hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Aggódnak a különadók miatt, de megszüntethetik a túlzottdeficit-eljárást Magyarországgal szemben

  • lapszemle

A Magyarország ellen 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetését javasolja a pénzügyminiszterek tanácsának az Európai Bizottság - derül ki a brüsszeli testület által a pénzügyminiszterek tanácsa számára megfogalmazott ajánlásból, amelyet szerdán tett közzé az Európai Bizottság. A bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarországon a túlzott hiány kiigazítása megtörtént, és úgy számol, hogy 2013-ban a bruttó hazai termék 2,7 százaléka, 2014-ben pedig 2,9 százaléka lesz az államháztartás hiánya - áll a dokumentumban.

A bizottság által tett javaslat az eljárás 9 évének minden jelentős állomását felsorolja. A dokumentum ismerteti, 2004-ben az Európai Unió 2008-ig adott haladékot, hogy Magyarország korrigálja a túlzott deficitet, ezt a határidőt pedig többször is meghosszabbították. A dokumentum kitér arra is, hogy a tanács által megfogalmazott elvárás az volt, hogy Magyarország 2012-re 2,5 százalékra csökkentse a deficitet, a bizottság által hitelesített adatok szerint pedig ez végül 1,9 százalék lett.
Emellett a bizottság becslése szerint a ciklikus hatásoktól megtisztított, egyszeri és más átmeneti intézkedések nélküli költségvetési hiány 2013-ban a GDP háromnegyed százalékán, 2014-ben pedig a GDP másfél százalékán áll majd, ami összhangban van Magyarországnak a GDP -1,7 százalékában meghatározott középtávú célkitűzésével - állapítja meg a dokumentum.Az Európai Bizottság már nyilvánosságra hozta döntését a Magyarország ellen folyó deficiteljárásról. Forrásainktól előzőleg egybehangzóan úgy értesültünk, hogy a testület az eljárás megszüntetését javasolta a pénzügyminiszteri tanácsnak, amely következő, június 21-i ülésén hozhatja meg a végleges döntést, lezárva ezzel egy hosszú és nem éppen dicsőséges fejezetet.

Magyar maraton

Hazánk a pontosan kilenc éve, vagyis a 2004-es taggá válás óta folyamatban lévő eljárás kapcsán abszolút rekordernek számít az EU-ban. Egyetlen tagállammal szemben sem tartott ugyanis ilyen hosszú ideig a GDP 3 százalékát meghaladó, túlzott mértékű államháztartási hiány miatt indított eljárás. Az eljárás közel egy évtizede alatt az EU a mulasztások miatt öt ajánlást intézett az országhoz és három esetben módosította a túlzott mértékű hiány korrigálására adott határidőket.
Az Európai Bizottság már május elején jelezte, hogy a magyar kormánynak már csak az utolsó métereket kell megtennie ahhoz, hogy célba érjen, és - a hazai sajtóban elterjedt megfogalmazással élve - végre „felállhasson a szégyenpadról". Varga Mihály májusban bejelentett háromlépcsős csomagja értesülésünk szerint így egészében meggyőzte a Bizottságot, amely most úgy látja, hogy 2012 után 2013-ban és 2014-ben is 3 százalék alatt lesz a hiány. Így elmondható, hogy a kormány „hathatós intézkedéseket hozott a deficit csökkentése érdekében", magyarán megfelelt a korábbi tanácsi ajánlásoknak.

Brüsszel aggódik

A Bizottság ugyanakkor az ugyancsak szerdán elfogadott országspecifikus ajánlásokban újfent kinyilvánította, hogy aggodalommal töltik el az ágazati különadók és az ország szerinte ezzel összefüggő rendkívül alacsony növekedési potenciálja. A régóta várt pozitív döntéssel ugyan megnövekedhet a kormány mozgástere, de Brüsszel várhatóan továbbra is rajta fogja tartani a szemét Magyarországon, és a Figyelőnek nyilatkozó források szerint nem fog habozni új deficiteljárást indítani a jövőben, ha rossz irányt vesznek a költségvetési és makrogazdasági folyamatok.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink