adozona.hu
Megjelent az MNB 2024. októberi gyorselemzése az infláció alakulásáról
//adozona.hu/altalanos/Megjelent_az_MNB_2024_oktoberi_gyorselemzes_1N687K
Megjelent az MNB 2024. októberi gyorselemzése az infláció alakulásáról
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) havi rendszerességgel nyilvános elemzést készít az inflációs folyamatok értékeléséről és a középtávú inflációs hatások mértékéről – írja honlapján az MNB.
A 2024. október havi inflációs adat értékelése
2024 októberében a fogyasztói árak éves összevetésben 3,2 százalékkal emelkedtek. Az éves inflációs ráta 0,2 százalékponttal magasabb a szeptemberihez képest. A maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 0,3 százalékponttal mérséklődött az előző hónaphoz képest, így mindkét mutató 4,5 százalékon alakult.
Havi bázison a teljes fogyasztói kosár ára 0,1 százalékkal emelkedett, míg a maginflációs kosár ára nem változott. Az infláció és a maginfláció is alacsonyabban alakult a szeptemberi Inflációs jelentés előrejelzésénél.
Az éves bázisú fogyasztóiár-index emelkedését az élelmiszerek és az üzemanyagok gyorsuló árdinamikája magyarázta, amit részben ellensúlyozott a piaci szolgáltatások mérséklődő éves áremelkedése. Az éves bázisú maginfláció lassulását a piaci szolgáltatások, ezen belül is elsősorban a telekommunikációs szolgáltatások előző hónaphoz viszonyított árcsökkenése okozta.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó, éves bázison számított mutatóink csökkentek. A ritkán változó árú termékek inflációja 5,0, a feldolgozott élelmiszerek nélkül számított maginfláció pedig 4,9 százalékon alakult.
Rövidebb bázisú (évesített 3hó/3hó) összevetésben a maginfláció és az infláció egyaránt csökkent. Az előző hónaphoz viszonyított árváltozás mértéke az infláció esetében enyhén, míg a maginfláció esetében érdemben alacsonyabban alakult a historikus átlagnál.
Az üzemanyagok és szabályozott árak nélkül számított kosár ára az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedett.
Az alapfolyamatokat jobban tükröző, feldolgozott élelmiszerek nélkül számított havi bázisú maginfláció -0,2 százalék volt.
Az októberi átárazások mértéke a piaci szolgáltatások és az iparcikkek esetében a historikus átlag alatt, míg az élelmiszerek esetében a historikus átlagnál magasabban alakult.
Az inflációs főcsoportok árváltozásaitnak elemzése röviden
Az iparcikkek éves inflációja 1,4 százalékra csökkent. Havi alapon a termékcsoport 0,3 százalékkal drágult. A nem tartós iparcikkek ára 0,4 százalékkal emelkedett, míg a tartós iparcikkek ára nem változott. Előbbit elsősorban a ruházati cikkek – szezonváltáshoz köthető – drágulása magyarázta, amit részben ellensúlyozott az állateledelek árcsökkenése.
A piaci szolgáltatások éves bázisú árindexe 8,5 százalékra mérséklődött. Havi összevetésben 0,6 százalékkal csökkentek az árak, amilyen mértékű mérséklődésre historikus összevetésben még nem volt példa ebben a főcsoportban. Ezt a kiugró adatot a mobiltelefon- és internetszolgáltatások 7 százalékos árcsökkenése magyarázta.
Az MNB besorolása szerinti élelmiszerek inflációja 3,6 százalékra emelkedett, a termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek 5,7, a feldolgozott élelmiszerek 2,7 százalékkal drágultak éves összevetésben. A KSH adatközlése szerint 4,5 százalékkal növekedtek az élelmiszerárak, amelybe beletartoznak az éttermi étkezések 7,6 százalékkal emelkedő árai is.
Szeptemberhez képest a feldolgozatlan élelmiszerek 1,9 százalékkal drágultak elsősorban a friss zöldségek és gyümölcsök, valamint a baromfihús áremelkedése következtében. A feldolgozott élelmiszerek ára havi alapon 0,5 százalékkal nőtt, amit elsősorban a tej és a tejtermékek, valamint a gyümölcslevek drágulása magyarázott.
Az üzemanyagok ára havi összevetésben 0,8 százalékkal emelkedett a világpiaci olajárak növekedése következtében. Éves alapon 5,2 százalékkal csökkentek az árak.
A szabályozott árú termékek és szolgáltatások árai szeptemberhez képest 0,2 százalékkal mérséklődtek.
A lakossági inflációs várakozások tavaly év eleje óta csökkenő trendet követnek a historikusnál nagyobb változékonyság mellett. A szolgáltatásokra és a kiskereskedelmi értékesítési árakra vonatkozó vállalati árvárakozások továbbra is érdemben a 2022-es értékek alatt alakulnak.
Az elemzés a Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságon készült, amit Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgató hagyott jóvá – áll az mnb.hu-n.
Hozzászólások (0)