hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így hat az amerikai jegybank döntése a magyar hitelekre és a forintra

  • adozona.hu

Legutóbb 2008-ban, a nagy pénzügyi válság idején történt meg, hogy az amerikai jegybank, a FED rendkívüli (előre nem tervezett ülésen) kamatcsökkentésről döntött. Tegnap viszont 0,5 százalékkal mérsékelték az amerikai alapkamatot. És bizony ennek komoly hatása lehet a magyar hitelfelvevőkre és a forintra is. A Bankmonitor.hu gyors helyzetértékelése.

Paprikás évkezdet, februárban minden borult

Az érthetőség kedvéért egy kis visszatekintéssel kell kezdenünk. Február elején kiderült, hogy a januári infláció a várakozások ellenére hatalmasat ugrott és elérte a 4,7 százalékot, Európában a legmagasabb értéket. Mindez egy rendkívül alacsony, 0 százalék körüli kamatszinttel párosult (eltekintve a kizárólag a lakosság számára elérhető kedvezőbb kamatozású állampapíroktól). Így hazánkban lett a legnagyobb mértékű az úgynevezett negatív reálkamat, amely az infláció és a rövid távon elérhető kamat különbsége.

Azonnali hatásként a forint újabb gyors gyengülésnek indult és elszáguldott a 340-es szintig az euróval szemben. Az MNB-nek lépnie kellett, melynek elsődleges formája nem az alapkamat megemelése, hanem a bankközi kamatok (BUBOR) feljebb tornázása volt. Érdemes megjegyezni, hogy amíg a 3 hónapos BUBOR 0,1–0,2 százalék körül mozog, addig felesleges a 0,9 százalékos magyar alapkamatot megemelni. Az MNB lépéseinek eredményeként a 3 havi BUBOR 0,6 százalék fölé emelkedett. Ez elegendő is volt ahhoz, hogy a forint gyengülése megálljon.

És akkor lépett egyet az amerikai jegybank

Tegnap – magyar idő szerint – délután az amerikai jegybank a koronavírussal kapcsolatos félelmek miatt váratlanul 0,5 százalékos kamatcsökkentésről döntött. A lépés erősségének megítéléséhez fontos tudni, hogy előre kijelölt ülésen kívül legutóbb a nagy pénzügyi válság idején, 2008-ban született döntés kamatcsökkentésről. (Pusztán zárójelben jegyezzük meg, hogy az amerikai piac elsődleges értékelése szerint a kamatcsökkentés nem tudja érdemben befolyásolni a vírus negatív gazdasági hatásait, így méreteset zakózott az amerikai tőzsde tegnap.)

Hogyan hat mindez egy „átlag magyarra”?

Az MNB korábbi közlése szerint március végén – a hazai gazdasági folyamatok kiértékelése alapján – dönt majd a szükséges lépésekről. Az elemzők biztosra vették, hogy az MNB-nek március végén további lépéseket kell tennie, csupán a mérték és a konkrét eszköz bizonytalan. Lefordítva magyarra: a bankközi kamatok vélhetően tovább emelkednek, csak azok mértéke bizonytalan.

Az amerikai kamatcsökkentés azonban felülírhatja mindezt! Különösen úgy, hogy az elmúlt hetekben jelentette be az európai jegybank (EKB) is, hogy felül fogja vizsgálni a monetáris politikáját, mert ma az már nem feltétlenül hatékony.

A nemzetközi piacokon kialakuló alacsonyabb kamatszintek egyenes következménye, hogy a forintkamatok (további változtatás nélkül is) relatív magasabb szintre kerülnek/kerültek. Mindez pedig egy csapásra csökkentheti a forintra nehezedő nyomást és a kamatemelési kényszert. Nem véletlen, hogy a forint már erősödött is (jelenleg 335,6 forintba kerül egy euró).

Vélelmezhetően az összes Nobel-díjas közgazdász együttes munkával sem tudja meghatározni, hogy pontosan milyen mértékű további BUBOR-emeléstől mentette meg az amerikai jegybank a magyar lakosságot, de durva becslésként 0,3 százalék körüli mértéket nyugodtan feltételezhetünk.

Összefoglalva: levegővételi lehetőséget és nyugalmat ad a magyar piacnak az amerikai kamatcsökkentés.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink