hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Először győzött 57 millió érintés

  • adozona.hu

Az elektronikus fizetési forgalomban 2016 második negyedévében folytatódott a kártyás vásárlások, ezen belül elsősorban az érintéses technológiával lebonyolított tranzakciók bővülése, amelynek eredményeként először haladta meg az érintéses tranzakciók száma a hagyományos kártyás vásárlásokét – olvasható a Magyar Nemzeti Bank honlapján.

2016. második negyedévében a hazai pénzforgalmi szolgáltatók által vezetett számlák száma a mérsékelt ütemű növekedés eredményeként megközelítette a 10,4 millió darabot. Az összes forint számla 71 százalékát (6,6 millió darab) használnak magánszemélyek elsődlegesen fizetési célra, ezek közül 545 ezer darab a csak korlátozással hozzáférhető, például munkavállalói vagy privátbanki számlacsomag.

A hazai kibocsátású fizetési kártyák 9 milliót közelítő száma, és ezen belül a betéti kártyák közel 85 százalékos aránya gyakorlatilag nem változott az elmúlt időszakban, ugyanakkor közel 5 százalékkal nőtt az érintőkártyák száma az első negyedévhez képest, így már a hazai kártyák mintegy 59 százalékával lehet érintéssel fizetni. A korábbi időszakokhoz képest mérsékelt ütemű, de továbbra is számottevő volt az internetes elfogadóhelyek számának bővülése (közel 6 százalék) az előző időszakhoz képest, az érintéses fizetést lehetővé tevő POS terminálok esetében pedig folytatódott a 7 százalék feletti bővülés. Ennek eredményeként már a terminálok mintegy 70 százalékánál lehet használni a gyors és kényelmes érintéses fizetést.

Az év második negyedévében is folytatódott a fizetési kártyás vásárlási forgalom dinamikus bővülése. A hazai kibocsátású kártyákkal a magyarországi elfogadói hálózatban lebonyolított vásárlási tranzakciók közel 120 millió darabos száma 21 százalékot meghaladóan, a mintegy 819 milliárd forintos összértéke pedig több mint negyedével nőtt az előző év azonos időszakához képest. A forgalom emelkedése a korábbi időszakokhoz hasonlóan elsősorban az érintéses fizetések nagymértékű elterjedésének köszönhető. Míg a fizikai elfogadóhelyeken lebonyolított hagyományos tranzakciók száma (54 millió darab) és értéke (481 milliárd forint) egyaránt csökkent kis mértékben, addig az érintéses forgalom darabszámban 221 százalékkal (57 millió darab), értékben mintegy 269 százalékkal (255 milliárd forint) nőtt 2015. második negyedévéhez képest.

A kártya fizikai jelenlétét nem igénylő és az egyéb eszközökön lebonyolított vásárlási tranzakciók száma 30 százalékkal (8 millió darab), értéke pedig 41 százalékkal (81 milliárd forint) bővült 2015. második negyedévéhez képest, elsősorban az internetes vásárlásoknak köszönhetően. A negyedév során az összes vásárlási tranzakció több mint 48 százaléka, értékben pedig közel egyharmada (31 százalék) történt az érintéses technológia használatával, azaz az érintőkártyák és az érintéses fizetésre alkalmas POS terminálok számának jelentős bővülését követően a forgalom is számottevően emelkedik. Az érintéses fizetések átlagértéke körülbelül a fele a hagyományos tranzakciókénak (4419, ill. 8896 forint), azaz a kis értékű fizetésekre jellemzően ezt a fizetési módot használják a vásárlók. A kártyás készpénzfelvételek 26,8 millió darabos száma és 1692 milliárd forintos értéke nem változott jelentősen az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink