hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Telek foglalójának számlázása

  • adozona.hu

Hogyan kell számlázni a telek foglalóját, illetve a vételárat? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Társaságunk telket értékesített. Az adás-vételi szerződés alapján a vételár 35 millió forint + áfa. Szerződéskötéskor a vevő átutal a teljes vételárból 30 millió forint + áfát, mely összegből 5 millió forint + áfát foglaló címén fizet meg az eladónak. A szerződő felek az adás-vételi szerződésben megállapodnak abban, hogy a fennmaradó vételárhátralékot 5 millió forint + áfát a vevő legkésőbb 2021.01.31. napjáig fizeti meg a vevő bankszámlájára. Mi a helyes eljárás számlázás tekintetében a teljes vételár, illetve a foglalóra vonatkozóan? Szükséges-e a foglalóról külön számlát kiállítani? 

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 86. § (1) k) pontja alapján a beépítetlen ingatlan – kivéve az értékesítési telek értékesítését – értékesítése adómentes, melyre adókötelessé tétel választható a 88. § alapján.

Az áfatörvény 259. § 7. pontja határozza meg az építési telek fogalmát:

„7. építési telek: az olyan
a) telek, amely beépítésre szánt területen fekszik, az építési szabályoknak megfelelően kialakított, a közterületnek gépjármű-közlekedésre alkalmas részéről az adott közterületre vonatkozó jogszabályi előírások szerint, vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül, zöldfelület, illetve termőföld sérelme nélkül megközelíthető, és amelynek a közterülettel vagy magánúttal közös határvonala legalább 3,00 m, továbbá amely egyúttal nem minősül beépített ingatlannak,
b) telek vagy telkek csoportja, amely a nyomvonal jellegű építmények elhelyezésére szolgál (építési terület) és amely egyúttal nem minősül beépített ingatlannak;”

Tehát amennyiben a beépítetlen ingatlan építési telek, vagy adókötelessé tételt választott, az értékesítés adóköteles.

A foglaló vonatkozásában általánosságban a következők mondhatóak el a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:185. § (2) bekezdése alapján:

„(2) Ha a szerződést teljesítik, a tartozás a foglaló összegével csökken. Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár.
(3) A teljesítés meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni.”

Az áfatörvény 59. §-a alapján az előleg a teljesítést megelőzően ellenértékbe beszámítható vagyoni előny, így a fenti fogalomnak megfelelő pénzösszeg előlegnek minősül.

Az áfatörvény 59. §-a alapján előleg jóváírásakor, kézhezvételekor számlázási kötelezettség keletkezik: 

„59. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a teljesítést megelőzően ellenértékbe beszámítható vagyoni előnyt juttatnak (a továbbiakban: előleg), a fizetendő adót pénz vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszköz formájában juttatott előleg esetében annak jóváírásakor, kézhezvételekor, egyéb esetben annak megszerzésekor kell megállapítani.”

Tehát esetében vizsgálni indokolt, hogy a foglaló előlegnek minősül-e, mely esetben az előleg jóváírásakor a fenti esetekben adófizetési kötelezettség merül fel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Irodaépületen reklámtábla elhelyezése

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Illetékmentesség apport esetén

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink