adozona.hu
Meggyűlhet a baja a NAV-val, ha így tárolja a borravalót
//adozona.hu/altalanos/Meggyulhet_a_baja_a_borravaloval_ha_igy_tar_P7EX4G
Meggyűlhet a baja a NAV-val, ha így tárolja a borravalót
Hogyan kell elkülöníteni a borravalóként kapott összegeket az egyéb bevételektől – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Tanácsadó Kft. vezérigazgatója válaszolt.
„Több üzletben volt az elmúlt időben pénztárgéprovancs a NAV munkatársai részéről. Az egyik üzletben 300 forinttal, a másikban 1300 forinttal volt több a pénz, mint a pénztárgép forgalma. Mindkét esetben, mivel vendéglátó üzletekről van szó, a borravalót is a pénztárgép fiókjában tartják, és záráskor veszi azt ki magának a dolgozó. Hogyan lehet azt bebizonyítani, hogy a pénztárgépben lévő plusz pénz borravalóból származik, és nem egy beütetlen tétel összege?” – kérdezte olvasónk.
Mindenekelőtt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a kérdésben megfogalmazott probléma már hosszabb idő, évek óta fennáll az olyan tevékenységet végzők esetében, ahol felmerül a borravaló kezelésének kérdése. Ugyanakkor erre nincs egzakt, a jogszabályokból kiolvasható megoldás. A borravaló ugyanis nem a vállalkozás által nyújtott szolgáltatás ellenértéke, hanem a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott, a szolgáltatás (étel, ital, kiszolgálás) minőségét ezen felül elismerni és jutalmazni hivatott pénzösszeg (amely egyébiránt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. sz. mellékletének 4.21. pontja értelmében adómentes jövedelemnek minősül a felszolgáló esetében).
Tehát míg a szolgáltatás ellenértékeként a fogyasztó részére átadott bizonylaton (számla vagy nyugta) szereplő összeg (amely akár az úgynevezett szervizdíjat is tartalmazhatja) a vállalkozás adóköteles bevétele, míg a borravaló ezzel szemben a felszolgáló/eladó magánszemély adómentesnek minősülő bevétele. Ezek alapján álláspontunk szerint nem a kérdéses, borravaló címén kapott összeg eredetének bizonyíthatósága a kérdés e körben, hanem az, hogy ezen összegeket – mivel tehát azok nem a vállalkozás bevételének részét képezik – nem lehet a pénztárgépben tárolni, hanem azokat valamilyen módon elkülönítve indokolt kezelni, amelynek révén nagyobb eséllyel kerülhetők el a kérdés szerinti félreértések egy adóhatósági ellenőrzés során.
Olvasónk a válaszra reagálva hozzátette: gyakorlati tapasztalat, hogy a pénztárgép mellett tárolt ilyen eredetű pénzt sem "veszik jó néven" azt állítva, hogy ott gyűjtik a pénztárgépbe be nem ütött összegeket is. Másfelől nagy forgalmú pénztárgépeknél nehézkes a kisebb összegek külön kezelése, pláne, amikor hosszú sor áll a pénztárnál.
Hozzászólások (0)