adozona.hu
Könyvviteli szolgáltatást végzők: kell-e pénzmosás elleni szabályzat?
//adozona.hu/altalanos/Konyvviteli_szolgaltatast_vegzo_tarsasag_pe_6QZK8H
Könyvviteli szolgáltatást végzők: kell-e pénzmosás elleni szabályzat?
A könyvviteli szolgáltatást végző társaságnak milyen időpontra kell elkészítenie pénzmosás elleni szabályzatát? Hová kell beküldeni? Megjelent-e mintaszabályzat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
1. Kijelölt személy bejelentése
A Kit. (2017. évi LII. törvény az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról) kötelezettségként írja elő [Kit. 4. § (2) bekezdés], hogy a szolgáltató tevékenységének megkezdését követő 5 munkanapon belül köteles kijelölni – a szervezet sajátosságától függően – egy vagy több személyt (a továbbiakban: kijelölt személy), aki a Kit. 4. § (1) bekezdés szerinti bejelentést haladéktalanul továbbítja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Irányítás Pénzmosás Elleni Információs Iroda (a továbbiakban: FIU) részére.
Kit.4. § (1) A szolgáltatók, valamint a vagyoni nyilvántartást vezető szervek – a 16. § (1) bekezdése szerinti személyes adatok közlésével – haladéktalanul bejelentenek a pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedés foganatosításáért felelős szervnek (a továbbiakban: hatóság) minden olyan adatot, tényt, körülményt, amely arra utal, hogy a pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedés alanya Magyarország területén a pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedés hatálya alá eső pénzeszközzel vagy gazdasági erőforrással (a továbbiakban: vagyon) rendelkezik.
A szolgáltatók a kijelölt személyre vonatkozó tájékoztatási kötelezettségüknek a VPOP_KSZ17 elnevezésű elektronikus nyomtatvánnyal tehetnek eleget.
A VPOP_KSZ17 elnevezésű nyomtatvány beküldése az Általános Nyomtatvány Kitöltő (a továbbiakban: ÁNYK) keretrendszeren keresztül teljesíthető.
2. Pénzmosási szabályzat
A Pmt. hatálybalépését követően tevékenységét megkezdő szolgáltatónak a tevékenység megkezdését követő 45 napon belül kell belső szabályzatot készíteni és azt a felügyeletet ellátó szervnek jóváhagyás céljából benyújtani. Az eljárás megegyezik a korábbi eljárással (néhány soros kérelem a jóváhagyás iránt, illeték megfizetésének igazolása, szabályzat csatolása).
A Pmt. alapján elkészített belső szabályzatnak új elemként részét képezheti a Kit. rendelkezései szerint készítendő belső szabályzat [Pmt. 65. § (1)-(5) és (9) bekezdései, Pmt. 80. § (1) bekezdése, Kit. 3. § (4) bekezdése, Kit. 17. § (2) bekezdése, Kit. 19. § (1)-(3) bekezdései].
A pénzmosási szabályzatot tehát a Pmt., a Kit., valamint a nemzetgazdasági miniszter 21/2017. (VIII. 3.) NGM rendelete szerint kell elkészíteni. A felügyeletet ellátó szerv a belső szabályzat kidolgozásához kötelező útmutatót köteles kiadni a felügyelete alatt álló szolgáltató számára.
A NAV FIU (Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Irányítás Pénzmosás Elleni Információs Iroda) mint felügyeleti szerv a kötelező útmutatót még nem tette közzé.
A NAV által közzétett tájékoztatóban ide vonatkozóan az alábbi felhívás látható:
„FONTOS további információ, hogy a belső szabályzat kidolgozáshoz szükséges kötelező útmutató (NGM rendelet), annak megjelenését követően haladéktalanul közzétételre kerül. Kérjük, kísérjék figyelemmel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján megjelenő friss információkat!”
Hozzászólások (0)