Így számolják az arányos szolgálati időt a nyugdíj megállapításakor

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Nyugdíjra jogosító szolgálati időnek – bizonyos jól meghatározott kivétellel – kizárólag azt az időszakot lehet elismerni, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék, illetve 2020. július 1-jétől társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény meghatározza, hogy a szolgálati időt naptári naponként kell számításba venni és 365 napot kell egy évnek tekinteni. Akkor is csak 365 nap szolgálati idő ismerhető el a tárgyévben, ha valaki adott időszak alatt többes biztosítási jogviszonyban állt, és egyébként mindegyik biztosítási jogviszonya alapján szolgálati időt szerzett.

Olvassa el az Adózóna „Méltányosság a társadalombiztosítási nyugellátások esetében”, „A nap kérdése: nyugdíjba vonuláskor lehet-e a határozat után módosíttatni a szolgálati időt?” és a „Nyugdíjba vonulás: ezek a kedvezmények, jogosultságok vehetők igénybe a gyermekek után” című írását! Az Adózóna válaszol: saját jogú nyugdíjas című videóját itt nézheti meg.

Ugyanakkor 1997. január 1-jétől bevezették az ún. arányos szolgálati idő fogalmát, mely szerint, ha a külön meghatározott biztosítási jogviszonyban álló személy e biztosításából származó keresete, jövedelme nem éri el a minimálbér összegét, vagy a minimálbérnél kisebb összeg után fizet nyugdíjjárulékot, a biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető szolgálati időként figyelembe. A szolgálati idő és a biztosítási idő aránya megegyezik a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem és a mindenkor érvényes minimálbér arányával.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, az arányos szolgálati idővel kapcsolatban mik a legfontosabb tudnivalók, illetve példán keresztül bemutatjuk a számolás menetét is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közfoglalkoztatási jogviszony munkaviszony-e?

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink