hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt az MNB gyorselemzése a GDP II. negyedévi alakulásáról

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024. július 30-án közzétette honlapján a GDP 2024. II. negyedévi alakulásáról szóló gyorselemzését.

Lassult a magyar gazdaság kilábalása – a 2024. II. negyedévi előzetes GDP adatok

A bruttó hazai termék (GDP) 2024 második negyedévében 1,5 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest a KSH előzetes adatközlése szerint. A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 1,3 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye.Az eltérés azzal magyarázható, hogy az idei második negyedévben egy munkanappal több volt, mint egy évvel ezelőtt.

Az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal mérséklődött a hazai GDP a szezonálisan és naptárhatással igazított és kiegyensúlyozott adatok alapján. A beérkező adat elmaradt a júniusi Inflációs jelentés előrejelzésétől (+1,9 százalék), valamint a frissebb információs bázison alapuló piaci várakozások mediánjától (+2,3 százalék).

Az Európai Unió 0,7, míg az eurozóna gazdasága 0,6 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. A gazdasági növekedés Spanyolországban volt a legmagasabb (+2,9 százalék), míg a GDP Írországban csökkent a legnagyobb mértékben (-1,4 százalék) a rendelkezésre álló 13 ország adata alapján.

Az Európai Unióban és az eurozónában egyaránt 0,3 százalékkal bővült a gazdaság negyedéves bázison 2024 második negyedévében. A rendelkezésre álló adatok alapján a gazdaságok többsége enyhén növekedett negyedéves alapon.

Legnagyobb mértékben Írország gazdasága bővült (+1,2 százalék) az első negyedévhez képest, míg a legnagyobb visszaesést Lettországban regisztrálták (-1,1 százalék). A nagy gazdaságok közül Franciaország 0,3 százalékkal, Olaszország 0,2 százalékkal bővült, míg a német gazdaság 0,1 százalékkal zsugorodott a második negyedévben.

A KSH közleménye szerint a gazdasági teljesítmény növekedéséhez legnagyobb mértékben az építőipar és az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágak teljesítménye, valamint a termékadók és -támogatások egyenlegének alakulása járult hozzá. A gazdasági növekedést fékezte a nemzetgazdaság egészében nagy súlyt képviselő ipar hozzáadott értékének csökkenése. A mezőgazdaság esetében az idei terméseredmények elszámolása főként a harmadik negyedévben várható.

Az elmúlt időszakban közölt ágazati statisztikák alapján a GDP alakulását meghatározó tényezők közül a fogyasztásra nézve indikatív kiskereskedelmi forgalom növekedése folytatódott a második negyedév folyamán. Áprilisban és májusban átlagosan 3,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom mértéke az előző év azonos időszakához képest, míg 2024 első negyedévéhez viszonyítva 0,3 százalékos volt a növekedés.

A fogyasztás növekedését segíti, hogy a reálbérek 2023 szeptembere óta emelkednek, és ezen belül 2024 eddig eltelt részében számottevő volt a növekedésük. Ugyanakkor a lakossági bizalmi indikátor javulása megtorpant és február óta lényegében nem változott, ami az óvatossági motívum tartósabb fennmaradására utal.

A KSH közleménye alapján a második negyedévben folytatódott a termelési és – a hazai exporttermékek jelentős részét előállítva – felhasználási oldalon is fontos ipari ágazat hozzáadott értékének csökkenése éves bázison. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a hazai ipari termelés április-május átlagában 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg az első negyedévi kibocsátásnál 2,3 százalékkal volt alacsonyabb.

Az ipar teljesítményét főként a két nagy súlyú alág, az akkumulátorgyártást is magába foglaló villamos berendezések gyártása és a járműgyártás fékezte. A kisebb súlyú alágak termelése, mint a bányászat, az élelmiszeripar, a fa- és papíripar, valamint a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása kedvezőbben alakult. Az építőipari kibocsátás 2024. második negyedévének első két hónapjában 11,1 százalékkal nőtt éves alapon, míg az első negyedévhez mérten 3,3 százalékkal bővült.

Az épületek építése 11,0 százalékkal, az egyéb építmények építése 11,1 százalékkal nőtt április-májusban az előző év azonos időszakához képest. Az építőipari termelésben az áprilisi és májusi hónap összességében a második negyedév 62 százalékát adja, így a júniusi adat jelentősen befolyásolhatja a második negyedéves értéket.

A külkereskedelem mintegy 80 százalékát kitevő termékforgalom egyenlege áprilisban és májusban összességében 2,9 milliárd eurós többletet mutatott. A nettó export GDP-hozzájárulása szempontjából fontos, hogy az egyenleg 1,3 milliárd euróval javult az előző év azonos időszakához képest, amit főként az import magyarázott.

Az áruexport nominális értéke április-májusban átlagosan 0,4 százalékkal, míg az importé 6,1 százalékkal csökkent éves összevetésben.

Az elemzés a Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságon készült, amelyet Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgató hagyott jóvá.

A nyilvános elemzés elérhető az MNB honlapján: https://www.mnb.hu/kiadvanyok/elemzesek-tanulmanyok-statisztikak/gyorselemzesek/gyorselemzes-a-gdp-alakulasarol – áll az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink