adozona.hu
Megromlott az egészsége? Így kaphat rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/egeszsegromlas_rehabilitacios_ellatas_rokka_27LG3B
Megromlott az egészsége? Így kaphat rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást
Bár már több mint tíz éve, hogy módosult a rokkantsági ellátó rendszer, de a közvéleményben továbbra is az a tévhit él, hogy megromlott egészségi állapotuk alapján rokkant nyugdíjat szeretnének igénybe venni. Helyette rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra lehet esélyük.
A rehabilitációs és rokkantsági ellátásokra való jogosultsági feltételeket a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) tartalmazza.
Az Adózóna megváltozott munkaképességű munkavállalókról közölt további cikkeit itt olvashatja el! |
Az ellátásokra való jogosultságot négy különböző feltétel együttes fennállása alapozza meg:
Az első feltétel, hogy az érintett személy megváltozott munkaképességűnek minősüljön.
Megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a 15. életévét betöltött személyt, akinek az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű, azaz az érintett személy egészségkárosodásának mértéke legalább 40 százalékos.
Az egészségi állapotot, illetve azt, hogy az érintett személy megváltozott munkaképességűnek minősül-e, a rehabilitációs hatóság állapítja meg egy komplex orvosi vizsgálat alapján. Az orvosi, foglalkoztatáspolitikai és szociális szempontokon alapuló komplex minősítés során, az egészségi állapottól függően hat minősítési kategória különíthető el.
♦ B1 kategória: akinek az egészségi állapota 51-60% között van és foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható.
♦ B2 kategória: akinek az egészségi állapota 51-60% között van és egészségi állapota alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt.
♦ C1 kategória: akinek az egészségi állapota 31-50% között van és tartós foglalkozási rehabilitációt igényel.
♦ C2 kategória: akinek az egészségi állapota 31-50% között van és egészségi állapota alapján tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, azonban egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt.
♦ D kategória: akinek az egészségi állapota 1 és 30% között van és önellátásra képes, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható.
♦ E kategória: akinek az egészségi állapota 1 és 30% között van és önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletesen ismertetjük a további feltételekre (biztosítási időre, keresőtevékenységre és rendszeres pénzbeli ellátásokra) vonatkozó előírásokat!
Hozzászólások (0)