hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így számolják az arányos szolgálati időt a nyugdíj megállapításakor

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Nyugdíjra jogosító szolgálati időnek – bizonyos jól meghatározott kivétellel – kizárólag azt az időszakot lehet elismerni, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék, illetve 2020. július 1-jétől társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény meghatározza, hogy a szolgálati időt naptári naponként kell számításba venni és 365 napot kell egy évnek tekinteni. Akkor is csak 365 nap szolgálati idő ismerhető el a tárgyévben, ha valaki adott időszak alatt többes biztosítási jogviszonyban állt, és egyébként mindegyik biztosítási jogviszonya alapján szolgálati időt szerzett.

Olvassa el az Adózóna „Méltányosság a társadalombiztosítási nyugellátások esetében”, „A nap kérdése: nyugdíjba vonuláskor lehet-e a határozat után módosíttatni a szolgálati időt?” és a „Nyugdíjba vonulás: ezek a kedvezmények, jogosultságok vehetők igénybe a gyermekek után” című írását! Az Adózóna válaszol: saját jogú nyugdíjas című videóját itt nézheti meg.

Ugyanakkor 1997. január 1-jétől bevezették az ún. arányos szolgálati idő fogalmát, mely szerint, ha a külön meghatározott biztosítási jogviszonyban álló személy e biztosításából származó keresete, jövedelme nem éri el a minimálbér összegét, vagy a minimálbérnél kisebb összeg után fizet nyugdíjjárulékot, a biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető szolgálati időként figyelembe. A szolgálati idő és a biztosítási idő aránya megegyezik a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem és a mindenkor érvényes minimálbér arányával.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, az arányos szolgálati idővel kapcsolatban mik a legfontosabb tudnivalók, illetve példán keresztül bemutatjuk a számolás menetét is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink