hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás egyéni vállalkozóból lett őstermelő áfás és tb ügyei

  • adozona.hu

Hogyan kell rendeznie korábbi áfás ügyeit az őstermelőnek, aki előzőleg megszüntette áfakörös katás egyéni vállalkozását? Miként teljesíti a társadalombiztosítási kötelezettségeket? Olvasói kérdésekre Szarvas Imréné könyvvizsgáló adószakértő, könyvelő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Főállású (áfakörös) katás egyéni vállalkozó megszüntetné az egyéni vállalkozását. 2020. december hónapban kiváltotta az őstermelői igazolványát, és a vállalkozás megszüntetése után főállású őstermelő lenne, áfás (nem kompenzációsfeláras). A vállalkozásában vannak tárgyi eszközök, melyeket tovább használná az őstermelésben. Ezeknek az eszközöknek az áfáját visszaigényelte beszerzéskor. A kérdés az, hogy a vállalkozás megszüntetésekor az áfával mi a teendője? A megszűnéskor be kell-e adni a megszűnéses bevallásokat (’08, ’65)? A T1041. adatlapon hogyan jelentkezzen ki a főállású egyéni vállalkozásból (kata miatt nem kellett beadni), hogy bejelentkezhessen főállású őstermelőnek? Vagyis hogyan történik az „átmenet”? Őstermelőként a járulékait az előző évi bevétel alapján kell-e fizetni, de ha nem volt bevétele, akkor mi a járulékalap?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A vállalkozás megszüntetése, az áfakörből való kilépés a tevékenység tovább folytatása miatt nem keletkeztet adófizetési kötelezettséget. Ha áfa-túlfizetése keletkezett, nem kérheti a kiutalást az áfakörből történő kijelentkezés miatt, viszont az eszközökre  visszaigényelt áfát sem kell megfizetni a piaci érték után.

Az őstermelő a 1041-es nyomtatványon bejelentkezik a 1460-as kóddal biztosítottnak. A kata-alanyiság megszűnésével a vállalkozói biztosítása is megszűnt, külön bejelentés nélkül.

Biztosított a kiegészítő tevékenységet folytató személynek nem minősülő mezőgazdasági őstermelő [Tbj. 6. § (1) h)], kivéve az őstermelők családi gazdaságának kiskorú tagját [Tbj. 6. § (1) ha)], az egyéb jogcímen biztosítottat, ide nem értve a biztosított megbízási jogviszonyban lévőket [Tbj. 6. § (1) hb)] a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte [Tbj. 6. § (1) hc)].

A biztosított mezőgazdasági őstermelő – ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is – a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a társadalombiztosítási járulékot [Tbj. 41. § (1)]. A fentiektől eltérően az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből származó, tárgyévet megelőző évben elért – támogatások nélküli – bevétele nem haladja meg a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének az ötszörösét, az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után társadalombiztosítási járulékot fizet [Tbj. 41. § (2)]. Az előző bekezdés alkalmazásában a mezőgazdasági őstermelő havi járulékalapjaként a tárgyévet megelőző évi – támogatások nélküli – bevétele 15 százalékának egytizenketted részét kell tekinteni [Tbj. 41. § (3)]. 6.).

Már kapható a HVG 2021-es Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg!
A kiadvány felöleli a járulék-, a szocho- és a szakképzési hozzájárulási fizetési kötelezettségek fontos részleteit, továbbá az ellátási jogosultságokat, így a nyugdíjakra, a nyugdíjszerű ellátásokra, az egészségbiztosítási ellátásokra, valamit családtámogatásra, továbbá az uniós társadalombiztosítási előírásokra vonatkozó fontos szabályokat.

A Tbj. 41. § (1) bekezdése szerint járulékfizetésre kötelezett mezőgazdasági őstermelőt a bevétel 15 százalékának egytizenketted része után társadalombiztosítási járulékot fizető kistermelőnek nem éri el a nyugdíjszámítás során figyelembe vehető keresete a minimálbér összegét, ezért a szolgálati idejét a nyugdíjtörvény szerint arányosítani kell az érintett időszakra a figyelembe vehető kereset és a minimálbér arányában. Emiatt a mezőgazdasági kistermelőknek különösen célszerű megfontolniuk a magasabb (legalább a minimálbér összegét elérő) járulékalap választását.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink