adozona.hu
Egyesület, alapítvány gründolása és adózása
//adozona.hu/altalanos/Egyesulet_alapitvany_alapitasa_es_adozasa_2J5MMC
Egyesület, alapítvány gründolása és adózása
Mielőtt valamilyen nemes cél érdekében alapítvány vagy egyesület létrehozásáról határozunk, tisztában kell lennünk ezek alapvető működésével és adózási következményeivel.
A köznyelv csak non-profit szervezetként szokta emlegetni őket, bár az új Ptk. megszüntette ezt a fogalmat.
Egyesületet (nem ideértve a köztestületet) valamilyen közös tevékenység, cél érdekében minimum 10 személy (lehet benne jogi is) hozhat létre, akaratnyilatkozattal, bármekkora vagyonnal, mértéke nincs meghatározva. Saját önkormányzattal rendelkezik a polgári jogból következtetve. Jogi személy. Tagjai vannak, vagyona általában minimális, tagdíjat szedhet, de nem kötelező. Képviseleti szerve az elnökség (3 tag) vagy egyszemélyes ügyvezető (jogi személy is lehet). Döntéshozó szerve a közgyűlés. Felügyelőbizottsága (100 fő felett kötelező) és könyvvizsgálója lehet. Alapszabálya van. Vagyonával gazdálkodhat, és gazdasági tevékenységet folytathat, de tevékenysége során nem lehet elsődleges a vállalkozás, azaz az összbevétel 60 százalékát nem haladhatja meg a vállalkozásból származó bevétele. Vagyona a tagok között nem osztható fel és nyereséget nem fizethet. Adószáma van. Könyvvezetése során a vállalkozási és cél szerinti tevékenységek bevételeit és költségeit külön kell kimutatnia. A számviteli törvény szerint vezeti könyveit, de külön rendelet szabályozza a beszámoló formai eltéréseit. Adományokat gyűjthet, támogatásokat igényelhet (NEA=Nemzeti Együttműködési Alap), pályázatokon indulhat. Megszűnéskor az esetleges tartozásokért a tagok egyetemlegesen kötelesek helyt állni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit kell tudni az alapítvány létrehozásáról, továbbá milyen adózási szabályokra kell figyelni!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (2)
Kedves hozzászóló!
Köszönjük észrevételét. Ennek alapján kiegészítettük a cikket. Megjegyzés: a témában számos szabály ismerete lehet még fontos, azonban terjedelmi korlátok miatt nem feltétlenül szerepel a cikkben.
Üdvözlettel: az Adózóna csapata
A közhasznúság feltételeit helytelenül adták meg: egyrészt nem szerepel itt, hogy két év átlagában kell ezeknek teljesülnie, másrészt mindkét hármas követelményből elegendő egynek teljesülnie [32. § (4) és (5) bekezdés]. Az önkénteseknél pedig nem folyamatos, hanem tartós (legalább 2 éves) foglalkoztatást ír elő.