adozona.hu
Bővül az adóhatóságok közötti nemzetközi információcsere – gazdasági törvénymódosítások
//adozona.hu/altalanos/Bovul_az_adohatosagok_kozotti_nemzetkozi_in_2CWDOJ
Bővül az adóhatóságok közötti nemzetközi információcsere – gazdasági törvénymódosítások
Tovább bővül az adóhatóságok közötti nemzetközi automatikus információcsere azáltal, hogy egyes ügyleteket januártól digitális platformon végeznek.
A digitális platformok üzemeltetői a platformon keresztül értékesítő magánszemélyekről és vállalkozásokról, valamint az ügyletekről, például ingatlan- vagy gépjármű-bérbeadásról szereznek be és tartanak nyilván információkat, és azokat rendszeres időközönként elektronikus úton továbbítják a magyar adóhatóság felé, ahogy a magyar hatóságok is megteszik ezt a viszonosság alapján.
Két vagy több tagállam adóhatósága közös ellenőrzést folytathat le, ahol az adóellenőrök részt vehetnek a másik tagállamban folyó eljárásban.
Magyar-andorrai adóügyi egyezményt fogadtak el
Magyarország és Andorra közötti, a kettős adóztatás elkerüléséréről szóló egyezményt hirdetett ki az Országgyűlés 166 igen szavazattal, egyhangúlag. Az egyezmény meghatározza, hogy az egyes jövedelemfajtáknál melyik államnak milyen körben van adóztatási joga.
Megszűnik a magyar-norvég beruházásvédelmi megállapodás
Európai uniós jogharmonizáció miatt megszűnik a Magyarország és Norvégia közötti, 1991-ben aláírt beruházásvédelmi megállapodás, erről 155 igen és kilenc nem szavazattal döntöttek a képviselők. Az Európai Unió Bírósága korábbi döntése szerint az EU működéséről szóló szerződéssel ellentétes a tagállamok között létrejött nemzetközi beruházásvédelmi megállapodásokban szereplő választottbírósági klauzula. A bíróság korábbi döntéseiben azt is egyértelművé tette, hogy a beruházásvédelemhez kapcsolódó alapvető szabadságok vonatkoznak az Európai Unió és Norvégia, illetve Izland és Liechtenstein között megvalósuló beruházásokra is.
Az Integritás Hatóság új fejezetet kap a költségvetésben
Új fejezet nyílik a költségvetésben a novemberben felálló Integritás Hatóság okán. Az ezt tartalmazó módosítást 136 igen szavazattal, 13 nem ellenében és 15 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés.
Az Integritás Hatóság autonóm államigazgatási szerv, az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása érdekében hozták létre. Feladatainak ellátásában teljesen független, csak törvényeknek és a közvetlen hatállyal bíró európai uniós jognak van alárendelve. A hatóság számára feladatot csak törvény írhat elő.
Felállításáról csak a költségvetés elfogadása után döntöttek. Az új fejezetet a kormánytól való függetlenség miatt az Országgyűlés hozhatta létre.
Hozzászólások (0)