Katás egyéni vállalkozó tulajdonosa, ügyvezetője lesz egy kft.-nek: ezek a járulékfizetési kötelezettségei

  • adozona.hu

Jelenleg katás egyéni vállalkozó tervezi, hogy kisebbségi tulajdonos tagja és ügyvezetője lesz egy kft.-nek, ezzel kapcsolatban merültek fel kérdései. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre.

A kérdés részletesen így hangzik: jelenleg katás egyéni vállalkozó tervezi, hogy kisebbségi tulajdonos tagja és ügyvezetője lesz egy kft.-nek. Jól gondolom-e, hogy ha az ügyvezetést részmunkaidős munkaviszonyban látja el, akkor maradhat katás egyéni vállalkozó? Ebben az esetben milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz a kft.-ben, ha csak az ügyvezetésre tekintettel kap részmunkaidős munkabért? Van-e jelentősége a jogviszony és ezáltal a közterhek szempontjából annak, hogy kisebbségi vagy többségi tulajdonosa lesz a kft.-nek? Mi az a konstrukció, amikor tag és ügyvezető is a magánszemély, de megmaradhat katás egyéni vállalkozónak?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Kérdéseire a következő válaszokat adom.

1. Jelenleg katás egyéni vállalkozó tervezi, hogy kisebbségi tulajdonos tagja és ügyvezetője lesz egy kft.-nek. Jól gondolom-e, hogy ha az ügyvezetést részmunkaidős munkaviszonyban látja el, akkor maradhat katás egyéni vállalkozó?

Útmutató többes jogviszonyokhoz – tb-kötelezettségek szabályai című kiadányunk kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Ha a kisadózóként tevékenykedő egyéni vállalkozó a gazdasági társaságban az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, akkor az ügyvezetés ellátható részmunkaidőben is. Természetesen erre akkor kerülhet sor, ha az ügyvezetői feladatok ténylegesen elláthatók részmunkaidőben. Ha a részmunkaidő kevesebb, mint heti 36 óra, akkor ezen munkaviszony mellett az egyéni vállalkozó folytathatja a kisadózói tevékenységét.

2. Ebben az esetben milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz a kft.-ben, ha csak az ügyvezetésre tekintettel kap részmunkaidős munkabért?

Ha az ügyvezető foglalkoztatásra teljes munkaidőben kerül sor, akkor az ügyvezető a minimálbérre jogosult. Részmunkaidőben történő foglalkoztatásnál a minimálbér arányosítható a részmunkaidőhöz. Az így megállapított munkabérből le kell vonni a 15 százalék személyijövedelemadó-előleget és a 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot, továbbá a munkáltatónak ezen munkabér után 13 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót kell fizetnie.

Amire figyelemmel kell lenni részmunkaidős foglalkoztatásnál az a minimális alap. Ez azt jelenti, hogy – egyes eseteket kivéve – legalább a minimálbér 30 százalékából kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot akkor is, ha a részmunkaidős foglalkoztatás kapcsán ennél alacsonyabb a munkabér. Ez esetben a tényleges bér és a minimális alap közötti különbözet után a társadalombiztosításijárulék-fizetési kötelezettség a munkáltatót terheli, de a társadalombiztosítási ellátások (például táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, nyugellátás) számítási szabályainak alkalmazása során úgy kell tekinteni ezt a munkáltatói befizetést, mintha azt a biztosított személy teljesítette volna.

A fenti minimális alap szabályait kell alkalmazni a munkáltató szociálishozzájárulásiadó-fizetésére is. Azaz legalább a mindenkori minimálbér 30 százaléka után kell megfizetnie a munkáltatónak a szociális hozzájárulási adót.

3. Van-e jelentősége a jogviszony és ezáltal a közterhek szempontjából annak, hogy kisebbségi vagy többségi tulajdonosa lesz a kft.-nek? Mi az a konstrukció, amikor tag és ügyvezető is a magánszemély, de megmaradhat katás egyéni vállalkozónak?

Korlátolt felelősségű társaság tagja nem biztosított. Azaz maga a tagság a gazdasági társaságban nem hoz létre biztosítási jogviszonyt. Ahhoz, hogy a tag biztosítottnak minősüljön, szükséges a társágban a személyes közreműködése például tagsági jogviszonyban.

Ha a tag munkaviszonyban heti 36 óránál kevesebbet dolgozik ügyvezetőként, akkor továbbra is fennállhat a kisadózói tevékenysége.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Végrehajtói letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Tagok kockázati életbiztosítása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Használatba vett épület és előleg utólagos számlázása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink