hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Beruházási rekord Magyarországon: jól jöttek az uniós pénzek

  • MTI

Az alacsony bázis és az uniós források beáramlása, illetve költségvetési megelőlegezése miatt az elemzőket nem lepte meg a beruházások tavalyi rekord méretű növekedése, és ebben az évben csak a magasabb bázis miatt számítanak mérsékeltebb növekedési ütemre. Felhívták viszont a figyelmet arra is, hogy tavaly a magánberuházások növekedése fokozatosan lefékeződött, míg az állami szektor egyre nagyobb sebességre kapcsolt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mai jelentése szerint minden idők legnagyobb növekedési ütemével, 16,7 százalékkal nőttek a beruházások 2017-ben az előző évi 16,0 százalékos visszaesést követően.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője megjegyezte, hogy a jelentős növekedés várható volt, egyrészt az alacsony bázis miatt, másrészt  az uniós forrásokon alapuló projektek és az építőipari fejlesztések is nagyban hozzájárultak az emelkedéshez.

A jelentős növekedést azonban óvatosan kell kezelni – mutatott rá –, az üzleti szektor beruházásainál fokozatosan lassult a növekedés, az első negyedévben még 32 százalékos, az utolsóban pedig már csak 3,1 százalékos emelkedésnél jártak. Ezzel szemben a költségvetési beruházásoknál fordított volt a helyzet, az első negyedévi 26 százalékkal szemben az utolsó negyedévben már 69 százalékos volt a növekedés.

Ez azt jelenti, hogy jelentősen kinyílt a beruházási olló a költségvetés szervek és a vállalatok között, ami szerkezeti szempontból negatív trend. Kedvezőtlen az is, hogy a gépberuházások is fokozatosan visszaestek az év során, az utolsó negyedévben elért 8,5 százalékos emelkedés bőven elmarad az összes beruházásnál bekövetkezett 14 százalékos bővüléstől – figyelmeztetett a szakember.

Egyelőre nincs átütő változás, amelynek révén a magánszektor a termelékenység markáns növekedésével jelentős megemelné a magyar gazdaság potenciális növekedését. Németh Dávid szerint a magas bázis miatt az idén nem lesz könnyű a tavalyi beruházási ütemet elérni, ugyanakkor az alacsony kamatkörnyezet a hitelezésen keresztül támogathatja a magánszektor fejlesztéseit. A jelenlegi kilátások alapján idén 10 százalék körüli növekedésre lehet számítani ebben az évben - prognosztizálta a K&H vezető elemzője.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője is arra figyelt fel, hogy az év első felében mind a magán, mind az állami beruházások látványosabban növekedtek, az év végére viszont a magánszektorban alábbhagyott a lendület. A feldolgozóiparban már csak 1,9 százalékos volt a beruházások növekedési üteme a negyedik negyedévben, míg a kereskedelemben, az információ-kommunikációban és a mezőgazdasági beruházásokban már visszaesés következett be éves összevetésben.

A beruházási teljesítmény továbbra is szoros kapcsolatban áll az uniós források beáramlásával, illetve ezeknek esetleges kormányzati előfinanszírozásával. A 2018-as év kilátásai kifejezetten kedvezőek a beruházások szempontjából, hiszen az uniós forrásbeáramlás az idei évben várhatóan tovább folytatódik. A volumenbővülés azonban várhatóan már nem lesz olyan látványos, mint tavaly, hiszen a bázis most már jóval magasabb – összegezte az Erste Bank elemzése.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője emlékeztetett arra, hogy az építőipari szerződésállományból  és a folyamatban levő beruházások soha nem látott mértékéből  is következik, hogy az idén folytatódhat a beruházások kétszámjegyű növekedése.  A vállalatokat technológiai, automatizálási, digitalizációs beruházásokra ösztönözheti a munkaerőhiány, valamint a bérköltségek várható további jelentős emelkedése. A tartósan alacsony kamatok, történelmi csúcson levő üzleti- és fogyasztói bizalmi- és hangulat-indexek is a további beruházásokat segítik. 

Idén a beruházásokat a lakás- és irodaátadási hullám mellett az uniós támogatású és tisztán állami beruházások önmagukban is több 100 milliárd forinttal növelhetik. A Brüsszelbe kiküldött, a teljesítésalapú számlák eddig a 2014-2020-as ciklus mintegy 20 százalékánál tartanak, így az uniós beruházások túlnyomó része még a következő években valósulhat meg. A beruházásokat szintén húzzák további feldolgozóipari, döntően járműgyártással kapcsolatos beruházások is, idén kezdődik el a Mercedes újabb kecskeméti gyárának építése – idézte fel az elemző.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink