hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gépjárműadó: lehet, hogy a könyvelőnél kell keresni az értesítést

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

A NAV már elektronikusan megküldte, illetve postázta a gépjárműadó- (hétköznapi nevén súlyadó) kötelezettségre vonatkozó határozatokat, értesítéseket. Azoknak a gépjármű-tulajdonosoknak viszont, akiknek az adóügyeit meghatalmazott (könyvelő) intézi, hiába várnak az értesítésre, az a meghatalmazottjukhoz érkezett, így csak rajta keresztül van lehetőségük intézkedni. A NAV ügyfélszolgálatain hosszú sorok várakoznak csekkre, egyéb ügyintézésre. Mire figyeljenek a gépjárművek tulajdonosai, üzemeltetői és meghatalmazott képviselőik?

A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (Gjt.) előírja, hogy a magyar hatósági rendszámtáblával ellátott gépjármű, pótkocsi, valamint a Magyarország területén közlekedő, külföldön nyilvántartott tehergépjármű után – a törvényben meghatározott esetek kivételével – gépjárműadót kell fizetni. Az adót mindig az aktuális üzembentartónak, vagy ennek hiányában a tulajdonosnak kell megfizetnie.

A Gjt. hatálya nem terjed ki

– a magyar hatósági rendszámtáblával ellátott mezőgazdasági vontatóra,
– a lassú járműre és a lassú jármű pótkocsijára,
– a négykerekű segédmotoros kerékpárra,
– a külön jogszabály szerinti méhesházas gépjárműre,
– a munkagépre,
– a CD, a CK, a DT, az OT és a Z betűjelű rendszámtáblával ellátott gépjárműre, valamint
– a külföldön nyilvántartott tehergépjárművek közül azokra, amelyek az Európai Unió valamely tagállamában vannak nyilvántartva.

A gépjárműadó számítása a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye alapján történik. Az adó mértéke emellett függ a jármű típusától (személygépkocsi, autóbusz, tehergépjármű stb.), illetve a jármű korától is (minél idősebb a jármű, annál alacsonyabb a gépjárműadó mértéke).

Fontos, hogy 2022 januárjától már nem ezer forintra kerekítve, hanem pontos összegben kell a gépjárműadót befizetni.

Hamarosan lejár a befizetési határidő

A gépjárműadót évente kétszer, két egyenlő részletben kell befizetni, az első részletet március 15-éig (vagyis a munkaszüneti nap miatt március 16-áig), a másodikat szeptember 15-éig kell befizetni. Ha a kötelezettség év közben keletkezett (például új autó vásárlása vagy forgalomba helyezése esetén), a befizetés határideje a határozat véglegessé válásától számított 15 nap.

A gépjárműadóval kapcsolatos adóhatósági feladatokat 2021. január 1-jétől a NAV látja el, de még mindig sokan vannak, akik megszokásból a helyi önkormányzat sárga csekkjére várnak, ezért lekéshetik a határidőt. Ugyanis a NAV nem küldött csekket, csak elektronikus értesítést (a frissen forgalomba helyezett vagy kedvezménnyel érintett jármű esetén határozatot) az ügyfélkapun keresztül azoknak, akik így elérhetők, a többiek pedig postán kapták meg az üzenetet. Ráadásul azon gépjármű-tulajdonosok esetén, akiknek az adóügyeit meghatalmazott (könyvelő) intézi, az értesítés/határozat a meghatalmazotthoz érkezett, így neki intézkedni is csak a könyvelőn keresztül van lehetősége. Nem csoda, hogy az ügyfélszolgálatokon hosszú sorok várakoznak csekkre, egyéb ügyintézésre.

Mi a teendő?

Először is minden járműtulajdonos vagy üzemeltető győződjön meg arról, hogy ő vagy a képviselője kapott-e akár postán, akár elektronikus üzenetben értesítést/határozatot, és annak tartalma alapján kell-e például fellebbeznie, kedvezményre, mentességre jogosultságát bejelentenie, csekket igényelnie.

Az elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, illetve az ügyfélkapuval rendelkezők mindezt lebonyolíthatják elektronikusan, a többiek postai úton is intézkedhetnek, de vitás esetben a hamarosan lejáró határidőre tekintettel, célszerű a NAV-ügyfélszolgálatot felkeresni.

Kedvezmények, mentességek

Évi 13 ezer forintos határig nem kell gépjárműadót fizetnie a súlyos mozgáskorlátozottsággal, vagy egyéb fogyatékossággal élőknek, vagy egy őket rendszeresen szállító, velük egy háztartásban élő közeli hozzátartozójuknak abban az esetben, ha a használt jármű teljesítménye nem haladja meg a 100 kilowattot. Ugyancsak mentesülnek a környezetkímélő gépjárművek, azaz az elektromos gépkocsik, az úgynevezett nulla emissziós gépkocsik, a környezetkímélő motorkerékpárok, a külső töltésű hibrid és a plug-in hibrid gépkocsik, valamint a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsik. Adókedvezményre főként autóbuszok, tehergépjárművek, valamint nyerges vontatók esetén van lehetőség, ennek mértéke függ a gépjármű környezetvédelmi osztályjelzésétől, valamint az áruszállítás módjától.

A gépjárműadó alóli mentesség, kedvezmény kérelmezésére a GJADO jelű adatlap szolgál, amely elektronikusan az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA), valamint az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető.

Csekk igénylése

A gépjárműadó befizetéséhez csekket személyesen a NAV ügyfélszolgálatain lehet kérni, vagy sms-ben, a 06/30 344-4304-es telefonszámon. Az üzenetbe a csekk szót, majd szóközt, és az adóazonosító jelet és a rendszámot kell beírni. A benyújtott igényre kettő gépjárműadó-csekket postáz a NAV a bejelentett címre. Ez elsősorban a levelezési cím, ha az nincs bejelentve, akkor a tartózkodási hely, ha az sincs bejelentve, akkor a lakóhelycímre érkezik a csekk.

Az adó befizetése

A gépjárműadót a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számlára kell megfizetni. Fontos a közleményben az adószám vagy adóazonosító jel és a jármű rendszámának feltüntetése.

A pénzforgalmi számla nyitására nem kötelezett magánszemélyek fizethetnek banki átutalással (bankfiókban, vagy a NAV valamelyik ügyfélszolgálatán bankkártyával), készpénzátutalási megbízással (sárga csekken), továbbá az elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító (EFER) rendszeren keresztül átutalással. A pénzforgalmi számla nyitására kötelezettek – például az áfakörbe tartozó egyéni vállalkozók vagy gazdasági társaságok – kizárólag a belföldi pénzforgalmi számlájukról kezdeményezett átutalással intézhetik a befizetést.

Nincs akadálya annak, hogy valaki az éves adót egy összegben, a márciusi határidőig megfizesse. Ilyenkor az adószámlájuk szeptember 15-éig túlfizetést mutat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
mogkat

Ne0 a könyvelőnél kell keresni a gépjárműadó kivetést, hanem mindenkinek a saját ügfélkapujám! A könyvelő nem személyi asszistens! Van épp elég munkája. Önállósodia kell az ügyfeleknek és a személyes dolgait nem a könyvelőre tolni!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink