hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótörvénycsomag: így változnak az szja-szabályok

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Egyszerűsítik az egyéni vállalkozók átalányadózásának szabályait, új – az ellenőrzött tőkepiaci ügylethez hasonló – adózási szabályokat fogalmaznak meg a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem adókötelezettségére, és bővítik az adómentesen adható jövedelmek körét a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag személyi jövedelemadózást (szja) érintő fejezetei. Cikkünkben részletezzük az szja-változásokat, külön jelölve a hatálybalépés várható időpontját is.

Május 11-én terjesztette be az Országgyűlésnek a pénzügyminiszter az egyes adótörvények módosításáról szóló T/16208. számú törvényjavaslatot.

A törvénycsomag számos adónemet érint, s egyéb törvényekre vonatkozóan is megfogalmaz módosítási javaslatot. Elsőként a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) jelentősebb változásait foglaljuk össze.

Átalányadózó egyéni vállalkozókat érintő könnyítések

A törvényjavaslat több egyszerűsítést tartalmaz az átalányadózás szabályai szerint adózó egyéni vállalkozónak, mely kedvező lehet egyebek mellett a kata adózás alól kikerülő egyéni vállalkozók részére is.  Jövőre a bevételi határ összege az idei 15 millió forint helyett az éves minimálbér tízszerese lenne, figyelembe véve annak emelkedését is. A jelenleg ismert minimálbér alapján ez az összeg 20 millió 88 ezer forint. További kedvező rendelkezés, hogy az éves minimálbér felét el nem érő átalányban meghatározott jövedelem mentesülne a személyi jövedelemadó alól. Ennek következtében az adóelőleget is csak az adóköteles rész után kell majd megfizetnie az egyéni vállalkozónak.

A javaslat az átalányadóval adózó jövedelem megállapításához alkalmazható költséghányadokat is módosítja. Például az adóév egészében kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozóknál az idei 87 százalékról 90 százalékra emelkedik. Emellett azonban a javaslat a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozók számára az éves minimálbér ötvenszeresében állapítja meg az átalányadózás választására jogosító bevételi értékhatárt a jelenlegi 100 millió forint helyett. Ha a vállalkozó jogosultsága a bevételi értékhatár túllépése miatt szűnt meg – ha annak egyéb feltételei fennállnak –, attól az adóévtől kezdődően újra választhatja az átalányadózást, amely adóévben az e törvényben előírt bevételi értékhatár növekedett.

A javasolt módosítások hatálybalépésének várható időpontja 2022. január 1.

[A javaslat 2. §; 4. §; 8.§ c-d-e) pontjai; 1. számú melléklet, melyek módosítanák az szja-törvény 47. §-át; 50. §-át; 52. §-át és az 1. számú melléklet 4.48 pontját.]  

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az szja-törvény további tervezett módosítási javaslatait!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink