hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen összegű csedre, gyedre lehet jogosult a katás kismama?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

2022. szeptember 1-jétől jelentősen megváltoztak a katázás jogosultsági feltételei, ami azt eredményezte, hogy a legtöbb addig katás vállalkozó jellemzően átalányadózóként folytatta tovább a tevékenységét. Maradtak azonban továbbra is katás egyéni vállalkozók, akik kizárólag magánszemélynek számláznak. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy milyen csedre, gyedre számíthat a katás egyéni vállalkozó, akinek 2023-ban születik meg a gyermeke.

Vizsgáljuk meg első körben azt, melyek a csecsemőgondozási és gyermekgondozási díj jogosultsági feltételei és ennek mennyire felelnek meg a katás adózású egyéni vállalkozók. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 40. § (1) szerint:

Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy

b) a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.

A 42/A. § (1) bekezdés szerint pedig:

Gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, mi szükséges a biztosítási jogviszonyhoz, valamint megtudhatja, milyen összegű csedre, gyedre számíthat a katás adózású egyéni vállalkozó.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsön kiegyenlítése készlettel

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink