hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hozzájárulás vagy jogos érdek legyen az adatkezelésünk jogalapja?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Fél éven belül hatályba fog lépni az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendelete, így nagy hangsúlyt fektetünk azon szabályok gyakorlati bemutatására, melyek a megfelelés biztosításához szükségesek. Jelen elemzésben két adatkezelési jogalapot hasonlítunk össze: a hozzájáruláson alapuló adatkezelést, valamint az adatkezelő vagy harmadik személy jogos érdekét.

Ekkor használható a hozzájárulás jogalapként

Magyarországon elterjedt, téves nézet, hogy az adatkezeléseknek feltétlenül hozzájáruláson kell alapulniuk, illetve, hogy ez a legoptimálisabb adatkezelési jogalap.

A helyzet azonban merőben más. Amint arra az adatvédelmi munkacsoport (EU) is rámutat, az érintett hozzájárulása ("gyenge jogalap") abban az esetben szolgálhat az adatkezelés jogalapjául, amennyiben az adatkezeléshez más, egyéb jogalap nem kapcsolható.

Amennyiben mégis erre a jogalapra támaszkodunk, ügyelnünk kell arra, hogy a hozzájárulásnak tájékozottnak, önkéntesnek és határozottnak kell lennie.

Tájékozottnak abban az értelemben, hogy az érintettnek az adatkezelés megkezdése előtt minden egyes adatkezelési cél vonatkozásában ismernie kell az adatkezelés körülményeit, és annak a tudatában kell az adatkezeléshez célonként hozzájárulnia. Ismernie kell továbbá a megadás és a megtagadás következményeit is.  

Elvben a hozzájárulás nincsen formához kötve, kétség esetén azonban az adatkezelőt terheli annak bizonyítása, hogy ténylegesen létezett is a hozzájárulás.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit kell vizsgálni a hozzájárulás érvényességével összefüggésben, illetve, hogy mikor "vethető be" a jogos érdek!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

(A 2018-as változásokról további cikkeket
itt olvashat!)

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink