hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz, gyed, gyes és öregségi nyugellátás egyidejű folyósítása: ezek a feltételek

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Kisgyermekes családok esetén nem ritka, hogy az egyik gyermekre gyermekgondozási díj (gyed), a másik gyermekre gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) kerül folyósításra. Továbbá az is előfordulhat, hogy a fenti ellátások alatt a szülő keresőtevékenységet folytat, és ha ezen időszakban keresőképtelen lesz, akkor táppénzre lehet jogosult az ellátás mellett. Sőt az is fennállhat, hogy a szülők jogán a nagyszülő lesz jogosult gyedre vagy gyesre, és ez esetben is felmerülhet a kérdés, hogy milyen ellátásokat lehet esetükben is együttesen folyósítani. Mindezek alapján az alábbi cikkben a táppénz, a gyed, a gyes és az öregségi nyugellátás egyidejű folyósítását ismertetjük.

Mindenekelőtt nézzük meg, mikor jár a szülőnek a gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás!

A gyermekgondozási díjnak négy típusa van, amelyek a következők:

  • az ún. általános gyermekgondozási díj,
  • a hallgatói (diplomás) gyermekgondozási díj,
  • a nevelőszülői gyermekgondozási díj és a
  • nagyszülői gyermekgondozási díj.

A gyermekgondozási díj (gyed) az egészségbiztosítás keretében nyújtható pénzbeli ellátás, amely – kivéve a hallgatói (diplomás) gyedet és a nevelőszülői gyedet – legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól jár, a gyermek 2. életévének betöltéséig, míg ikergyermekek esetén további 1 évig, azaz a gyermekek 3. életévének betöltéséig jár.

Olvassa el az Adózóna „Koraszülöttek után igényelhető ellátások”, „Társadalombiztosítási közterhek és minimális alapok 2025-ben” és a „Gyermekvállalás egyéni vállalkozóknál: hol, mikor, hogyan igényelhetők az ellátások?” című írását!

Ezzel szemben a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) biztosítástól független, fix összegű családtámogatási ellátás. Gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult a szülő – ideértve a kiskorú szülőt is –, a nevelőszülő, a gyám – ide nem értve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt –, aki a saját háztartásában nevelt

  • gyermek 3. életévének betöltéséig, illetve
  • ikergyermekek esetén a tankötelessé válása évének végéig,
  • tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig

jogosult az ellátásra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kaphatnak a szülők egyidejűleg gyedet és gyest, mikor lehetséges a táppénz és gyed, gyes egyidejű folyósításának, illetve mik a nagyszülői gyed és a nagyszülői gyes feltételei!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink