A lakásbiztosítás nem elegendő a keletkezett kár fedezéséhez? Érdemes megfontolni a biztosítás módosítását

  • adozona.hu

Jelentősen megugrott az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt, az internetes keresések ezen a téren a kelet-magyarországi régióban nőttek leginkább. A viharos időjárás ez alapján sok ingatlantulajdonost ösztönöz a biztosításkötésre vagy a meglévő szerződés felülvizsgálatára. Összegyűjtöttünk néhány szempontot, amelyek segíthetnek, hogy a jövőben megfelelő védelemmel felvértezve álljunk a vihar elé, ha az megérkezik – írja a Bank360.hu.

Eső után köpönyeg – tartja a mondás, ez most is igaz azokra, akik a hétfői vihar után kezdtek el lakásbiztosítást keresni, vagy a meglévő szerződésüket felülvizsgálni, de még később is jobb, mintha egyáltalán nem foglalkoznának ezzel a tulajdonosok. Egy, a hétfőihez hasonló vihar esetén legközelebb így már jobb helyzetben lesznek, és bízhatnak a kártérítésben.

A biztosítók beszámolói és az internetes keresések alapján is az látszik, hogy a hétfői vihar után jelentősen megnőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt – mondta el Vrazsovits Rita, a Bank360 szakértője. A keresések leginkább Békés és Hajdú-Bihar vármegyékben ugrottak meg, de általánosságban is a kelet-magyarországi régióban nőtt nagyobb mértékben az érdeklődés.

Ennek az okait egyrészt a vihar erejében, az elszenvedett károkban, másrészt a biztosított ingatlanok arányában érdemes keresni.

Mire érdemes figyelni annak, aki most köt vagy módosít szerződést?

Az új szerződéseknél egyszerűbb a képlet, hiszen az ingatlan, illetve a benne található ingóságok jelenlegi értéke alapján lehet megkötni a szerződést a felmerülő igények alapján.

Vannak azonban olyan ingatlantulajdonosok is, akik a vihar után ismerték fel, hogy a biztosításuk már nem feltétlenül elegendő a keletkezett kár fedezéséhez és ezért szeretnének változtatni. Nekik egyrészt azt érdemes átgondolni, hogy a legutóbbi módosítás óta milyen ingóságok kerültek az ingatlanba, illetve, hogy milyen nagyobb változások történtek, ami befolyásolhatja az ingatlan értékét.

Fontos változás lehet például egy napelem felszerelése, egy elvégzett felújítás vagy egy drágább elektronikai eszköz beszerzése, amit szeretnénk védeni egy esetleges káreseménynél. Vagyis ha történt nagyobb léptékű változás az ingatlanban, akkor érdemes felülvizsgálni a lakásbiztosítási szerződést is.

Szintén érdemes megnézni és felülvizsgálni azokat a tételeket, melyekre meghatározott összeghatárig térítenek a biztosítók. Ezek közé sorolható például a felelősségbiztosítás, ami akkor nyújt segítséget, ha miattunk vagy a mi ingatlanunkban történtek miatt ér kár mást; illetve ilyen a szolgáltatáskimaradásból eredő károkra fizetett összeg is. De ide sorolható a zárcserére vagy az elveszett okmányokra kifizetett kártérítés is.

Olvassa el az Adózóna korábbi cikkeit is: Tisztességtelen feltételek az ÁSZF-ben: biztosítási szerződést vizsgált a KúriaTöbb biztosító is vállalja, hogy nem emeli lakásbiztosítási díjait egy évig

Az sem mindegy, hogy mekkora önrészt vállaltunk a szerződéskötésnél. Ha nagyobb arányú az önrész, mert ezzel szerettük volna csökkenteni a biztosítás díját, egy nagyobb viharkár esetén azt tapasztalhatjuk, hogy nekünk is többet kell fizetni a helyreállítási munkálatok során – olvasható a Bank360.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közös költség számlázása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vadászati engedély továbbközvetítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Egészségügyi kiskönyv és kockázatelemzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink