A nyugdíj-megállapítás alapjául szolgáló nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Az utóbbi években egyre több embert érdekel a majdani nyugdíjazásukkor figyelembe vehető, a nyugellátásra való jogosultságot megalapozó és a nyugellátás összegét befolyásoló tények, adatok megismerése. A 2012. december 31-éig hatályos szabályozás a szolgálati idő elismerésére irányuló eljárással tette lehetővé az előzőekben említett adatok megismerését.

A 2013. január 1-jétől hatályba lépett új jogintézmény, az úgynevezett nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás váltotta fel a szolgálati idő elismerése iránti korábbi eljárást, mely új eljárás mind célját, mind pedig formáját tekintve eltér a korábbi – kizárólag kérelem alapján induló – eljárástól.

Az egyeztetési eljárás legfontosabb célja a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban található munkáltatói adatszolgáltatások felülvizsgálata és szükség szerinti kiegészítése, módosítása, valamint a korábban bejelentési kötelezettséggel nem érintett, de a szolgálati idő megállapításához figyelembe vehető időszakok nyilvántartásba vétele (például a szakmunkástanulói idő, az 1998 előtt nappali tagozaton folytatott felsőfokú tanulmányok ideje, és a sorkatonai szolgálat időtartama). Az adategyeztetés során beszerzett és leegyeztetett adatokból egy lezárt időszak képződik, amely részévé válik a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásnak, és a későbbi nyugdíj-megállapítás alapjául szolgál.

Olvassa el az Adózóna „A nap kérdése: mennyiben befolyásolja az utolsó évek keresete a nyugdíj összegét?” és „Kisadózók nyugdíjjogszerzése – mutatjuk a legfontosabb jogszabályi előírásokat” című írását! Hallgassa meg az Adózóna Az Adózóna válaszol: vállalkozók minimumjárulék-fizetési kötelezettsége" című podcastadását!

Az öregségi nyugellátás összegének megállapítása során jelen időpontban már 40-50 év szolgálati idő és több mint 35 évre – 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga – vonatkozó jövedelmi adat beszerzése szükséges, azonban a rendszerváltást követő gazdasági átalakulások következtében pontosan ezen adatok beszerzése okozza a legnagyobb gondot.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárás menetét.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

külföldi ügyvezető

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Főállású rendőr átalányadózása

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Magyar nyugdíjas állampolgár külföldi tartozkodás

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink