Gyermekvállalás egyéni vállalkozóknál: hol, mikor, hogyan igényelhetők az ellátások?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A várandós egyéni vállalkozóknak a munkaviszonyban dolgozóknál is jobban képben kell lenniük azzal, hogy milyen teendőik vannak az ellátások igénylésekor, hiszen esetükben nincs munkáltató, aki ezeket a teendőket ellátja.

Előző cikkünkben összefoglaltunk minden szükséges tudnivalót azzal kapcsolatban, hogy hol, mikor, hogyan igényeljék az ellátásokat a munkaviszonyban lévő kismamák. Mostani cikkünkben az egyéni vállalkozóknak nyújtunk fogódzót.

A várandósság időszaka

Az egyéni vállalkozó várandós kismamánál is előfordulhat, hogy adott időszakban a várandósság alatt, vagy akár a várandósság vége felé már nem tud dolgozni, esetleg az orvosa nem javasolja a munkavégzést. Míg a munkaviszonyban lévő kismama saját betegsége (például influenza) esetén betegszabadságon tud lenni, az egyéni vállalkozó betegszabadságra nem, csak  táppénzre jogosult.

A táppénz keresetpótló ellátás, így ha munkát végez adott személy, akkor nem kaphat táppénzt. Ezt különösen fontos tisztázni az egyéni vállalkozóknál, mert ha például szellemi tevékenységnél, ami akár otthonról is elvégezhető, akkor az egyéni vállalkozónak kell eldöntenie, tud-e, akar-e a betegsége mellett dolgozni, vagy táppénzre megy.

Amennyiben táppénzre megy, akkor abban az időszakban munkát nem végezhet, de természetesen bevétele származhat egy korábbi tevékenységének ellenértékeként. A táppénzes időszakban amellett, hogy táppénz jár a keresőképtelen személynek, nem kell megfizetni az adott időszakra eső járulékokat.

2024. január 1-jétől a társadalombiztosítási kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztató, az egyéni vállalkozó, a mezőgazdasági őstermelő és a Tbj. 87. § (3) bekezdése szerinti személy (úgynevezett „önfoglalkoztató”)

  • a csecsemőgondozási díj,
  • az örökbefogadói díj,
  • a gyermekgondozási díj,
  • a táppénz,
  • a baleseti táppénz,
  • és a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátás iránti kérelmet

kizárólag az egészségbiztosító által erre a célra rendszeresített, kormányrendeletben meghatározott egységes, személyre szabott ügyintézési felületen (SZÜF) közzétett űrlapon, elektronikus úton nyújthatja be a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény szerint.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a táppénz, illetve a gyermekszületés utáni támogatások igénylésére vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alapítvány által nyújtott támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ajándékutalvány adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink