hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Meggyűlhet a baja a NAV-val, ha így tárolja a borravalót

  • adozona.hu

Hogyan kell elkülöníteni a borravalóként kapott összegeket az egyéb bevételektől – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Tanácsadó Kft. vezérigazgatója válaszolt.

„Több üzletben volt az elmúlt időben pénztárgéprovancs a NAV munkatársai részéről. Az egyik üzletben 300 forinttal, a másikban 1300 forinttal volt több a pénz, mint a pénztárgép forgalma. Mindkét esetben, mivel vendéglátó üzletekről van szó, a borravalót is a pénztárgép fiókjában tartják, és záráskor veszi azt ki magának a dolgozó. Hogyan lehet azt bebizonyítani, hogy a pénztárgépben lévő plusz pénz borravalóból származik, és nem egy beütetlen tétel összege?” – kérdezte olvasónk.

Mindenekelőtt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a kérdésben megfogalmazott probléma már hosszabb idő, évek óta fennáll az olyan tevékenységet végzők esetében, ahol felmerül a borravaló kezelésének kérdése. Ugyanakkor erre nincs egzakt, a jogszabályokból kiolvasható megoldás. A borravaló ugyanis nem a vállalkozás által nyújtott szolgáltatás ellenértéke, hanem a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott, a szolgáltatás (étel, ital, kiszolgálás) minőségét ezen felül elismerni és jutalmazni hivatott pénzösszeg (amely egyébiránt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. sz. mellékletének 4.21. pontja értelmében adómentes jövedelemnek minősül a felszolgáló esetében).

Tehát míg a szolgáltatás ellenértékeként a fogyasztó részére átadott bizonylaton (számla vagy nyugta) szereplő összeg (amely akár az úgynevezett szervizdíjat is tartalmazhatja) a vállalkozás adóköteles bevétele, míg a borravaló ezzel szemben a felszolgáló/eladó magánszemély adómentesnek minősülő bevétele. Ezek alapján álláspontunk szerint nem a kérdéses, borravaló címén kapott összeg eredetének bizonyíthatósága a kérdés e körben, hanem az, hogy ezen összegeket – mivel tehát azok nem a vállalkozás bevételének részét képezik – nem lehet a pénztárgépben tárolni, hanem azokat valamilyen módon elkülönítve indokolt kezelni, amelynek révén nagyobb eséllyel kerülhetők el a kérdés szerinti félreértések egy adóhatósági ellenőrzés során.

Olvasónk a válaszra reagálva hozzátette: gyakorlati tapasztalat, hogy a pénztárgép mellett tárolt ilyen eredetű pénzt sem "veszik jó néven" azt állítva, hogy ott gyűjtik a pénztárgépbe be nem ütött összegeket is. Másfelől nagy forgalmú pénztárgépeknél nehézkes a kisebb összegek külön kezelése, pláne, amikor hosszú sor áll a pénztárnál.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink