hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfa, járulék, osztalék- és különadók: óriási köztehercsökkentésre készülnek Romániában

  • adozona.hu

Elfogadta a bukaresti kormány az új adótörvénykönyv tervezetét, amely jövő évtől kezdődően a jelenlegi 24-ről 20 százalékra csökkentené az általános forgalmi adót (áfa), az alapvető élelmiszerek áfáját pedig 9 százalékra mérsékelné.

A tervezet akkor emelkedik törvényerőre, ha a parlament is megszavazza: ez Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök szerint még a tavaszi ülésszakban megtörténik.

A kormányülésen Ponta bejelentette, hogy a 2016-tól esedékes két áfa-csökkentő intézkedés közül az egyiket már idén júniustól be akarja vezetni, ám hogy melyiket, arról az első negyedév gazdasági mutatóinak elemzése nyomán április közepén dönt a kabinet.

A februárban ismertetett tervezettel szemben az adótörvénykönyvnek a kormány által elfogadott változata nem 2017-től, hanem egy évvel később, 2018-tól irányozza elő a nyugdíjjárulék csökkentését. A tervek szerint a munkáltatóknak 2,3, a munkavállalóknak pedig 3 százalékkal kevesebb nyugdíjjárulékot kell fizetniük 2018-tól.

A bukaresti kormány jövő évtől eltörölné az osztalékadót, az üzemanyagra és ipari létesítményekre 2014-ben kivetett különadókat, ugyanakkor – a Romániában hatályos ingatlanadón kívül – ismét adót vetne ki a lakások által elfoglalt telekrészekre is.

Az új adótörvénykönyv lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok – az eddigi 20 helyett – akár 50 százalékkal is emeljék az éves kiigazításnál a helyi adókat.

Januártól változna az úgynevezett mikrovállalatok adózási rendszere, amelyek alkalmazottaik számának függvényében üzleti forgalmuk 1, 2, vagy 3 százalékát fizethetik az államkasszába a 16 százalékos nyereségadó helyett. Jövő évtől kezdődően a 75 ezer eurónál kisebb üzleti forgalmat lebonyolító cégek számítanak mikró-vállalatnak Romániában, de a kedvezményes adózásra jogosító küszöböt a következő években fokozatosan emelni akarják 100 ezer euróig.

Az adótörvény tervezete az általános társasági adó és a jövedelemadó 16 százalékról 14-re való csökkentését is előirányozza 2019-től.

Ponta rámutatott, hogy az intézkedéscsomag a román gazdaság versenyképességének növelését célozza, annak reményében, hogy az ország 2019-ben csatlakozhasson az euró-övezethez.

Ponta ideiglenes pénzügyminiszterként is aláírta a parlamenti elfogadásra küldött adótörvénykönyvet, miután a jogszabályt előkészítő Darius Valcov kénytelen volt lemondani a pénzügyi tárca vezetéséről miután az ügyészség korrupcióval gyanúsította és előzetes letartóztatását kezdeményezte.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink