hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiválóan teljesítő magán-nyugdíjpénztárak Romániában

  • lapszemle

Románia második pillérhez tartozó nyugdíjalapjai a kezelt vagyon és a jövedelmezőség tekintetében is megugrottak az idei évben - írja a biztosításiszemle.hu.

A román Magánnyugdíj Pénztárak Felügyelet (Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private - CSSPP) adatai szerint a nyolc darab, második pillérhez tartozó nyugdíjalap teljes nettó eszközértéke 12,8 milliárd román lej volt, amely éves szinten 45,6 százalékos emelkedést jelent. Ugyanebben az időszakban a pénztári tagok száma 3,2 százalékkal, 5,95 millióra nőtt.

A kezelt vagyon növekedése nagyrészt annak köszönhető, hogy a kormány a bruttó bérek 3,5 százaléka helyett 4 százalékra növelte a járulékbefizetés mértékét. A román Magánnyugdíjpénztári Egyesület ügyvezető titkára, Catalin Ciocan elmondta, hogy a 4 milliárd román lejnyi vagyonnövekedés 73 százalékát a második pillérbe irányított járulékbefizetések adják, a maradékot pedig az alapok befektetési teljesítménye.

A második pillér indulása óta a nyugdíjalapok teljesítménye igen erős: a nettó éves átlagos hozam 11,7 százalék volt, amely a 2008-as bevezetés óta 2,28 milliárd lej nettó nyereséget jelent. A második pillért érintő jelenleg érvényben lévő szabályozás – amely 2008 óta kötelező tagságot ír elő a 35 év alattiak, és önkéntes tagságot a 35-45 év közöttiek számára – a hozzájárulás mértékének növekedésével számol.

Rövid távon a legfontosabb támogató intézkedés az lenne Ciocan szerint, ha a hozzájárulást mértékét 4,5 százalékra emelnék. A szövetség most a kormány hivatalos megerősítésére vár ezügyben. A CSSPP szerint az alapok éves átlagos hozama egy év alatt 6,2 százalékról 10 százalékra emelkedett.

Az alapok erős teljesítménye nagyrészt az államkötvény befektetéseiknek köszönhető – szeptember végén átlagosan a portfolió 76 százalékát állampapírok alkották – melyek ára idén jelentős emelkedést mutatott. A jövedelmezőség szintén jól alakult. Június végén az alapok nyeresége 43 százalékkal, 440,4 millió lejre nőtt. A kezelt vagyon és a tagok számát tekintve legnagyobbnak számító ING nyugdíjalap könyvelte el a legnagyobb profitot, 146,7 millió lejt.

A kisebb, harmadik pillér 2007 óta működik Romániában. Az önkéntes nyugdíjpénztárak kezelt vagyona 35,2 százalékkal, 750,1 millió lejre emelkedett, a tagok száma pedig 8 százalékkal, 305 796-ra nőtt szeptember végére.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink