttműködött a GVH-val, bizonyítékokat szolgáltatott, elismerte a jogsértést és jogorvoslati jogáról is lemondott, emellett pedig utólagos megfelelési program megvalósítását is vállalta. A cég együttműködő hozzáállását és korrekciós lépéseit mérlegelve a GVH Versenytanácsa jelentős mértékben csökkentette a kiszabott szankció összegét, így végül 13,5 millió forintos bírságot rótt ki a cégre.

Az ügy kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy megéri együttműködni a nemzeti versenyhatósággal. A GVH – a versenytörvényben foglaltaknak megfelelően – számos együttműködési lehetőséget biztosít a cégek számára, mind fogyasztóvédelmi, mind versenyjogi ügyek esetében. A megfelelő együttműködési formák kiválasztásával jelentősen csökkenthető a kiszabott bírság, és akár teljesen el is kerülhető a pénzbeli szankció.

A GVH Versenytanácsa emellett figyelembe veszi a jogsértő cég méretét, piaci erejét is. Megfelelő együttműködés esetén a versenytörvényben meghatározott esetekben az első alkalommal jogsértő mikro-, kis- és középvállalkozások a bírság kiszabása helyett figyelmeztetést kaphatnak. Ilyen eset volt például a GVH 2023-ban lezárt eljárása, melyben a Regenera italokkal kapcsolatos megtévesztő kommunikációt vizsgálta. Fontos azonban, hogy az olyan jelentős súlyú jogsértések esetén, mint a viszonteladási ármegkötés még a kkv-k sem mentesülhetnek teljes mértékben a szankció alól.

A GVH-val történő együttműködési lehetőségek feltételei, részletei és az együttműködéseken keresztül kapható engedmények elérhetők a GHV honlapján.

Az ügy hivatali nyilvántartási száma: VJ/11/2022.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasházi költség elszámolása

Nagy Norbert

adószakértő

Osztalékkifizetés

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink