hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lakásfelújítási támogatás: az anyagköltség és a munkadíj számításánal ezt a hibát gyakran elkövetik

  • adozona.hu

Az otthonfelújítási támogatás a 2021-es év egyik nagy lehetősége. A gyermeket nevelő családok otthonuk korszerűsítésekor visszakaphatják a munkálatok költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot, azonban nagyon kell figyelni a munkadíj és az anyagköltség arányára is. A szabály nem egyszerű, ráadásul egy félreértés miatt akár több százezer forintot is veszíthetünk, olvasható a Bankmonitor.hu elemzésében

Akár 3 millió forintot is kaphat egy család otthona korszerűsítésére. A gyermeket nevelők ugyanis a felújítási munkálatok költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot utólag visszakaphatják az államtól. Fontos, hogy a felújítási támogatás utólagos, a teljes költségvetést meg kell finanszíroznia a családoknak valamilyen forrásból.

Szerencsére erre a célra is bevezetett az állam egy kedvezményes, futamidő végéig fix 3 százalékos kamatozású otthonfelújítási támogatott hitelt, így az utólagos vissza nem térítendő támogatás mellett a munkálatok megfinanszírozására is igényelhető kedvezményes, olcsó kölcsön.

A felújítási támogatás igénylésének feltételei

Természetesen számos feltételt kell teljesíteni a családoknak ahhoz, hogy a támogatást megkapják:

  • legalább egy gyermeket kell nevelnie az igénylőnek;
  • lakás, családi ház modernizálására fordítható az összeg;
  • legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylőknek és kiskorú gyermekeiknek együttesen a felújítandó lakásban;
  • legalább egy éve a lakásban kell élnie az igénylőknek és gyermekeiknek, ez alól kivételt képez az az eset, ha lakást éven belül vásárolta a család;
  • legalább egy éves tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie az igénylők egyikének;
  • nem lehet köztartozása az igénylőknek.

 Figyelni kell a felújításon belül az anyagköltség és a munkadíj arányára is

Kiemelten fontos, hogy a támogatás összegén belül az anyagköltség és a munkadíj fele-fele arányban lehet. (Ez azt is jelenti, hogy nem kaphatjuk meg a támogatást, ha teljes egészében mi magunk végeznénk el a munkálatokat.)

Fontos, hogy ez az arány nem a munkálatok teljes költségvetésére érvényes, hanem csak a támogatás összegére.

Példa a támogatás hibás számítására

Sokan ugyanis mind a mai napig úgy értelmezik ezt a szabályt, hogy a támogatás kérelemhez benyújtott számlákon belül kell teljesülnie az 50–50 százalékos aránynak. Ez azonban HIBÁS ELKÉPZELÉS.

Tegyük fel, hogy a ház kerítésének a teljes felújítása 2 millió forintba került. Ebből 1,2 millió forint volt az anyagköltség és 800 ezer forint a munkadíj. Emellett a család kifestette maga a lakását, ennek az anyagköltsége további 100 ezer forint volt. Azaz összesen 2,1 millió forintot költöttek el két munkálatra.

A hibás elképzelés alapján a család benyújtana 800–800 ezer forint számlát a munkadíjról és az anyagköltségről és megigényelné a támogatást. Jogosultak is lehetnének 800 ezer forint támogatásra, látszólag elégedettek is lehetnének.

Példa a támogatás helyes számítására

Valójában azonban a fenti esetben a család kevesebb támogatást kapna, mint amire jogosult lehetne. Valójában ugyanis a család benyújthatja a teljes 2,1 millió forint számlát a támogatás igényléséhez és jogosultak lehetnek 1 050 000 forint támogatásra.

Ezen összegen belül kell ugyanis fele-fele arányban lennie a munkadíjnak és az anyagköltségnek. Márpedig mindkét díjtétel külön-külön eléri az 525 ezer forintot, vagyis ez a feltétel teljesül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink