hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mt. szerinti tájékoztatási kötelezettség: jelentősen bővülő tartalom, rövidebb határidő

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Az Országgyűlés 2022. december 7-én elfogadta a munka törvénykönyve módosítását, mely érdemben írja újra a munkáltatók Mt. 46. § szerinti tájékoztatási kötelezettségét, valamint a munkavállalók kapcsolódó jogait és kötelezettségeit. A változás lényegét az alábbiakban mutatjuk be.

2023. január 1. napjától ezekről kell a munkáltatónak tájékoztatást nyújtania

Lerövidül a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 46. §-a szerinti tájékoztatási határidő és kibővül annak tartalma. A munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított hét napon belül írásban tájékoztatja a munkavállalót a munkáltatói jogkör gyakorlójáról, a munkaviszony kezdetéről, tartamáról, a munkahelyről, a munkakörbe tartozó feladatokról, a napi munkaidő tartamáról, a hét azon napjairól, amelyekre munkaidő osztható be, a beosztás szerinti napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontjáról, a rendkívüli munkaidő lehetséges tartamáról, a munkáltató tevékenységének sajátos jellegéről (90. §), a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról, az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásról, a szabadságnapok számáról, számítási módjáról és kiadásának szabályairól, a munkaviszony megszüntetésével összefüggő szabályokról, különösen a felmondási idő megállapításának szabályairól, a munkáltató képzési politikájáról, a munkavállaló által igénybe vehető képzésre fordítható idő tartamáról, a hatóság megnevezéséről, amely részére a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos közterhet megfizeti, valamint arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Nem terheli a munkáltatót tájékoztatási kötelezettség olyan munkafeltételről, amelyben a felek írásban kifejezetten megállapodtak. Nem terheli továbbá tájékoztatási kötelezettség a munkáltatót akkor sem (a munkáltatói jogkör gyakorlójának megnevezését kivéve), ha a napi munkaidő a fél órát nem haladja meg.

Látható tehát, hogy a munkáltatót jelentősen kibővülő tájékoztatási kötelezettség terheli, mely elemek EU-irányelvekben megjelenő munkavállalói jogosultságokhoz kapcsolódnak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja melyek azok a szempontok, amelyekre a megváltozott szabályok miatt ügyelni kell!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink